Միջավայրի նախարարությունը պատրաստում է բիզնեսը պլաստիկ արտադրանքի օգտագործման սահմանափակումներին
Հայաստանի շրջակա միջավայրի նախարարությունում տեղի ունեցավ քննարկում, որը նվիրված էր պլաստիկ արտադրանքի օգտագործման սահմանափակումներին: Վարչության մամուլի ծառայության հաղորդմամբ, հանդիպմանը մասնակցեցին հանրային սննդի և առևտրի կենտրոնների ներկայացուցիչներ: Քննարկման ընթացքում ներկայացվեցին օրենսդրական նորմերը, որոնք ուժի մեջ կմտնեն 2027 թվականի հունվարի 1-ից և նախատեսում են պոլիէթիլենային պայուսակների և մեկանգամյա պլաստիկ արտադրանքի շրջանառության սահմանափակումներ:
Հանդիպման մասնակիցները քննարկեցին նաև շրջակա միջավայրի վրա նվազագույն ազդեցություն ունեցող այլընտրանքային լուծումները, ինչպես նաև ձեռնարկատերերի բարձրացված հարցերը և նոր պահանջների կիրառման գործնական կողմերը: Նախարարության ներկայացուցիչները պարզաբանեցին օրենսդրական փոփոխությունների նպատակները, սպասվող արդյունքները, ինչպես նաև նոր նորմերի արդյունավետ ներդրման համար պետական և մասնավոր հատվածի համագործակցության կարևորությունը:
Հաղորդվում է, որ տեղեկատվական հանդիպումների շարքը կշարունակվի, որպեսզի բոլոր շահագրգիռ կողմերը տեղեկացված լինեն սահմանափակումների ուժի մեջ մտնելուց առաջ:

В Министерстве окружающей среды Армении состоялось обсуждение, посвященное законодательным ограничениям на использование пластиковой продукции. Как сообщает пресс-служба ведомства, в мероприятии приняли участие представители объектов общественного питания и торговых центров. В ходе встречи были представлены законодательные нормы, которые вступят в силу с 1 января 2027 года и предусматривают ограничения на оборот полиэтиленовых пакетов и одноразовой пластиковой продукции.
Участники также обсудили альтернативные решения с минимальным воздействием на окружающую среду, а также вопросы, поднятые хозяйствующими субъектами, и практические аспекты применения новых требований. Представители министерства разъяснили цели законодательных изменений, ожидаемые результаты их реализации, а также подчеркнули важность сотрудничества государства и частного сектора для эффективного внедрения новых норм.
Согласно источнику, серия информационных встреч будет продолжена с целью обеспечить осведомленность всех заинтересованных сторон до вступления ограничений в силу.