Moody's Ratings միջազգային վարկանիշային գործակալությունը վերահաստատել է Կոնվերս Բանկի երկարաժամկետ ավանդների Ba3 վարկանիշը՝ հեռանկարը «կայուն»-ից դարձնելով «դրական»։ Միաժամանակ վերահաստատվել են Բանկի բոլոր գործող վարկանիշները, այդ թվում՝ ba3 Baseline Credit Assessment (BCA) և Adjusted BCA գնահատականները։
Վարկանիշի հեռանկարի փոփոխությունը հաջորդել է ՀՀ ինքնիշխան վարկանիշի հեռանկարի՝ «կայուն»-ից «դրական» փոփոխությանը և արտացոլում է երկրի մակրոտնտեսական ու քաղաքական միջավայրի բարելավման վերաբերյալ Moody's-ի գնահատականը։
Moody's-ի գնահատմամբ՝ Կոնվերս Բանկի երկարաժամկետ ավանդների վարկանիշի «դրական» հեռանկարը պայմանավորված է Հայաստանի կառավարության՝ անհրաժեշտության դեպքում բանկային համակարգին և խոշոր բանկերին աջակցելու կարողության բարելավմամբ, ինչպես նաև բանկային ոլորտի գործարար միջավայրի շարունակական ամրապնդմամբ։
Միաժամանակ, գործակալությունը, վերահաստատելով Կոնվերս Բանկի ba3 BCA գնահատականը, նշել է, որ առաջիկա 12-18 ամիսների ընթացքում Բանկը կպահպանի իր ամուր ֆինանսական դիրքերը։
Moody's-ի գնահատմամբ՝ Կոնվերս Բանկի ba3 BCA գնահատականը հիմնված է Բանկի՝ վնասների կլանման կարողության, ֆինանսավորման կայուն կառուցվածքի, իրացվելիության և կապիտալիզացիայի բարձր մակարդակի վրա։

The international rating agency Moody's Ratings has reaffirmed the long-term deposit rating of Converse Bank at Ba3, changing the outlook from 'stable' to 'positive'. At the same time, all of the bank's existing ratings have been reaffirmed, including the ba3 Baseline Credit Assessment (BCA) and Adjusted BCA ratings.
The change in the rating outlook followed the change in the sovereign rating outlook of Armenia from 'stable' to 'positive' and reflects Moody's assessment of the improvement in the country's macroeconomic and political environment.
According to Moody's, the 'positive' outlook for Converse Bank's long-term deposit rating is driven by the improved ability of the Armenian government to support the banking system and large banks if necessary, as well as the continued strengthening of the business environment in the banking sector.
Additionally, the agency, reaffirming Converse Bank's ba3 BCA rating, noted that the bank will maintain its strong financial positions over the next 12-18 months.
Moody's assessment of Converse Bank's ba3 BCA rating is based on the bank's ability to absorb losses, stable funding structure, high liquidity, and level of capitalization.