ՄԱԶԱՅԻՆ 60 տոննա հայկական ձկնատեսակներ ստացավ ԱՄԷ-ն
Հայաստանը արտահանել է 60 տոննա ձուկ և ձկնային արտադրանք Արաբական Միացյալ Էմիրություններ, հայտնում է սննդի անվտանգության տեսչական մարմինը:
ԱՄԷ-ի շուկայում ուժեղ պահանջի հաշվի առնելով, սննդի անվտանգության տեսչական մարմինը պատրաստ է կապ հաստատել հետաքրքրված ձկնաբուծական և արտահանող ընկերությունների հետ՝ ԱՄԷ-ին արտահանող կազմակերպության հետ համագործակցություն հաստատելու համար:
Պահանջվող արտադրանքը 4 կիլոգրամից ավելի կշռով թրաուտն է, որը պետք է համապատասխանեցնի սահմանված անվտանգության պահանջներին:
Տեսչական մարմինը հրավիրել է ընկերություններին, որոնք ունեն համապատասխան խմբաքանակներ և պատրաստ են համագործակցել արտահանող կազմակերպության հետ, կապ հաստատել սննդի անվտանգության տեսչական մարմնի հետ:
Ռուսաստանը արգելել է հայկական ձկների և ձկնային արտադրանքի ներմուծումը իր շուկա: Տնտեսության նախարար Գևորգ Պապոյանը նախօրոք հայտնել էր, որ Հայաստանը պաշտոնապես ստացել է Եվրոպական հանձնաժողովի թույլտվությունը հայկական արտադրության ձուկ և ձկնային արտադրանք արտահանելու համար:

News | 2026/09/02 22:02
Armenia has exported 60 tons of fish and fish products to the United Arab Emirates, according to the Food Safety Inspection Body.
Considering the strong demand in the UAE market, the Food Safety Inspection Body is ready to connect interested fish farming and exporting companies with an organization exporting to the UAE to establish further cooperation.
The product in demand is trout weighing four kilograms or more, which must comply with established safety requirements.
The inspection body has invited companies that have suitable consignments and are willing to cooperate with the exporting organization to contact the Food Safety Inspection Body.
Russia has banned imports of Armenian fish and fish products into its market. Economy Minister Gevorg Papoyan previously stated that Armenia has officially received authorization from the European Commission to export Armenian-produced fish and fish products.