Միջնաժամկետ կանխատեսումների իրատեսականությունը խորը մտահոգությունների տեղիք է տալիս. «ԼՈՒՅՍ» հիմնադրամ
Լուրեր | 2026/07/17 11:11
«ԼՈՒՅՍ» հիմնադրամը վերլուծել է ՀՀ կառավարության 2027-2029թթ. միջնաժամկետ ծախսերի ծրագիրը
«ԼՈՒՅՍ» հիմնադրամը վերլուծել է ՀՀ կառավարության 2027-2029թթ. միջնաժամկետ ծախսերի ծրագիրը:
Այսպես:
ՀՀ կառավարության 2027-2029թթ. միջնաժամկետ ծախսերի ծրագրի (ՄԺԾԾ) համաձայն՝ 2026թ. համար կառավարությունը կանխատեսում է 5.4% տնտեսական աճ, որը միջնաժամկետ հատվածում պետք է աստիճանաբար արագանա և 2029-ին հասնի 6.1%-ի։ Մինչդեռ, միջազգային կազմակերպությունների կանխատեսումները միջնաժամկետ հատվածի տնտեսական աճի վերաբերյալ շարունակում են մնալ զգալի չափով պահպանողական։ Սա վկայում է, որ ՄԺԾԾ–ի առավել մտահոգիչ դրույթներից մեկը տնտեսական աճի կանխատեսումների լավատեսական բնույթն է։ Ընդ որում, լավատեսության շուրջ փաստաթղթում ներկայացված հիմնավորումներն առավելապես կապված են այնպիսի գործոնների հետ, որոնց ազդեցությունը կա՛մ արդեն թուլանում է, կա՛մ դրանց իրականացման ժամկետները վերջին տարիներին պարբերաբար հետաձգվում են։ Ավելին, ՄԺԾ ծրագրում միաժամանակ նշված է, որ ՀՀ տնտեսական աճի կանխատեսումներն իրենց մեջ կրում են մեծ անորոշություններ՝ պարունակելով դեպի ներքև (բացասաբար ազդող) և դեպի վեր (դրական զարգացումներ ենթադրող) երկկողմանի ռիսկեր: Եվ ուշագրավ է, որ դեպի ներքև ռիսկերը գերակշռում են։ Այսինքն, ըստ էության, հենց ՄԺԾԾ-ի հեղինակներն ընդունում են, որ զգալի անորոշությունների շրջանակում ձևավորված ծրագրի հիմնական մակրոտնտեսական սցենարի տնտեսական զարգացումների հավանական շեղումներն առավելապես բացասական ուղղությամբ են:
2027-2029թթ. ՄԺԾԾ-ով պետական բյուջեի ընդհանուր եկամուտների և հարկային եկամուտների անվանական մեծությունների կանխատեսումները վերանայվել են աճի ուղղությամբ։ Մինչդեռ, աճը չի ուղեկցվում ՀՆԱ-ի նկատմամբ դրանց հարաբերակցության համարժեք ավելացմամբ։
Ծրագրով կանխատեսվում է, որ 2029-ին բյուջեի ընդհանուր ծախսերը կկազմեն 4,461 մլրդ դրամ՝ 2025-ի ցուցանիշից 35.0%-ով ավելի, իսկ կառավարության պարտքը, 2025-ի 5,355 մլրդ դրամից աճելով 43.6%-ով, 2029-ին կհասնի 7,689 մլրդ դրամի։ Պետական բյուջեի ընդհանուր ծախսերի և կառավարության պարտքի շարունակական աճի դիմաց 2029 թվականին 2026-ի համեմատ կանխատեսվում է ՀՆԱ-ի նկատմամբ դրանց հարաբերակցության նվազում` պայմանավորված ՀՆԱ-ի առաջանցիկ աճով:
Ըստ Ծրագրի, միջնաժամկետ հատվածում կառավարության պարտքի բեռն անհամեմատ ծանրանալու է: Պարտքի սպասարկման տոկոսավճարները 2025-ի փաստացի մեծության համեմատ 2029-ին կազմելու են 42.4%-ով ավելի՝ 349 մլրդ դրամից հասնելով 493 մլրդ դրամի:
Հատկանիշ է, որ ծրագրում շարունակում են կրկնվել մի շարք կանխատեսումներ, որոնց իրականացումը նախորդ տարիներին բազմիցս հետաձգվել է։ Ամուլսարի հանքավայրի շահագործման մեկնարկի մասին դրույթը դրա ամենաբնորոշ օրինակներից է։ Նախորդ ՄԺԾԾ–ներում էլ էր նշված, որ հանքավայրը կշահագործվի արդեն ծրագրի կազմման տարում և դրական նպաստում կունենա այդ տարվա տնտեսական աճին։ Հաշվի առնելով վերջին տարիներին նման կանխատեսումների պարբերաբար հետաձգվելու հանգամանքը՝ ավելի է հիմնավորվում Ծրագրի իրականացման նկատմամբ թերահավատությունը:
Ուշագրավ է, որ Ծրագրով ընթացիկ տարվա բյուջեի ծախսերի սպասվող մեծությունը նույնիսկ մի փոքր ավելին է, քան տարեկան հաստատված բյուջեով պլանավորված մեծությունը։ Մինչդեռ հայտնի է, որ գործող կառավարության գործունեության տարիներին ձևավորվել է տխուր ավանդույթ՝ բյուջեի ծախսերը մշտապես թերակատարվում են։ Վերջին հասանելի պաշտոնական տեղեկատվության համաձայն՝ 2026-ի 1-ին եռամսյակում բյուջեի ծախսերը թերակատարվել են 29.6%-ով։ Այս պարագայում, ակնկալել, որ տարեվերջին բյուջեի փաստացի ծախսերը նույնիսկ գերազանցելու են բյուջեով պլանավորված մեծությունը, անհիմն լավատեսություն է։ Իսկ եթե նույնիսկ ընթացիկ տարվա սպասվող մեծությունն է անիրատեսական, ինչպե՞ս կարող են վստահություն ներշնչել դրա հիման վրա առաջիկա երեք տարվա համար կատարված կանխատեսումները։ Այս առումով ևս դրանց հիման վրա կառուցված միջնաժամկետ կանխատեսումների իրատեսականությունը խորը մտահոգությունների տեղիք է տալիս:

Реалистичность среднесрочных прогнозов вызывает глубокие опасения. Фонд «ЛУЙС»
Фонд «ЛУЙС» проанализировал среднесрочную программу расходов правительства Армении на 2027-2029 годы
Фонд «ЛУЙС» проанализировал среднесрочную программу расходов правительства Армении на 2027-2029 годы:
Так:
Согласно среднесрочной программе расходов правительства Армении (МЖЦП) на 2027-2029 годы, правительство прогнозирует экономический рост на уровне 5.4% в 2026 году, который должен постепенно ускориться в среднесрочной перспективе и достичь 6.1% к 2029 году. Однако прогнозы международных организаций по экономическому росту в среднесрочной перспективе остаются значительно консервативными. Это свидетельствует о том, что одним из наиболее тревожных аспектов МЖЦП является оптимистичный характер прогнозов экономического роста. При этом обоснования оптимизма, представленные в документе, в основном связаны с факторами, влияние которых либо уже ослабевает, либо сроки их реализации неоднократно откладывались в последние годы. Более того, в программе МЖЦ также указано, что прогнозы экономического роста Армении содержат значительные неопределенности, включая двусторонние риски, как негативные (влияют отрицательно), так и позитивные (предполагающие положительное развитие). И примечательно, что негативные риски преобладают. То есть, по сути, авторы МЖЦП признают, что в условиях значительных неопределенностей вероятные отклонения от основного макроэкономического сценария экономического развития программы в основном будут негативными.
В соответствии с МЖЦП на 2027-2029 годы пересмотрены прогнозы номинальных величин общих доходов и налоговых поступлений государственного бюджета в сторону роста. Однако рост не сопровождается адекватным увеличением их соотношения к ВВП.
Программой предусмотрено, что в 2029 году общие расходы бюджета составят 4,461 трлн драмов, что на 35.0% больше, чем в 2025 году, а государственный долг, увеличившись на 43.6% с 5,355 трлн драмов в 2025 году, достигнет 7,689 трлн драмов в 2029 году. На фоне продолжающегося роста общих расходов государственного бюджета и государственного долга в 2029 году ожидается снижение их соотношения к ВВП по сравнению с 2026 годом, что связано с опережающим ростом ВВП.
Согласно Программе, в среднесрочной перспективе бремя государственного долга значительно увеличится. Платежи по обслуживанию долга в 2029 году составят на 42.4% больше по сравнению с фактическими величинами 2025 года, увеличившись с 349 млрд драмов до 493 млрд драмов.
Примечательно, что в программе продолжают повторяться ряд прогнозов, реализация которых неоднократно откладывалась в предыдущие годы. Пункт о начале эксплуатации месторождения Амулсара является одним из наиболее характерных примеров. В предыдущих МЖЦП также указывалось, что месторождение будет введено в эксплуатацию уже в год составления программы и окажет положительное влияние на экономический рост в этом году. Учитывая, что в последние годы такие прогнозы регулярно откладывались, это еще больше укрепляет недоверие к реализации Программы.
Примечательно, что согласно Программе ожидаемая величина расходов бюджета на текущий год даже немного превышает запланированную величину в ежегодном утвержденном бюджете. Однако известно, что в годы деятельности действующего правительства сложилась печальная традиция постоянного недовыполнения бюджета. Согласно последним доступным официальным данным, в первом квартале 2026 года расходы бюджета были недовыполнены на 29.6%. В этой ситуации ожидать, что фактические расходы бюджета в конце года даже превысят запланированные величины, является необоснованным оптимизмом. А если даже ожидаемая величина текущего года является нереалистичной, как могут внушать доверие прогнозы, сделанные на основе этого на ближайшие три года? В этом отношении реалистичность среднесрочных прогнозов, построенных на их основе, вызывает глубокие опасения.