Մեծ Բրիտանիայում միլիոնատերերի թիվը հասել է ֆինանսական ճգնաժամից ի վեր նվազագույնին
Մեծ Բրիտանիայում ֆունտ ստեռլինգով միլիոնատերերի թիվը նվազել է՝ հասնելով 2008 թվականի համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամից ի վեր ռեկորդային ցածր մակարդակի։ Այս մասին վկայում են բրիտանական Ադամ Սմիթի ինստիտուտի հետազոտության արդյունքները:
Հետազոտության տվյալներով՝ Մեծ Բրիտանիայում բնակվում է շուրջ 442 հազար ֆունտային միլիոնատեր, ինչը 7%-ով պակաս է 2024 թվականի ցուցանիշից:
Հետազոտողները իրավիճակը բացատրում են տոկոսադրույքների բարձրացմամբ, բրիտանական տնտեսության նկատմամբ վստահության պակասով, խնայողությունների ցածր մակարդակով, ինչպես նաև ունևոր անձանց՝ Մեծ Բրիտանիայում ապրելու կամ այնտեղ բնակության տեղափոխվելու աճող դժկամությամբ:
Ադամ Սմիթի ինստիտուտի ներկայացուցիչ Միտչել Փալմերը հայտարարել է, որ միլիոնատերերի թվի նվազումը պետք է դիտարկել որպես «նախազգուշացնող ազդանշան»: «Յուրաքանչյուր հեռացող միլիոնատեր նշանակում է ավելի քիչ կապիտալ բրիտանական բիզնեսների համար, ավելի քիչ միջազգային կապեր և տնտեսությունում ավելի թույլ ձեռնարկատիրական ոգի», — ասել է նա:
Վերլուծական կենտրոնը զգուշացրել է, որ հնարավոր ունեցվածքի հարկի սահմանումը կարող է էլ ավելի արագացնել ունևոր անձանց արտահոսքը։ Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Էնդի Բերնհեմը նախկինում հայտարարել էր, որ երկրում «աշխատանքը չափազանց հարկված է, իսկ ունեցվածքը՝ անբավարար» և չէր բացառել նման հարկի ներդրումը:
Բարձր տոկոսադրույքներն ու թանկարժեք տների նկատմամբ նախատեսվող հարկը բացասաբար են ազդել նաև բարձրարժեք անշարժ գույքի շուկայի վրա։ 2022 թվականից ի վեր Մեծ Բրիտանիայում 1 մլն ֆունտից բարձր արժեք ունեցող տների թիվը նվազել է 9%-ով՝ հասնելով 673 հազարի:

Число миллионеров в Великобритании достигло минимума с момента финансового кризиса
Число миллионеров в Великобритании, выраженное в фунтах стерлингов, снизилось до рекордно низкого уровня с момента мирового финансового кризиса 2008 года. Об этом свидетельствуют результаты исследования британского Института Адама Смита:
Согласно данным исследования, в Великобритании проживает около 442 тысяч миллионеров в фунтах, что на 7% меньше по сравнению с показателями 2024 года:
Исследователи объясняют ситуацию повышением процентных ставок, отсутствием доверия к британской экономике, низким уровнем сбережений, а также растущей неохотой состоятельных людей жить или переезжать в Великобританию:
Представитель Института Адама Смита Митчел Пальмер заявил, что снижение числа миллионеров следует рассматривать как «предупреждающий сигнал». «Каждый уезжающий миллионер означает меньше капитала для британских бизнесов, меньше международных связей и более слабый предпринимательский дух в экономике», — сказал он:
Аналитический центр предупредил, что возможное введение налога на богатство может еще быстрее ускорить утечку состоятельных людей. Премьер-министр Великобритании Энди Бернхэм ранее заявлял, что в стране «работа слишком обременена налогами, а богатство — недостаточно» и не исключал введения такого налога:
Высокие процентные ставки и предполагаемый налог на дорогую недвижимость также негативно сказались на рынке высококачественной недвижимости. С 2022 года число домов стоимостью более 1 миллиона фунтов в Великобритании уменьшилось на 9%, достигнув 673 тысяч: