Մեկնաբանություն: ԵԱՏՄ երկրների կողմից սահմանափակող միջոցների ներդրումը ավտոմատ կերպով չի նշանակում ինտեգրացիոն նախագծի ճգնաժամ
Լուրեր | 2026/08/02 20:01
ԵԱՏՄ-ի շրջանակներում սահմանափակումների ներդրումը չի նշանակում ինտեգրացիայի ավարտ
Եվրասիական տնտեսական միությունը (ԵԱՏՄ) կարգավորվող ինտեգրացիոն միությունների շարքին է դասվում, որը թույլ է տալիս անդամ պետություններին ժամանակավոր սահմանափակումներ ներդնել, եթե դրանք պայմանավորված են էներգետիկ, սննդային կամ այլ տնտեսական անվտանգության հարցերով: Այս մասին հայտարարել է քաղաքական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Վագե Դավթյանը:
Նա նշել է, որ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունը, թե եթե Հայաստանի դեմ սահմանափակումները չհանվեն, դա կլինի «ԵԱՏՄ-ի վերջի սկիզբը», հետաքրքիր է միայն տեսական տեսանկյունից:
Դավթյանը կարծում է, որ Փաշինյանի հայտարարությունը ցույց է տալիս, որ ԵԱՏՄ-ն հաճախ մեկնաբանվում է որպես ազատ շուկայի մոդել, մինչդեռ այն սկզբունքորեն ձևավորվել է որպես կարգավորվող ինտեգրացիայի մոդել:
Նա նաև նշել է, որ ԵԱՏՄ-ի անդամ պետությունները իրավունք ունեն ժամանակավոր սահմանափակումներ ներդնել, և նման պրակտիկան չի նշանակում ինտեգրացիոն նախագծի ճգնաժամ:

Мнение: Введение странами ЕАЭС ограничительных мер не свидетельствует автоматически о кризисе интеграционного проекта
Новости | 2026/08/02 20:01
Введение ограничений в рамках ЕАЭС не означает конец интеграции
Евразийский экономический союз (ЕАЭС) относится к категории регулируемых интеграционных объединений, наделяющих государства-члены правом вводить временные ограничения, если они обусловлены вопросами энергетической, продовольственной или иной экономической безопасности. Об этом заявил доктор политических наук, профессор Ваге Давтян:
Он отметил, что заявление премьер-министра Армении Никол Пашиняна о том, что если ограничения против Армении не будут сняты, это станет «началом конца ЕАЭС», представляет интерес лишь с теоретической точки зрения:
Давтян считает, что это заявление демонстрирует распространенную ошибку в интерпретации евразийской интеграции как либеральной модели общего рынка, тогда как ЕАЭС изначально формировался как модель регулируемой интеграции.
По его словам, подобная практика не является исключением и не свидетельствует автоматически о кризисе интеграционного проекта.