Ներդրողները ստանում են ավելի շատ հնարավորություններ 4%-անոց եկամուտներ ապահովելու համար ավանդային վկայագրերի (CD), նույնիսկ այն դեպքում, երբ ԱՄՆ-ի Ֆեդերալ պահուստային համակարգը պահպանում է տոկոսադրույքները կայուն:
Չորեքշաբթի օրը, Ֆեդը որոշեց պահել ֆեդերալ ֆոնդերի տոկոսադրույքը 3.5% - 3.75% միջակայքում: Մանրամասները ցույց են տալիս, որ շուկայի մասնակիցները սպասում են տոկոսադրույքի բարձրացմանը այս տարվա ընթացքում:
Վերջին փոփոխությունը գալիս է Synchrony Financial-ից, որը անցյալ շաբաթ 30 բազիսային կետով բարձրացրել է իր 12-ամսյա CD-ի տարեկան տոկոսադրույքը 4%-ի:
Այլ երեք հաստատություններ՝ Bread Financial, Capital One և Sallie Mae, նույնպես բարձրացրել են իրենց տոկոսադրույքները այս եռամսյակում:
Ավելի քան 639 բանկեր առաջարկում են 3.5%-ից բարձր տոկոսադրույքներ մեկ տարվա, $10,000 CD-ի համար, ըստ S&P Global Market Intelligence-ի:
Բայց BTIG-ը նկատում է, որ բարձր եկամուտների խնայողական հաշիվները չեն տեսնում նման բարձրացումներ, և մի շարք նվազումներ են եղել այս եռամսյակում:
«Ավանդների մրցակցությունը ներկայումս բավականին թույլ է», - նշել է վերլուծաբան Վինսենտ Քեյնտիկը:
Բանկերի շահութաբերությունը կարող է ճնշվել, քանի որ նրանք ստիպված են հավասարակշռել գրավիչ տոկոսադրույքների առաջարկը ավանդների վրա և վարկերի ևMortgages-ի շահույթը:
«Ավանդների ծախսերը ճնշում են ԱՄՆ բանկերի շահութաբերությունը, և մոտակա ժամանակահատվածում հանգստություն չկա», - գրել է S&P Global-ի Թարիքը:

Another bank raised its CD rate to 4%. Where to lock in the best yields
Investors are getting more options to lock in 4% yields on certificates of deposit (CD), even as the Federal Reserve holds interest rates steady:
On Wednesday, the Fed decided to keep the federal funds rate between 3.5% and 3.75%. Looking ahead, market participants are pricing in a rate hike later this year:
The latest move comes from Synchrony Financial, which raised the annual percentage yield on its 12-month CD by 30 basis points to 4% last week:
Three other institutions — Bread Financial, Capital One, and Sallie Mae — also boosted their yields this quarter:
As of June 26, 639 banks marketed rates above 3.5% on a one-year, $10,000 CD, according to S&P Global Market Intelligence:
However, BTIG is seeing a different trend in high-yield savings accounts, which saw no rate moves last week but had multiple decreases this quarter:
“The cuts to Savings Rates, to us, signal that very near-term deposit competition is relatively light,” analyst Vincent Caintic said:
The rise in CD rates also increases expectations that banks' net interest margins will be pressured for the next 12 months:
“Deposit costs are squeezing margins at US banks and there is no near-term relief in sight,” S&P Global's Tariq wrote: