Meta ընկերությունը դատի է տվել մի խումբ ներկայիս և նախկին աշխատակիցների կողմից, ովքեր պնդում են, որ ընկերությունը արհեստական բանականություն է օգտագործել աշխատանքից ազատման գործընթացում խտրականություն կիրառելու համար:
Դատական հայցում նշվում է, որ Meta-ն խախտել է տարբեր պաշտպանված արձակուրդի օրենքներ և խտրականության ակտեր, որոնք վերաբերում են հղիություններին և հաշմանդամություններին:
Ատենակալները, ովքեր ներկայացնում են 26 անանուն աշխատակիցների, նշում են, որ նրանք Meta-ի աշխատակազմի 10%-ը կազմող աշխատակիցներ են, ովքեր ազատվել են մայիսյան աշխատանքից ազատման գործընթացում:
Նրանք պնդում են, որ Meta-ի «ներքին արհեստական բանականության համակարգերի համաստեղությունը» հաշվի չի առել հաստատված բացակայությունները, երբ որոշել է, թե որ աշխատակիցներին ազատել:
Meta-ի խոսնակն ասել է, որ «պնդումները չունեն հիմք և չեն հիմնված փաստերի վրա»: «Աշխատանքային կառավարման և կազմակերպական որոշումները կատարվել են և կատարվում են մարդկանց կողմից, ոչ թե արհեստական բանականությամբ», - ասել է Meta-ի խոսնակը:

Current and former employees sue Meta, alleging discrimination in using AI to conduct layoffs
A coalition of current and former Meta employees have sued the social media giant, alleging that the company used artificial intelligence in its latest round of layoffs in a way that was discriminatory.
In a lawsuit filed Monday, plaintiffs allege that Meta violated various protected-leave laws and discrimination acts related to pregnancies and disabilities, among others, and said they wish to pursue their claims individually in arbitration.
Attorneys representing the 26 unnamed workers said in a legal complaint filed in the United States Northern District Court of California that the plaintiffs were among the 10% of Meta's workforce cut in the company's May layoff round.
The plaintiffs allege that Meta's "constellation of internal artificial-intelligence systems" failed to take approved absences into account when determining which employees to cut.
A Meta spokesperson told CNBC in an email that the "claims lack merit and are not based on facts." "Workforce management and organizational decisions were and are made by people, not AI," the Meta spokesperson said in the statement.