Լուրեր | 2026/07/13 17:50
ԵՐԵՎԱՆ, 13 июля. /АРКА/. Երեք տարի առաջ երիտասարդ ամուսիններ Նարեկ Սարգսյան և Ռուզաննա Դանիելյան իրենց ուժերով ստեղծեցին Գառնիում սեփական «մելասի պլանետը»՝ Bee Planet:
Ի սկզբանե նախագիծը նախատեսված էր որպես փոքր արտադրություն և մեղվաբուծություն, սակայն ժամանակի ընթացքում ամուսինները որոշեցին զարգացնել իրենց գաղափարը: Այսօր Bee Planet-ը ոչ միայն հյուրատուն է, այլ նաև վայր, որտեղ կա մեղրի համտեսի սրահ և հատուկ տուն՝ ապիտերապիայի համար:
Այս պահին ամուսինները հյուրերին առաջարկում են տարբեր մելասի արտադրանքներ՝ մելասի կրեմից մինչև մելասի գինի, ինչպես նաև կոսմետիկ միջոցներ՝ օճառ, դեմքի կրեմներ, չոր հոտեր, մարմնի յուղ և այլ արտադրանք:
Bee Planet-ը մասնակցում է «Ակբա» ֆեդերացիայի և Impact Hub-ի կողմից համատեղ իրականացվող կրթաթոշակային ծրագրին: Մասնակցելով մի քանի ամիսների դասերին և հանդիպումներին, Նարեկն ու Ռուզաննան ստացան նոր գիտելիքներ բիզնեսի վարելու ոլորտում, օգտակար ծանոթություններ և գործնական փորձ:
«Սկզբում մենք նախատեսել էինք միայն մեղվաբուծություն և փոքր արտադրություն, սակայն մի որոշ ժամանակ անց մեր ծրագրերը փոխվեցին: Մենք որոշեցինք ստեղծել տարածք, որտեղ կլինեն հյուրատուն, մեղրի համտեսի սրահ և արտադրություն: Այս գործընթացում անհրաժեշտություն առաջացավ խորացնել մեր գիտելիքները, և մենք մասնակցեցինք «Ակբա» ֆեդերացիայի և Impact Hub-ի կազմակերպած ուսումնական ծրագրերին: Շնորհիվ նրանց, մենք կարողացանք կատարելագործել մեր գիտելիքները», - նշում է Bee Planet հյուրատան համահիմնադիր Նարեկ Սարգսյանը:
«Հյուրատուն ստեղծելու ճանապարհին եղել են օրեր, երբ ինձ թվում էր, որ դա անհնար է, որ էներգիա և ռեսուրսներ չեն բավականացնում: Բայց հաջորդ օրը ես հիշում էի մեր նպատակը և շարունակել էի աշխատանքը: Կարծում եմ, ամենակարևորը՝ ինքնավստահությունն ու գաղափարին հավատալը, որը գլխավոր շարժիչ ուժն է», - նշում է Bee Planet հյուրատան համահիմնադիր Ռուզաննա Դանիելյանը:
«Ակբա» ֆեդերացիան «Ակբա» բանկի միակ նշանակալի մասնակիցն է և ունի ավելի քան 75%-ի բաժնեմաս:
Ֆեդերացիայի մասնակցությամբ բանկի կապիտալը նպաստում է գյուղատնտեսության զարգացմանը Հայաստանում, փոքր և միջին բիզնեսի զարգացմանը գյուղական շրջաններում, համայնքների զարգացմանը, գործարար միջավայրի ակտիվացմանը և ամրապնդմանը, ինչպես նաև նշված ոլորտներում աշխատող ձեռնարկատերերի բարեկեցության բարձրացմանը:

ЕРЕВАН, 13 июля. /АРКА/. Три года назад молодые супруги Нарек Саргсян и Рузанна Даниелян своими силами создали в Гарни собственную «медовую планету» — Bee Planet:
Изначально проект задумывался как небольшое производство и пасека, однако со временем супруги решили развить свою идею. Сегодня Bee Planet — это не только гостевой дом, но и место, где есть зал для дегустации меда и специальный домик для апитерапии:
Сейчас супруги предлагают гостям различные продукты на основе меда — от крем-меда до медового вина, а также косметические средства: мыло, кремы для лица, сухие духи, масло для тела и другую продукцию:
Bee Planet является одним из участников стипендиальной программы, совместно реализуемой Федерацией «Акба» и Impact Hub. По итогам многомесячных занятий и встреч Нарек и Рузанна получили новые знания в сфере ведения бизнеса, полезные знакомства и практический опыт:
«В самом начале мы планировали создать только пасеку и небольшое производство, однако спустя некоторое время наши планы изменились. Мы решили создать пространство, где будут гостевой дом, зал для дегустации меда и производство продукции на его основе. В процессе возникла необходимость углубить наши знания, и мы приняли участие в обучающих программах, организованных Федерацией “Акба” и Impact Hub. Благодаря им мы смогли усовершенствовать свои знания», — отмечает сооснователь гостевого дома Bee Planet Нарек Саргсян:
«На пути к созданию гостевого дома было немало дней, когда мне казалось, что это невозможно, что не хватает энергии и ресурсов. Но на следующий день я вспоминала о нашей цели и продолжала работу. Думаю, самое важное — это вера в себя и в свою идею, которая и является главной движущей силой», — отмечает сооснователь гостевого дома Bee Planet Рузанна Даниелян:
Федерация «Акба» является единственным значимым участником банка «Акба» и владеет более чем 75-процентной долей его акций:
Благодаря участию в капитале банка Федерация «Акба» способствует развитию сельского хозяйства по всей Армении, малого и среднего бизнеса в сельских районах, развитию общин, активизации и укреплению деловой среды в них, а также повышению благосостояния предпринимателей, работающих в указанных сферах: