Հնդկաստանի վարչապետ Նարենդրա Մոդին աշխատուժի արտահանում է իրականացնում, քանի որ երկրները դանդաղեցնում են ներգաղթը։ Հնդկաստանի կառավարությունը ստորագրում է աշխատուժի շարժունակության համաձայնագրեր Ռուսաստանի, Իսրայելի, Նոր Զելանդիայի, Ֆինլանդիայի և Եվրոպական Միության հետ։
Մոդիի աշխատուժի արտահանման քաղաքականությունը, որը կարևոր աղբյուր է դարձել կառավարության ֆինանսների համար, կապված է Հնդկաստանի ՀՆԱ-ի մոտ 3%-ը կազմող փոխանցումների աճի հետ։ Հնդկաստանը, ի տարբերություն Չինաստանի, որը վերադարձնում է իր աշխատուժը, չի կարողանում ապահովել բարձրակարգ աշխատանքներ իր բարձր որակավորում ունեցող աշխատուժի համար։
Այս քաղաքականությունը, սակայն, դիմադրության է հանդիպում, հատկապես այն ժամանակ, երբ աշխարհում հակաիմիգրանտական տրամադրությունները աճում են։ Նոր Զելանդիայի վարչապետ Քրիստոֆեր Լուքսոնը ողջունել է Հնդկաստանի հետ ազատ առևտրի համաձայնագիրը, որը նաև բարելավում է Հնդկաստանի աշխատողների շարժունակությունը, սակայն համաձայնագիրը բախվում է ընդդիմության։
ԱՄՆ-ն, որը Հնդկաստանի աշխատողների ամենամեծ ընդունողն է, խստացնում է վիզաների կանոնները, ինչը Հնդկաստանին ավելացնում է աշխատուժի արտահանման համաձայնագրեր կնքելու խթան։

Modi is exporting India's workforce to a world turning against immigration
Prime Minister Narendra Modi is exporting India's workforce as countries slow immigration. The Indian government is signing labor mobility agreements with Russia, Israel, New Zealand, Finland, and the European Union.
Modi's push for labor exports has become an important source of government finances, as remittances account for roughly 3% of India's GDP. Unlike China, which is bringing back its workers, India is unable to provide cutting-edge opportunities for its highly skilled labor force.
However, this policy does not come without resistance, especially at a time when anti-immigration sentiment is rising worldwide. New Zealand's Prime Minister Christopher Luxon hailed the free trade deal with India that also enhances labor mobility for Indian workers, but the deal faces opposition.
The U.S., one of the biggest recipients of Indian workers, is tightening visa rules, which gives India added incentive to strike labor mobility deals.