Microsoft-ը սահմանել է մեկ օրվա ընթացքում շուկայական կապիտալիզացիայի աճի համաշխարհային ռեկորդ։ Օրերս NASDAQ բորսայում ընկերության բաժնետոմսերը թանկացել են 15.51%-ով՝ հասնելով 451.1 դոլարի, ինչի արդյունքում ընկերության շուկայական արժեքը աճել է մինչև 3.35 տրիլիոն դոլար։
Bloomberg-ի հաշվարկներով՝ բաժնետոմսերի կտրուկ աճը մոտ 450 մլրդ դոլարով ավելացրել է Microsoft-ի շուկայական կապիտալիզացիան։ Աճին նպաստել է այն, որ ընկերությունը հայտնել է Azure ամպային ծառայությունների հասույթի 43% աճի մասին, որը 2022 թվականից ի վեր ամենաբարձր ցուցանիշն է, ինչպես նաև հաստատել է, որ 2026 թվականի կապիտալ ծախսերի ծրագրերը մնում են անփոփոխ։
Նախորդ ռեկորդը պատկանում էր NVIDIA-ին, որի շուկայական արժեքը մեկ օրում աճել էր 440 մլրդ դոլարով՝ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի՝ մաքսատուրքերի 90-օրյա դադարեցման մասին հայտարարությունից հետո։
Bloomberg-ը նշում է, որ Microsoft-ի մեկօրյա աճը գերազանցում է աշխարհի բազմաթիվ ֆոնդային շուկաների ամբողջական կապիտալիզացիան։ Միևնույն ժամանակ ընկերության բաժնետոմսերը դեռևս վերջերս՝ 2026 թվականի հունիսին, գրանցել էին ամենավատ ամսական արդյունքը դոթքոմների ժամանակաշրջանից ի վեր՝ AI-ի ազդեցության վերաբերյալ ներդրողների մտահոգությունների ֆոնին։

Microsoft установила мировой рекорд роста рыночной капитализации за один день
Microsoft установила мировой рекорд роста рыночной капитализации за один день. На днях акции компании на NASDAQ выросли на 15.51%, достигнув 451.1 долларов, в результате чего рыночная стоимость компании увеличилась до 3.35 триллионов долларов.
По расчетам Bloomberg, резкий рост акций добавил около 450 миллиардов долларов к рыночной капитализации Microsoft. Увеличение было связано с тем, что компания сообщила о росте выручки от облачных услуг Azure на 43%, что является самым высоким показателем с 2022 года, а также подтвердила, что планы капитальных расходов на 2026 год остаются неизменными.
Предыдущий рекорд принадлежал NVIDIA, чья рыночная стоимость увеличилась на 440 миллиардов долларов за один день после заявления президента США Дональда Трампа о 90-дневной приостановке тарифов.
Bloomberg отмечает, что однодневный рост Microsoft превышает общую рыночную капитализацию многих фондовых рынков мира. В то же время акции компании недавно, в июне 2026 года, показали худший месячный результат с времён доткомов на фоне беспокойства инвесторов по поводу влияния ИИ.