Մեծ Բրիտանիայում միլիոնատերերի թիվը հասել է ֆինանսական ճգնաժամից ի վեր նվազագույնին
Մեծ Բրիտանիայում ֆունտ ստեռլինգով միլիոնատերերի թիվը նվազել է՝ հասնելով 2008 թվականի համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամից ի վեր ռեկորդային ցածր մակարդակի։ Այս մասին վկայում են բրիտանական Ադամ Սմիթի ինստիտուտի հետազոտության արդյունքները:
Հետազոտության տվյալներով՝ Մեծ Բրիտանիայում բնակվում է շուրջ 442 հազար ֆունտային միլիոնատեր, ինչը 7%-ով պակաս է 2024 թվականի ցուցանիշից:
Հետազոտողները իրավիճակը բացատրում են տոկոսադրույքների բարձրացմամբ, բրիտանական տնտեսության նկատմամբ վստահության պակասով, խնայողությունների ցածր մակարդակով, ինչպես նաև ունևոր անձանց՝ Մեծ Բրիտանիայում ապրելու կամ այնտեղ բնակության տեղափոխվելու աճող դժկամությամբ:
Ադամ Սմիթի ինստիտուտի ներկայացուցիչ Միտչել Փալմերը հայտարարել է, որ միլիոնատերերի թվի նվազումը պետք է դիտարկել որպես «նախազգուշացնող ազդանշան»: «Յուրաքանչյուր հեռացող միլիոնատեր նշանակում է ավելի քիչ կապիտալ բրիտանական բիզնեսների համար, ավելի քիչ միջազգային կապեր և տնտեսությունում ավելի թույլ ձեռնարկատիրական ոգի», — ասել է նա:
Վերլուծական կենտրոնը զգուշացրել է, որ հնարավոր ունեցվածքի հարկի սահմանումը կարող է էլ ավելի արագացնել ունևոր անձանց արտահոսքը։ Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Էնդի Բերնհեմը նախկինում հայտարարել էր, որ երկրում «աշխատանքը չափազանց հարկված է, իսկ ունեցվածքը՝ անբավարար» և չէր բացառել նման հարկի ներդրումը:
Բարձր տոկոսադրույքներն ու թանկարժեք տների նկատմամբ նախատեսվող հարկը բացասաբար են ազդել նաև բարձրարժեք անշարժ գույքի շուկայի վրա։ 2022 թվականից ի վեր Մեծ Բրիտանիայում 1 մլն ֆունտից բարձր արժեք ունեցող տների թիվը նվազել է 9%-ով՝ հասնելով 673 հազարի:

The Number of Millionaires in the UK Has Reached a Record Low Since the Financial Crisis
The number of millionaires in the UK, measured in pounds sterling, has decreased to a record low since the global financial crisis of 2008. This is evidenced by the results of a study by the British Adam Smith Institute:
According to the study, there are about 442 thousand pound millionaires living in the UK, which is 7% less than the figures from 2024:
Researchers explain the situation by rising interest rates, a lack of confidence in the British economy, low savings levels, and an increasing reluctance of wealthy individuals to live or relocate to the UK:
Mitchell Palmer, a representative of the Adam Smith Institute, stated that the decline in the number of millionaires should be viewed as a “warning sign.” “Every departing millionaire means less capital for British businesses, fewer international connections, and a weaker entrepreneurial spirit in the economy,” he said:
The analytical center warned that a potential wealth tax could accelerate the outflow of wealthy individuals even further. UK Prime Minister Andy Burnham had previously stated that “work is excessively taxed, while wealth is insufficiently taxed” and did not rule out the introduction of such a tax:
High interest rates and the proposed tax on expensive properties have also negatively impacted the high-end real estate market. Since 2022, the number of homes valued at over £1 million in the UK has decreased by 9%, reaching 673 thousand: