Եվրոպական միության խորհուրդը Coreper II դեսպանների մակարդակում հաստատել է օրենսդրական նախաձեռնություն, որը նախատեսում է մաքսային տուրքերի ժամանակավոր դադարեցում՝ երկու տարի ժամկետով, Հայաստանի լայն տեսականի ապրանքների համար և Հայաստանի արտահանումների մոտ 80%-ի ազատում դեպի ԵՄ:
Ակտիվացման նախապայմանները կներառեն Հայաստանի կողմից ծագման կանոնների պահպանումը, ԵՄ-ից ներմուծվող ապրանքների նկատմամբ նոր սահմանափակումների ներդրումից խուսափելը և ԵՄ-Հայաստան Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրում ամրագրված ժողովրդավարության, իրավունքի գերակայության և մարդու իրավունքների սկզբունքների պահպանումը:
Նախագիծը դեռ պետք է պաշտոնապես հաստատվի Եվրոպական խորհրդարանի առաջիկա նիստում, որից հետո ԵՄ խորհուրդը կվավերացնի այն: Կանոնակարգը կընդունվի և ուժի մեջ կմտնի Եվրոպական միության պաշտոնական ամսագրում հրապարակվելու հաջորդ օրը:
Եվրոպական հանձնաժողովը 34 միլիոն եվրո է հատկացրել Հայաստանին՝ ռուսական առևտրային սահմանափակումների ազդեցությունը մեղմելու համար: Ֆինանսական աջակցությունը հանդիսանում է Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենի կողմից հայտարարված համապարփակ աջակցության փաթեթի առաջին հատվածը, որը ներառում է առևտրի հեշտացման և համերաշխության միջոցներ՝ Հայաստանի տնտեսական կայունությունը ուժեղացնելու նպատակով.

Совет Европейского Союза на уровне послов Coreper II одобрил законодательную инициативу, предусматривающую временное приостановление таможенных пошлин на широкий спектр армянских товаров и либерализацию около 80% экспорта из Армении в ЕС на срок два года.
Применение преференциального режима будет зависеть от выполнения ряда требований. Армения должна соблюдать правила происхождения, воздерживаться от введения новых ограничений на товары, импортируемые из ЕС, и уважать основные принципы, закрепленные в Соглашении о всеобъемлющем и углубленном партнерстве между ЕС и Арменией, включая демократию, верховенство закона и права человека.
Предложение должно еще получить формальное одобрение на предстоящей сессии Европейского парламента, после чего Совет ЕС его утвердит. Регламент будет принят и вступит в силу на следующий день после его публикации в Официальном журнале Европейского Союза.
Европейская комиссия выделила Армении 34 миллиона евро для смягчения воздействия российских торговых ограничений на частный сектор. Финансовая помощь является первой частью комплексного пакета поддержки, объявленного президентом Европейской комиссии Урсулой фон дер Лейен, который включает меры по облегчению торговли и солидарности, направленные на укрепление экономической устойчивости Армении.