Մեծ Բրիտանիայի կառավարությունը քննարկում է պաշտպանության լրացուցիչ ծախսերը ֆինանսավորելու նպատակով հատուկ պետական պարտատոմսերի թողարկման հնարավորությունը, հաղորդում է CNBC-ն։
Նախաձեռնությունը աջակցում են գանձապետարանի կանցլեր Ջոն Հիլին և Անգլիայի բանկի նախկին գլխավոր տնտեսագետ Էնդի Հալդեյնը։ Փորձագետներն առաջարկում են ներդնել հարկային արտոնություններ ներդրողների համար՝ բանկային ավանդներում պահվող շուրջ 2 տրլն ֆունտ ստեռլինգի մի մասը ներգրավելու նպատակով։ Այս քննարկումների ֆոնին հեջ-ֆոնդերը 2026 թվականի առաջին կիսամյակում հնգապատկել են բրիտանական ընկերությունների բաժնետոմսերի նկատմամբ իրենց կարճ դիրքերի ծավալը։
Պատմականորեն Մեծ Բրիտանիան արդեն դիմել է նման փոխառությունների 1914 և 1917 թվականներին, սակայն առաջին թողարկման միջոցով ներգրավվել է ընդամենը 121 մլն դոլար։ Մեծ ճգնաժամի ընթացքում՝ 1932 թվականին, 5% կուպոնով պարտատոմսերը փոխարկվել են անժամկետ պարտատոմսերի՝ 3.5% եկամտաբերությամբ, իսկ 2014 թվականին կառավարությունն ամբողջությամբ մարել է մնացած 1.9 մլրդ ֆունտ ստեռլինգ պարտքը։

The UK government is considering the possibility of issuing special government bonds to finance additional defense spending, CNBC reports.
The initiative is supported by Chancellor of the Exchequer John Healey and former Chief Economist of the Bank of England Andy Haldane. Experts suggest introducing tax incentives for investors to attract part of the approximately £2 trillion held in bank deposits. Against the backdrop of these discussions, hedge funds have quintupled their short positions in British company stocks in the first half of 2026.
Historically, the UK has resorted to such borrowings in 1914 and 1917, but only $121 million was raised through the first issuance. During the Great Depression in 1932, 5% coupon bonds were converted into perpetual bonds with a yield of 3.5%, and in 2014 the government fully repaid the remaining £1.9 billion debt.