Meta ընկերությունը դատի է տվել մի խումբ ներկայիս և նախկին աշխատակիցների կողմից, ովքեր պնդում են, որ ընկերությունը արհեստական բանականություն է օգտագործել աշխատանքից ազատման գործընթացում խտրականություն կիրառելու համար:
Դատական հայցում նշվում է, որ Meta-ն խախտել է տարբեր պաշտպանված արձակուրդի օրենքներ և խտրականության ակտեր, որոնք վերաբերում են հղիություններին և հաշմանդամություններին:
Ատենակալները, ովքեր ներկայացնում են 26 անանուն աշխատակիցների, նշում են, որ նրանք Meta-ի աշխատակազմի 10%-ը կազմող աշխատակիցներ են, ովքեր ազատվել են մայիսյան աշխատանքից ազատման գործընթացում:
Նրանք պնդում են, որ Meta-ի «ներքին արհեստական բանականության համակարգերի համաստեղությունը» հաշվի չի առել հաստատված բացակայությունները, երբ որոշել է, թե որ աշխատակիցներին ազատել:
Meta-ի խոսնակն ասել է, որ «պնդումները չունեն հիմք և չեն հիմնված փաստերի վրա»: «Աշխատանքային կառավարման և կազմակերպական որոշումները կատարվել են և կատարվում են մարդկանց կողմից, ոչ թե արհեստական բանականությամբ», - ասել է Meta-ի խոսնակը:

Сотрудники подали в суд на Meta, утверждая, что ИИ применял дискриминацию при увольнениях
Компания Meta подверглась иску со стороны группы нынешних и бывших сотрудников, которые утверждают, что компания использовала искусственный интеллект для увольнений с дискриминацией.
В иске говорится, что Meta нарушила различные законы о защищенных отпусках и акты о дискриминации, касающиеся беременности и инвалидности.
Адвокаты, представляющие 26 анонимных работников, утверждают, что они были частью 10% рабочей силы Meta, сокращенной в ходе увольнений в мае.
Они утверждают, что «созвездие внутренних систем искусственного интеллекта» Meta не учло утвержденные отсутствия при определении, каких сотрудников уволить.
Представитель Meta заявил, что «претензии не имеют оснований и не основаны на фактах». «Управление рабочей силой и организационные решения принимались и принимаются людьми, а не ИИ», - сказал представитель Meta.