ՄԱԶԱՅԻՆ 60 տոննա հայկական ձկնատեսակներ ստացավ ԱՄԷ-ն
Հայաստանը արտահանել է 60 տոննա ձուկ և ձկնային արտադրանք Արաբական Միացյալ Էմիրություններ, հայտնում է սննդի անվտանգության տեսչական մարմինը:
ԱՄԷ-ի շուկայում ուժեղ պահանջի հաշվի առնելով, սննդի անվտանգության տեսչական մարմինը պատրաստ է կապ հաստատել հետաքրքրված ձկնաբուծական և արտահանող ընկերությունների հետ՝ ԱՄԷ-ին արտահանող կազմակերպության հետ համագործակցություն հաստատելու համար:
Պահանջվող արտադրանքը 4 կիլոգրամից ավելի կշռով թրաուտն է, որը պետք է համապատասխանեցնի սահմանված անվտանգության պահանջներին:
Տեսչական մարմինը հրավիրել է ընկերություններին, որոնք ունեն համապատասխան խմբաքանակներ և պատրաստ են համագործակցել արտահանող կազմակերպության հետ, կապ հաստատել սննդի անվտանգության տեսչական մարմնի հետ:
Ռուսաստանը արգելել է հայկական ձկների և ձկնային արտադրանքի ներմուծումը իր շուկա: Տնտեսության նախարար Գևորգ Պապոյանը նախօրոք հայտնել էր, որ Հայաստանը պաշտոնապես ստացել է Եվրոպական հանձնաժողովի թույլտվությունը հայկական արտադրության ձուկ և ձկնային արտադրանք արտահանելու համար:

Армения экспортировала 60 тонн рыбы и рыбной продукции в Объединенные Арабские Эмираты, сообщает орган инспекции безопасности продуктов питания.
Учитывая высокий спрос на рынке ОАЭ, орган инспекции безопасности продуктов питания готов связать заинтересованные рыборазводные и экспортные компании с организацией, экспортирующей в ОАЭ, для установления дальнейшего сотрудничества.
Запрашиваемый продукт - это форель весом 4 килограмма и более, которая должна соответствовать установленным требованиям безопасности.
Инспекционный орган пригласил компании, имеющие подходящие партии и желающие сотрудничать с экспортной организацией, связаться с органом инспекции безопасности продуктов питания.
Россия запретила импорт армянской рыбы и рыбной продукции на свой рынок. Министр экономики Георгий Папоян ранее сообщил, что Армения официально получила разрешение от Европейской комиссии на экспорт армянской рыбы и рыбной продукции.