ԱՄՆ-ն և Իրանը շարունակաբար ռազմական հարվածներ են հասցնում, ինչը հարցականի տակ է դնում Հորմուզի նեղուցի վիճակը: Նավթի ֆյուչերսները բարձրանում են, մինչդեռ բաժնետոմսերի ֆյուչերսները նվազում են:
ԱՄՆ-ն հայտարարել է, որ բանակցությունները Թեհրանի հետ շարունակվելու են, սակայն հրադադարը ավարտված է, և կիրակի օրը ԱՄՆ-ն հարվածներ է հասցրել Իրանի տարածքում, իսկ Իրանը պատասխան հարվածներ է տվել ամերիկյան բազաներին հարակից երկրներում:
Այս զարգացումները նորից խանգարել են Հորմուզի նեղուցով առաքումները: Իրանի Իսլամական հեղափոխական պահապանների կորպուսը հայտարարել է, որ կարևոր ջրուղին փակվել է, սակայն ԱՄՆ-ի Կենտրոնական հրամանատարությունը, որը վերահսկում է Մերձավոր Արևելքի գործողությունները, հայտարարել է, որ այն բաց է:
Այս զարգացումները շարունակական խանգարումներ են առաջացնում էներգիայի մատակարարումներում, ինչը բարձրացնում է նավթի գները: ԱՄՆ-ի հումքային նավթի ֆյուչերսները վերջին անգամ աճել են 4.03%-ով՝ հասնելով $74.31 մեկ բարելի համար, իսկ Բրենտ ֆյուչերսները, միջազգային չափանիշը, աճել են 3.89%-ով՝ հասնելով $78.97:
Բացի նավթից, արհեստական բանականությունը մնում է տեխնոլոգիական ոլորտի գլխավոր թեման, սակայն գլխավոր գործադիրներն ու աշխատողները կարծես տարբեր կերպ են ընկալում այս բումը:
Որոշ արհեստական բանականության գործադիրներ հայտնել են, որ պահանջարկը մնում է ուժեղ, իսկ ԱՄՆ-ի աշխատակիցների մեծամասնությունը ցանկանում է, որ ընկերությունները ավելի պատասխանատու լինեն արհեստական բանականության պետական հիմնադրամի միջոցով:
Վերջերս անցկացված հարցման համաձայն, 69%-ը աջակցում է արհեստական բանականության ընկերություններին պարտադրելու 50%-ը փոխանցել հանրային պետական հիմնադրամ:

США и Иран продолжают наносить военные удары, что ставит под сомнение статус важного Ормузского пролива. Фьючерсы на нефть растут, в то время как фьючерсы на акции падают.
США заявили, что переговоры с Тегераном продолжатся, но перемирие завершено, и в минувшие выходные США нанесли удары по Ирану, на что Иран ответил ударами по американским базам в соседних странах.
Эти удары вновь нарушили грузоперевозки через Ормузский пролив. Исламская революционная гвардия Ирана заявила, что важный водный путь закрыт, но Центральное командование США, которое контролирует операции на Ближнем Востоке, заявило, что он открыт.
Эти события сигнализируют о продолжительных нарушениях поставок энергии, что приводит к росту цен на нефть. Фьючерсы на нефть марки WTI выросли на 4,03% и составили $74,31 за баррель, а фьючерсы на нефть марки Brent, международный эталон, выросли на 3,89% и составили $78,97.
Помимо нефти, искусственный интеллект остается главной темой в технологии, хотя топ-менеджеры и работники, похоже, по-разному воспринимают этот бум.
Несколько руководителей AI сообщили CNBC, что спрос на AI остается высоким, в то время как большинство американских работников хотят, чтобы корпорации были более ответственными через государственный фонд AI.
Согласно недавнему опросу, 69% американцев поддерживают принуждение AI-компаний передать 50% своих акций в государственный фонд.