Մինչև 16 մլն դրամ աջակցություն՝ տուն կառուցելու համար
Սահմանամերձ և առանձին բնակավայրերում ընտանիքների բնակապահովման ծրագրի շրջանակում դիմումների ընդունման գործընթացը շարունակվում է։
Մեկնարկից մինչ օրս ծրագրից օգտվել է 3292 ընտանիք, որից 2955-ն արդեն վարկավորվել է, իսկ 371-ն արդեն ներկայացրել են ավարտական ակտ։
Հիշեցնենք, որ պետությունն աջակցում է սահմանամերձ և առանձին գյուղական բնակավայրերում բնակելի տուն կառուցող ընտանիքներին՝ տրամադրելով՝
• մինչև 16 մլն դրամ՝ հիփոթեքային վարկի մայր գումարի մարման համար,
• մինչև 13%՝ վարկի տոկոսագումարի մարման համար։
Ծրագրից կարող են օգտվել՝
• 2025 թ․ մայիսի 1-ի դրությամբ շինարարության թույլտվություն ստացած կամ հողամաս ձեռք բերած և ծրագրի գործող պայմաններին բավարարող ընտանիքները.
• շահառուները, որոնք տունը կկառուցեն այն սահմանամերձ բնակավայրերում, որտեղ բնակչության և շահառուների թվի հարաբերակցությունը փոքր է 10%-ից։ Սահմանված բնակավայրերում այս պահին առկա ազատ քվոտաներին կարող եք ծանոթանալ հետևյալ հղմամբ.
• շահառուները, որոնք տունը կկառուցեն այն բնակավայրերում, որտեղ կառուցված/կառուցվող դպրոցներում ազատ տեղերը գերազանցում են 50%-ը։ Սահմանված բնակավայրերում այս պահին առկա ազատ քվոտաներին կարող եք ծանոթանալ հետևյալ հղմամբ:

До 16 млн драмов поддержки для строительства дома
Процесс приема заявок продолжается в рамках программы обеспечения жильем семей в пограничных и отдельных населенных пунктах.
С момента запуска программы 3292 семьи уже воспользовались ею, из которых 2955 получили кредиты, а 371 уже представили акт завершения.
Напоминаем, что государство поддерживает семьи, строящие жилые дома в пограничных и отдельных сельских населенных пунктах, предоставляя:
• до 16 млн драмов для погашения основной суммы ипотечного кредита,
• до 13% для погашения процентов по кредиту.
Воспользоваться программой могут:
• семьи, получившие разрешение на строительство или приобретшие земельный участок на 1 мая 2025 года и соответствующие действующим условиям программы.
• участники, которые построят дом в тех пограничных населенных пунктах, где соотношение населения и участников меньше 10%. С текущими доступными квотами в установленных населенных пунктах можно ознакомиться по следующей ссылке.
• участники, которые построят дом в населенных пунктах, где количество свободных мест в построенных/строящихся школах превышает 50%. С текущими доступными квотами в установленных населенных пунктах можно ознакомиться по следующей ссылке.