Մեկ այլ Ծառուկյան ընկերություն պաշտոնապես բռնագրավվեց կառավարության կողմից
Հայաստանի իշխանությունները պաշտոնապես բռնագրավել են ևս մեկ ընկերություն, որը պատկանում է Գագիկ Ծառուկյանին, որը փաստացի փակվել էր հուլիսի 6-ին ընդդիմության առաջնորդի ձերբակալությունից հետո, ինչպես խոստացել էր վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
ՀՀ գլխավոր դատախազության գրասենյակը ուրբաթ օրը հայտնել է, որ հայկական դատարանը համաձայնել է Երևանի Արարատ կոնյակի-գինու-վոդկա գործարանի բաժնետոմսերը դնել կառավարության «կառավարման և պահպանման» տակ, մինչդեռ դատախազների պահանջը՝ բռնագրավել Ծառուկյանի ակտիվները, որոնք գնահատվում են հարյուր միլիոնավոր դոլարներով, դեռևս սպասում է դատական վճռի:
Դատախազները 2023 թվականին դիմել էին նրանց բռնագրավելու համար, invoking a controversial law that allows the nationalization of assets deemed to have been acquired illegally.
Դատարանը երկու շաբաթ առաջ նույնպես թույլատրել էր կառավարությանը ժամանակավոր վերահսկողություն ձեռք բերել Հայաստանի գլխավոր սեմենտի գործարանի նկատմամբ, որը պատկանում է Ծառուկյանին: Փաշինյանը խոստացել էր ազգայինացնել գործարանը, երբ նա քարոզարշավ էր անցկացնում հունիսի 7-ի խորհրդարանական ընտրություններում, որտեղ Ծառուկյանի «繁荣 Հայաստան» կուսակցությունը (ԲՀԿ) գլխավոր ընդդիմադիր ուժերից մեկն էր:
Ծառուկյանը ձերբակալվել է իրանական գործարար գործընկերներին խաբելու մեղադրանքով, ինչը նա խստորեն հերքում է: Հուլիսի վերջում նրան նաև մեղադրանք է առաջադրվել կոնյակի գործարանի վճարվող հարկերից խուսափելու համար:
Նրա իրավաբանական թիմը դատապարտել է նրա ընկերությունների փակումը որպես ապօրինի և քաղաքական դրդապատճառներով: Նրանք անմիջապես չեն արձագանքել կոնյակի գործարանի բռնագրավմանը:
Ծառուկյանը չի մեկնաբանել ճնշումը, սակայն նա արտահայտել է լուրջ մտահոգություն ռուս-հայկական հարաբերությունների շարունակական վատթարացման և դրա հետևանքների մասին Հայաստանի տնտեսության համար:
«Ես տեսնում եմ, որ Հայաստանը կանգնած է ցնցումների բարձր հավանականության առաջ», - ասել է նա:
Հինգշաբթի օրը հայտնի դարձավ, որ Ծառուկյանի ռուս-բելառուս գործընկերը, ով ունի նրա հիմնական ընկերություններում փոքրամասնական բաժնեմասեր, մեղադրել է հայկական կառավարությանը «օրենքով խախտելով» իր բիզնես շահերը և պահանջել, որ այն «վերականգնի նախկին վիճակը՝ մասնավորապես, վերադարձնելով ձեռնարկությունների կառավարումը և վերահսկողությունը օրինական բաժնետերերին և կառավարման մարմիններին»: Նիկալայ Վինիցկին, ներդրողը, հայտարարել է, որ եթե վիճակը չլուծվի բարեկամաբար բանակցությունների միջոցով, ապա նա կդիմի միջազգային դատարան:

Армянские власти официально конфисковали еще одну компанию, принадлежащую Гагику Царукяну, которая была фактически закрыта 6 июля во время ареста лидера оппозиции, как обещал премьер-министр Никол Пашинян.
Офис Генерального прокурора сообщил в пятницу, что армянский суд согласился передать акции расположенной в Ереване фабрики «Арарат» под «управление и содержание» правительства в ожидании решения по требованию прокуроров о конфискации активов Царукяна на сотни миллионов долларов. Прокуроры подали ходатайство о конфискации в 2023 году, ссылаясь на спорный закон, который позволяет национализировать активы, которые считаются незаконно приобретенными.
Суд также разрешил правительству две недели назад временно взять под контроль главный цементный завод Армении, принадлежащий Царукяну. Пашинян пообещал национализировать завод во время своей предвыборной кампании на парламентских выборах 7 июня, в которых партия Царукяна «Процветающая Армения» (БХК) была одним из основных оппозиционных претендентов.
Царукян был арестован по обвинению в мошенничестве с иранскими бизнес-партнерами, что он решительно отрицает. Позже в июле ему также предъявили обвинение в уклонении от уплаты налогов, которые должны были быть уплачены коньячным заводом.
Его юридическая команда осудила закрытие его компаний как незаконное и политически мотивированное. Она немедленно не отреагировала на конфискацию коньячного завода.
Царукян не прокомментировал репрессии, но в другом заявлении из тюрьмы, сделанном ранее в пятницу, он выразил серьезную озабоченность по поводу продолжающегося ухудшения российско-армянских отношений и его последствий для экономики Армении.
«Я вижу, что Армения сталкивается с высокой вероятностью потрясений», - сказал олигарх, который долгое время выступал за тесные связи с Россией.
В четверг стало известно, что российско-белорусский бизнес-партнер Царукяна, который владеет миноритарными долями в его ключевых компаниях, обвинил армянское правительство в «незаконной экспроприации» его бизнес-интересов и потребовал «восстановить прежний статус-кво, в том числе вернуть управление и контроль над предприятиями их законным акционерам и управляющим органам». В заявлении инвестор Николай Виницкий заявил, что он обратится в международный суд «если спор не будет разрешен мирным путем через переговоры».