Միջազգային ծովային կազմակերպությունը (IMO) տեղյակ է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հայտարարություններին՝ ԱՄՆ զինվորականների կողմից Հորմուզի նեղուցի պահպանությունն ապահովելու համար նավերից տուրքեր գանձելու ծրագրերի մասին, սակայն ՄԱԿ-ում նման գործելակերպն ընդունելի չեն համարում, հայտնում է Լոնդոնից աշխատող Iran International ալիքը՝ հղում անելով IMO-ի ներկայացուցչին:
«Մենք գիտենք սոցիալական ցանցերում նախագահի գրառման մասին և սպասում ենք ավելի շատ մանրամասների,- ասել է նա։- Մենք վճարումների հարցում միշտ եղել ենք հետևողական. IMO-ն վճռականորեն դեմ է միջազգային նավագնացության համար օգտագործվող նեղուցներով անցնելու դիմաց գումար վճարելուն»:
Ըստ կազմակերպության՝ Հորմուզի նման նեղուցով պարզապես անցնելու համար պարտադիր վճար սահմանելու իրավական հիմքեր չկան:
Թրամփը հուլիսի 13-ին հայտարարել էր, որ ԱՄՆ-ը կրկին ձեռնամուխ է լինում իրանական նավահանգիստների շրջափակմանը և ներդնում է բեռներից 20%-ի չափով գանձում՝ որպես Հորմուզի նեղուցի պաշտպանության վճար։ «ԱՄՆ-ն այսուհետ հայտնի կլինի որպես «Հորմուզի նեղուցի պաշտպան»։ Գործընթացի արդարության համար կպահանջվի փոխհատուցում՝ բոլոր տեղափոխվող բեռների 20%-ի չափով, բոլոր այն ծախսերի դիմաց, որոնք անհրաժեշտ են աշխարհի այս անկայուն հատվածում անվտանգությունն ապահովելու համար»,- պարզաբանել է Թրամփը:
Իրանի զինված ուժերի «Խաթամ ալ-Անբիա» կենտրոնական շտաբում հայտարարել են, որ ԱՄՆ-ին թույլ չեն տա ինքնուրույն իրականացնել Հորմուզի նեղուցի կառավարումը:

Международная морская организация (IMO) осведомлена о заявлениях президента США Дональда Трампа о планах взимать сборы с судов за обеспечение безопасности Ормузского пролива военными США, однако подобные действия не считаются приемлемыми в ООН, сообщает Iran International, ссылаясь на представителя IMO.
«Мы знаем о записи президента в социальных сетях и ожидаем больше деталей», - сказал он. - «Мы всегда были последовательны в вопросах платежей. IMO решительно против взимания платы за проход через проливы, используемые для международного судоходства».
По словам организации, нет правовых оснований для введения обязательного сбора за проход через такие проливы, как Ормуз.
Трамп 13 июля заявил, что США вновь приступают к блокаде иранских портов и вводят сбор в размере 20% от грузов как плату за защиту Ормузского пролива. «США теперь будут известны как «защитник Ормузского пролива». Для справедливости процесса будет требоваться компенсация в размере 20% от всех перемещаемых грузов за все расходы, необходимые для обеспечения безопасности в этом нестабильном регионе мира», - пояснил Трамп.
Военные силы Ирана в центральном штабе «Хатам аль-Анбия» заявили, что не позволят США самостоятельно управлять Ормузским проливом.