Մեկ այլ Ծառուկյան ընկերություն պաշտոնապես բռնագրավվեց կառավարության կողմից
Հայաստանի իշխանությունները պաշտոնապես բռնագրավել են ևս մեկ ընկերություն, որը պատկանում է Գագիկ Ծառուկյանին, որը փաստացի փակվել էր հուլիսի 6-ին ընդդիմության առաջնորդի ձերբակալությունից հետո, ինչպես խոստացել էր վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
ՀՀ գլխավոր դատախազության գրասենյակը ուրբաթ օրը հայտնել է, որ հայկական դատարանը համաձայնել է Երևանի Արարատ կոնյակի-գինու-վոդկա գործարանի բաժնետոմսերը դնել կառավարության «կառավարման և պահպանման» տակ, մինչդեռ դատախազների պահանջը՝ բռնագրավել Ծառուկյանի ակտիվները, որոնք գնահատվում են հարյուր միլիոնավոր դոլարներով, դեռևս սպասում է դատական վճռի:
Դատախազները 2023 թվականին դիմել էին նրանց բռնագրավելու համար, invoking a controversial law that allows the nationalization of assets deemed to have been acquired illegally.
Դատարանը երկու շաբաթ առաջ նույնպես թույլատրել էր կառավարությանը ժամանակավոր վերահսկողություն ձեռք բերել Հայաստանի գլխավոր սեմենտի գործարանի նկատմամբ, որը պատկանում է Ծառուկյանին: Փաշինյանը խոստացել էր ազգայինացնել գործարանը, երբ նա քարոզարշավ էր անցկացնում հունիսի 7-ի խորհրդարանական ընտրություններում, որտեղ Ծառուկյանի «繁荣 Հայաստան» կուսակցությունը (ԲՀԿ) գլխավոր ընդդիմադիր ուժերից մեկն էր:
Ծառուկյանը ձերբակալվել է իրանական գործարար գործընկերներին խաբելու մեղադրանքով, ինչը նա խստորեն հերքում է: Հուլիսի վերջում նրան նաև մեղադրանք է առաջադրվել կոնյակի գործարանի վճարվող հարկերից խուսափելու համար:
Նրա իրավաբանական թիմը դատապարտել է նրա ընկերությունների փակումը որպես ապօրինի և քաղաքական դրդապատճառներով: Նրանք անմիջապես չեն արձագանքել կոնյակի գործարանի բռնագրավմանը:
Ծառուկյանը չի մեկնաբանել ճնշումը, սակայն նա արտահայտել է լուրջ մտահոգություն ռուս-հայկական հարաբերությունների շարունակական վատթարացման և դրա հետևանքների մասին Հայաստանի տնտեսության համար:
«Ես տեսնում եմ, որ Հայաստանը կանգնած է ցնցումների բարձր հավանականության առաջ», - ասել է նա:
Հինգշաբթի օրը հայտնի դարձավ, որ Ծառուկյանի ռուս-բելառուս գործընկերը, ով ունի նրա հիմնական ընկերություններում փոքրամասնական բաժնեմասեր, մեղադրել է հայկական կառավարությանը «օրենքով խախտելով» իր բիզնես շահերը և պահանջել, որ այն «վերականգնի նախկին վիճակը՝ մասնավորապես, վերադարձնելով ձեռնարկությունների կառավարումը և վերահսկողությունը օրինական բաժնետերերին և կառավարման մարմիններին»: Նիկալայ Վինիցկին, ներդրողը, հայտարարել է, որ եթե վիճակը չլուծվի բարեկամաբար բանակցությունների միջոցով, ապա նա կդիմի միջազգային դատարան:

The Armenian authorities have officially seized another of the several dozen companies belonging to Gagik Tsarukian that were effectively closed by them on July 6 during the opposition leader’s arrest promised by Prime Minister Nikol Pashinian.
The Office of the Prosecutor-General said on Friday that an Armenian court has agreed to place the shares in the Yerevan-based Ararat Brandy-Wine-Vodka Factory under the government’s “management and maintenance” pending a verdict on prosecutors’ demand to confiscate Tsarukian’s assets worth hundreds of millions of dollars. The prosecutors had moved to seize them in 2023, invoking a controversial law that allows the nationalization of assets deemed to have been acquired illegally.
The court similarly allowed the government two weeks ago to take at least temporary control of Armenia’s main cement plant owned by Tsarukian. Pashinian pledged to nationalize the plant when he campaigned for the June 7 parliamentary elections in which Tsarukian’s Prosperous Armenia Party (BHK) was one of the main opposition contenders.
Tsarukian was arrested on charges of defrauding Iranian business partners strongly denied by him. Later in July, he was also charged with evading taxes paid by the brandy distillery.
His legal team has denounced the shutdowns of his companies as illegal and politically motivated. It did not immediately react to the distillery’s seizure.
Tsarukian did not comment on the crackdown in another statement from prison issued earlier on Friday. He instead expressed serious concern at a continuing deterioration of Russian-Armenian relations and its consequences for Armenia’s economy.
“I can see that Armenia faces a high probability of shocks,” said the tycoon who has long stood for close ties with Russia.
On Thursday, it emerged that a Russian-Belarusian business partner of Tsarukian, who owns minority stakes in his key companies, has accused the Armenian government of “unlawfully expropriating” his business interests and demanded that it “restore the status quo ante by, among other things, returning the management and control of the enterprises to their lawful shareholders and management bodies.” In a statement, the investor, Nikalai Vinitski, said he will take the government to international court “if the dispute cannot be resolved amicably through negotiations.”