Հնդկաստանի վարչապետ Նարենդրա Մոդին աշխատուժի արտահանում է իրականացնում, քանի որ երկրները դանդաղեցնում են ներգաղթը։ Հնդկաստանի կառավարությունը ստորագրում է աշխատուժի շարժունակության համաձայնագրեր Ռուսաստանի, Իսրայելի, Նոր Զելանդիայի, Ֆինլանդիայի և Եվրոպական Միության հետ։
Մոդիի աշխատուժի արտահանման քաղաքականությունը, որը կարևոր աղբյուր է դարձել կառավարության ֆինանսների համար, կապված է Հնդկաստանի ՀՆԱ-ի մոտ 3%-ը կազմող փոխանցումների աճի հետ։ Հնդկաստանը, ի տարբերություն Չինաստանի, որը վերադարձնում է իր աշխատուժը, չի կարողանում ապահովել բարձրակարգ աշխատանքներ իր բարձր որակավորում ունեցող աշխատուժի համար։
Այս քաղաքականությունը, սակայն, դիմադրության է հանդիպում, հատկապես այն ժամանակ, երբ աշխարհում հակաիմիգրանտական տրամադրությունները աճում են։ Նոր Զելանդիայի վարչապետ Քրիստոֆեր Լուքսոնը ողջունել է Հնդկաստանի հետ ազատ առևտրի համաձայնագիրը, որը նաև բարելավում է Հնդկաստանի աշխատողների շարժունակությունը, սակայն համաձայնագիրը բախվում է ընդդիմության։
ԱՄՆ-ն, որը Հնդկաստանի աշխատողների ամենամեծ ընդունողն է, խստացնում է վիզաների կանոնները, ինչը Հնդկաստանին ավելացնում է աշխատուժի արտահանման համաձայնագրեր կնքելու խթան։

Премьер-министр Индии Нарендра Моди экспортирует рабочую силу, поскольку страны замедляют иммиграцию. Индийское правительство подписывает соглашения о мобильности рабочей силы с Россией, Израилем, Новой Зеландией, Финляндией и Европейским Союзом.
Политика Моди по экспорту рабочей силы стала важным источником финансирования правительства, поскольку переводы составляют около 3% ВВП Индии. В отличие от Китая, который возвращает своих рабочих, Индия не может предоставить высококвалифицированным работникам возможности для высококачественной работы.
Однако эта политика сталкивается с сопротивлением, особенно в то время, когда антииммиграционные настроения растут по всему миру. Премьер-министр Новой Зеландии Кристофер Люксон приветствовал свободную торговлю с Индией, которая также улучшает мобильность индийских работников, но соглашение сталкивается с оппозицией.
США, являющиеся крупнейшим получателем индийских работников, ужесточают визовые правила, что добавляет Индии стимул для заключения соглашений по экспорту рабочей силы.