Հայաստանի տնտեսության նախարար Գևորգ Պապոյանը ընդունել է Համաշխարհային բանկի (ՀԲ) ներկայացուցչությունը Հայաստանում Ֆաբրիցիո Ձարկոնեին: Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են զբոսաշրջության զարգացման և տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների բարելավման (TRIP) ծրագրի իրականացման ընթացքը, որի բյուջեն կազմում է 120 միլիոն եվրո:
Պապոյանն ու Ձարկոնեն ընդգծել են նախաձեռնության կարևորությունը զբոսաշրջության զարգացման և տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների արդիականացման գործում, համաձայնվել են շարունակել սերտ համագործակցությունը նախատեսված միջոցառումների արդյունավետ և ժամանակին իրականացման ապահովման համար:
TRIP ծրագիրը նախատեսում է զբոսաշրջային կլաստերների զարգացում Գորիսում, Արենիում, Ջերմուկում, Եղեգիսում, Դվինում, Գյումրիում և Դիլիջանում: Նախագիծը նպատակ ունի խթանել գինու, առողջական, արկածային, մշակութային, կրթական և էկոլոգիական զբոսաշրջության զարգացումը, բարձրացնել Հայաստանի զբոսաշրջային գրավչությունը և տարածաշրջանների մրցունակությունը:
Հիշեցնենք, որ Տուրիզմի կոմիտեի տվյալների համաձայն, 2026 թվականի առաջին կիսամյակում Հայաստան այցելել է 1.041 միլիոն զբոսաշրջիկ, ինչը գերազանցում է նախորդ տարվա ցուցանիշը 14.8%-ով:

News | 2026/07/11 19:04
The Minister of Economy of Armenia, Gevorg Papoyan, met with the head of the World Bank (WB) office in Armenia, Fabrizio Zarccone. During the meeting, the parties discussed the progress of the tourism development and regional infrastructure improvement program (TRIP) with a budget of 120 million euros.
Papoyan and Zarccone emphasized the importance of the initiative in developing tourism and modernizing regional infrastructure, agreeing to continue close cooperation to ensure the effective and timely implementation of planned activities.
The TRIP program aims to develop tourism clusters in Goris, Areni, Jermuk, Yeghegis, Dvin, Gyumri, and Dilijan. The project is designed to stimulate the development of wine, health, adventure, cultural, educational, and ecological tourism, enhancing Armenia's tourist attractiveness and the competitiveness of its regions.
It is noteworthy that according to the Tourism Committee, 1.041 million tourists visited Armenia in the first half of 2026, exceeding last year's figure by 14.8%.