Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն այսօր ասել է, որ Հայաստանը սկսում է TRIPP նախագծի շուրջ ռազմավարական համագործակցության մասին շրջանակային համաձայնագիրը վավերացնելու գործընթացը։
Կառավարության նիստում նա նշել է, որ որոշման ընդունմամբ նախագիծը սահմանված կարգով կուղարկվի Սահմանադրական դատարան:
«ՍԴ-ի կողմից միջազգային պայմանագրում ամրագրված պարտավորությունները ՀՀ Սահմանադրությանը համապատասխանող ճանաչելու մասին որոշման առկայության դեպքում կառավարության օրենսդրական նախաձեռնությունը սահմանված կարգով կներկայացվի Ազգային ժողով»,- ասել է Միրզոյանը:
Նրա խոսքով՝ Հայաստանն ու ԱՄՆ-ը կհիմնեն նաեւ TRIPP զարգացման ընկերություն, որը ՀՀ տարածքի տարբեր գոտիներում կստանա հողօգտագործման, կառուցապատման իրավունք. այս իրավունքը նախնական կգործի 49 տարով։ Բաժնեմասերը կբաշխվեն հետեւյալ կերպ՝ ԱՄՆ-ին կպատկանի 74%-ը, ՀՀ-ին՝ 26%-ը։
«Նախնական ժամկետի լրանալուց հետո հնարավորություն կա կողմերի համաձայնությամբ երկարացնել համաձայնությունն ու ժամկետը եւս 50 տարով: Այս դեպքում կապահովվի, որ ՀՀ-ն ունենա ընկերության բաժնեմասերի 49%-ը։
ՀՀ-ն կպահպանի իր լիարժեք ինքնիշխանությունն ու լիիրավ իրավազորությունը պետական սահմանի կառավարման, սահմանային վերահսկողության, մաքսային վարչարարության, ՀՀ տարածքում իրականացվող մաքսային բոլոր գործընթացների նկատմամբ»,- ասել է ԱԳ նախարարը:

Мирзоян: 74% акций TRIPP будет принадлежать США, 26% - Армении
Ереван: Медиамакс: Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян сегодня заявил, что Армения начинает процесс ратификации рамочного соглашения о стратегическом сотрудничестве по проекту TRIPP.
На заседании правительства он отметил, что с принятием решения проект будет направлен в Конституционный суд.
«В случае наличия решения Конституционного суда о соответствии обязательств, закрепленных в международном договоре, Конституции Армении, законодательная инициатива правительства будет представлена Национальному собранию в установленном порядке», - сказал Мирзоян.
По его словам, Армения и США также создадут компанию по развитию TRIPP, которая получит право на использование земли и застройку в различных зонах Армении. Это право будет действовать первоначально в течение 49 лет. Доли будут распределены следующим образом: 74% будет принадлежать США, 26% - Армении.
«По истечении первоначального срока есть возможность продлить соглашение и еще на 50 лет по соглашению сторон. В этом случае Армения будет иметь 49% акций компании.
Армения сохранит свой полный суверенитет и полномочия в управлении государственной границей, пограничном контроле, таможенном администрировании и всех таможенных процессах, осуществляемых на территории Армении», - отметил министр иностранных дел.