Հայաստանի տնտեսության նախարար Գևորգ Պապոյանը ընդունել է Համաշխարհային բանկի (ՀԲ) ներկայացուցչությունը Հայաստանում Ֆաբրիցիո Ձարկոնեին: Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են զբոսաշրջության զարգացման և տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների բարելավման (TRIP) ծրագրի իրականացման ընթացքը, որի բյուջեն կազմում է 120 միլիոն եվրո:
Պապոյանն ու Ձարկոնեն ընդգծել են նախաձեռնության կարևորությունը զբոսաշրջության զարգացման և տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների արդիականացման գործում, համաձայնվել են շարունակել սերտ համագործակցությունը նախատեսված միջոցառումների արդյունավետ և ժամանակին իրականացման ապահովման համար:
TRIP ծրագիրը նախատեսում է զբոսաշրջային կլաստերների զարգացում Գորիսում, Արենիում, Ջերմուկում, Եղեգիսում, Դվինում, Գյումրիում և Դիլիջանում: Նախագիծը նպատակ ունի խթանել գինու, առողջական, արկածային, մշակութային, կրթական և էկոլոգիական զբոսաշրջության զարգացումը, բարձրացնել Հայաստանի զբոսաշրջային գրավչությունը և տարածաշրջանների մրցունակությունը:
Հիշեցնենք, որ Տուրիզմի կոմիտեի տվյալների համաձայն, 2026 թվականի առաջին կիսամյակում Հայաստան այցելել է 1.041 միլիոն զբոսաշրջիկ, ինչը գերազանցում է նախորդ տարվա ցուցանիշը 14.8%-ով:

Министр экономики принял главу Всемирного банка в Армении
Министр экономики Армении Геворг Папоян принял главу представительства Всемирного банка (ВБ) в Армении Фабрицио Дзарконе. В ходе встречи стороны обсудили ход реализации программы развития туризма и улучшения региональной инфраструктуры (TRIP) с бюджетом в 120 миллионов евро.
Папоян и Дзарконе подчеркнули важную роль инициативы в развитии туризма и модернизации региональной инфраструктуры, договорившись продолжить тесное сотрудничество для обеспечения эффективной и своевременной реализации запланированных мероприятий.
Программа TRIP предусматривает развитие туристических кластеров в Горисе, Арени, Джермуке, Егегисе, Двине, Гюмри и Дилижане. Проект направлен на стимулирование развития винного, оздоровительного, приключенческого, культурного, образовательного и экологического туризма, повышение туристической привлекательности Армении и конкурентоспособности регионов.
Отметим, что согласно данным Комитета по туризму, в I полугодии Армению посетило 1.041 млн. турист, что превышает показатель годовой давности на 14,8%.