Մեծ Բրիտանիայի կառավարությունը քննարկում է պաշտպանության լրացուցիչ ծախսերը ֆինանսավորելու նպատակով հատուկ պետական պարտատոմսերի թողարկման հնարավորությունը, հաղորդում է CNBC-ն։
Նախաձեռնությունը աջակցում են գանձապետարանի կանցլեր Ջոն Հիլին և Անգլիայի բանկի նախկին գլխավոր տնտեսագետ Էնդի Հալդեյնը։ Փորձագետներն առաջարկում են ներդնել հարկային արտոնություններ ներդրողների համար՝ բանկային ավանդներում պահվող շուրջ 2 տրլն ֆունտ ստեռլինգի մի մասը ներգրավելու նպատակով։ Այս քննարկումների ֆոնին հեջ-ֆոնդերը 2026 թվականի առաջին կիսամյակում հնգապատկել են բրիտանական ընկերությունների բաժնետոմսերի նկատմամբ իրենց կարճ դիրքերի ծավալը։
Պատմականորեն Մեծ Բրիտանիան արդեն դիմել է նման փոխառությունների 1914 և 1917 թվականներին, սակայն առաջին թողարկման միջոցով ներգրավվել է ընդամենը 121 մլն դոլար։ Մեծ ճգնաժամի ընթացքում՝ 1932 թվականին, 5% կուպոնով պարտատոմսերը փոխարկվել են անժամկետ պարտատոմսերի՝ 3.5% եկամտաբերությամբ, իսկ 2014 թվականին կառավարությունն ամբողջությամբ մարել է մնացած 1.9 մլրդ ֆունտ ստեռլինգ պարտքը։

Великобритания планирует выпустить специальные облигации для расширения финансирования обороны
Правительство Великобритании рассматривает возможность выпуска специальных государственных облигаций для финансирования дополнительных расходов на оборону, сообщает CNBC.
Инициативу поддерживают канцлер казначейства Джон Хилли и бывший главный экономист Банка Англии Энди Халдейн. Эксперты предлагают ввести налоговые льготы для инвесторов, чтобы привлечь часть около 2 трлн фунтов стерлингов, хранящихся на банковских депозитах. На фоне этих обсуждений хедж-фонды в первом полугодии 2026 года увеличили объем своих коротких позиций по акциям британских компаний в пять раз.
Исторически Великобритания уже прибегала к таким займам в 1914 и 1917 годах, однако в результате первого выпуска было привлечено всего 121 млн долларов. Во время Великой депрессии в 1932 году облигации с купоном 5% были конвертированы в бессрочные облигации с доходностью 3,5%, а в 2014 году правительство полностью погасило оставшийся долг в 1,9 млрд фунтов стерлингов.