Meta-ի վիրտուալ իրականության սարքերի մշակմամբ զբաղվող Reality Labs ստորաբաժանումը 2026 թվականի երկրորդ եռամսյակում գրանցել է 4.62 մլրդ դոլարի վնաս, հաղորդում է CNBC-ն:
Հաշվետու ժամանակահատվածում ստորաբաժանման հասույթը կազմել է 431 մլն դոլար, ինչը գերազանցում է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի 370 մլն դոլարը: Միաժամանակ գործառնական վնասը աճել է՝ նախորդ տարվա 4.53 մլրդ դոլարից հասնելով 4.62 մլրդ դոլարի: Վերլուծաբանները կանխատեսում էին 5.07 մլրդ դոլարի վնաս՝ 423.4 մլն դոլարի հասույթի պայմաններում:
2020 թվականի վերջից ի վեր Reality Labs-ի, որը արտադրում է Quest VR ականջակալներն ու Ray-Ban խելացի ակնոցները, կուտակային գործառնական վնասը գերազանցել է 80 մլրդ դոլարը: 2021 թվականին Մարկ Ցուկերբերգը ընկերությունը վերանվանեց Meta՝ կենտրոնանալով թվային աշխարհների զարգացման վրա, սակայն վիրտուալ իրականության նկատմամբ սպառողների սահմանափակ հետաքրքրության պատճառով ընկերության ուշադրությունն աստիճանաբար տեղափոխվել է EssilorLuxottica-ի հետ համատեղ մշակված խելացի ակնոցների ուղղությամբ:

News | 2026/07/30 18:28
Meta's Reality Labs division, which focuses on virtual reality device development, reported a loss of $4.62 billion for the second quarter of 2026, according to CNBC.
During the reporting period, the division's revenue was $431 million, surpassing the $370 million from the same period last year. Meanwhile, the operational loss increased from $4.53 billion last year to $4.62 billion. Analysts had predicted a loss of $5.07 billion against a revenue of $423.4 million.
Since the end of 2020, Reality Labs, which produces Quest VR headsets and Ray-Ban smart glasses, has accumulated an operational loss exceeding $80 billion. In 2021, Mark Zuckerberg rebranded the company to Meta, focusing on the development of digital worlds, but due to limited consumer interest in virtual reality, the company's attention has gradually shifted towards smart glasses developed in collaboration with EssilorLuxottica.