Մեծ Բրիտանիայում շարունակվող երաշտն ու ամառային շոգը լուրջ հարված են հասցրել գյուղատնտեսությանը՝ առաջացնելով բերքի պակաս և սննդամթերքի գների կտրուկ աճ, հայտնում է The Guardian-ը։
Անբավարար բերքի պատճառով ռեստորանները, սուպերմարկետներն ու սննդի մատակարարները ստիպված են եղել հազարավոր տոննա գազարեղեն և բրոկոլի ներմուծել Իսպանիայից և Նիդեռլանդներից։ Ֆերմերների խոսքով՝ շոգն ու տեղումների բացակայությունը զգալիորեն նվազեցրել են բերքատվությունը։
Արդյունքում մեծածախ շուկայում լոլիկի գներն աճել են 60%-ով, Iceberg տեսակի հազարինը՝ 90%-ով, իսկ կարտոֆիլինը՝ ավելի քան 40%-ով։
Ավելի քան 100 ընկերություններ, այդ թվում՝ երկրի խոշոր սննդային ռիթեյլերները, բաց նամակով դիմել են վարչապետ Էնդի Բերնհեմին՝ կոչ անելով նվազեցնել ներմուծումից կախվածությունը և ամրապնդել երկրի պարենային անվտանգությունը։
Օրերս Անգլիայի տարածքի կեսում պաշտոնապես հայտարարվել էր երաշտ։ Մեծ Բրիտանիայի շրջակա միջավայրի, սննդի և գյուղատնտեսության նախարարության տվյալներով՝ հուլիսին տեղացել է սպասվող տեղումների ընդամենը 7%-ը, իսկ երկրի հարավում՝ ընդամենը 1%-ը։ Օդերևութաբանական ծառայությունը նաև հայտնել է, որ միջին ջերմաստիճանը նորմայից բարձր է եղել 3°C-ով։ Հաջորդ օրը երաշտի ռեժիմ է սահմանվել նաև Ուելսում։

Продолжающаяся засуха и летняя жара в Великобритании нанесли серьезный удар по сельскому хозяйству, вызвав нехватку урожая и резкий рост цен на продукты питания, сообщает The Guardian.
Из-за недостатка урожая рестораны, супермаркеты и поставщики продуктов были вынуждены импортировать тысячи тонн овощей и брокколи из Испании и Нидерландов. Фермеры сообщают, что жара и отсутствие осадков значительно снизили урожайность.
В результате оптовые цены на помидоры выросли на 60%, на айсберг — на 90%, а на картофель — более чем на 40%.
Более 100 компаний, включая крупнейших продовольственных ритейлеров страны, обратились с открытым письмом к премьер-министру Энди Бернхему с призывом сократить зависимость от импорта и укрепить продовольственную безопасность страны.
Недавно в половине территории Англии официально была объявлена засуха. По данным Министерства окружающей среды, продовольствия и сельского хозяйства Великобритании, в июле выпало всего 7% ожидаемых осадков, а на юге страны — всего 1%. Метеорологическая служба также сообщила, что средняя температура была на 3°C выше нормы. На следующий день режим засухи был введен и в Уэльсе.