Moody's Ratings միջազգային վարկանիշային գործակալությունը վերահաստատել է Կոնվերս Բանկի երկարաժամկետ ավանդների Ba3 վարկանիշը՝ հեռանկարը «կայուն»-ից դարձնելով «դրական»։ Միաժամանակ վերահաստատվել են Բանկի բոլոր գործող վարկանիշները, այդ թվում՝ ba3 Baseline Credit Assessment (BCA) և Adjusted BCA գնահատականները։
Վարկանիշի հեռանկարի փոփոխությունը հաջորդել է ՀՀ ինքնիշխան վարկանիշի հեռանկարի՝ «կայուն»-ից «դրական» փոփոխությանը և արտացոլում է երկրի մակրոտնտեսական ու քաղաքական միջավայրի բարելավման վերաբերյալ Moody's-ի գնահատականը։
Moody's-ի գնահատմամբ՝ Կոնվերս Բանկի երկարաժամկետ ավանդների վարկանիշի «դրական» հեռանկարը պայմանավորված է Հայաստանի կառավարության՝ անհրաժեշտության դեպքում բանկային համակարգին և խոշոր բանկերին աջակցելու կարողության բարելավմամբ, ինչպես նաև բանկային ոլորտի գործարար միջավայրի շարունակական ամրապնդմամբ։
Միաժամանակ, գործակալությունը, վերահաստատելով Կոնվերս Բանկի ba3 BCA գնահատականը, նշել է, որ առաջիկա 12-18 ամիսների ընթացքում Բանկը կպահպանի իր ամուր ֆինանսական դիրքերը։
Moody's-ի գնահատմամբ՝ Կոնվերս Բանկի ba3 BCA գնահատականը հիմնված է Բանկի՝ վնասների կլանման կարողության, ֆինանսավորման կայուն կառուցվածքի, իրացվելիության և կապիտալիզացիայի բարձր մակարդակի վրա։

Международное рейтинговое агентство Moody's Ratings подтвердило долгосрочный рейтинг депозитов Конверс Банка на уровне Ba3, изменив прогноз с «стабильного» на «позитивный». Одновременно были подтверждены все действующие рейтинги банка, включая базовую оценку кредитоспособности (BCA) на уровне ba3 и скорректированные оценки BCA.
Изменение прогноза рейтинга последовало за изменением прогноза суверенного рейтинга Армении с «стабильного» на «позитивный» и отражает оценку Moody's по улучшению макроэкономической и политической среды в стране.
По оценке Moody's, «позитивный» прогноз долгосрочного рейтинга депозитов Конверс Банка обусловлен улучшением способности правительства Армении поддерживать банковскую систему и крупные банки в случае необходимости, а также продолжающимся укреплением деловой среды в банковском секторе.
Кроме того, агентство, подтверждая базовую оценку кредитоспособности Конверс Банка на уровне ba3, отметило, что в течение следующих 12-18 месяцев банк сохранит свои сильные финансовые позиции.
По оценке Moody's, базовая оценка кредитоспособности Конверс Банка на уровне ba3 основана на способности банка поглощать убытки, стабильной структуре финансирования, высокой ликвидности и уровне капитализации.