Իրան-Հայաստան և Հայաստան-Վրաստան բարձր լարման էլեկտրահաղորդման ցանցը նախատեսվում է շահագործման հանձնել 2031-2033 թվականներին: Այս մասին հայտարարել է Հայաստանի Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության տարածաշրջանային էներգետիկ շուկաների վարչության ղեկավար Հովհաննես Աբրահամյանը:
Այս նախագիծը ներառում է Հայաստանի համար կարևոր էներգետիկ ենթակառուցվածքների զարգացումը: Աբրահամյանի խոսքով, 400 կՎ էլեկտրահաղորդման գիծ և ենթակայան են կառուցվում դեպի Իրան, մինչդեռ նույն հզորությամբ ենթակառուցվածք է կառուցվել դեպի Վրաստան:
«2031-33 թվականներին մենք կունենանք երկու գծերն էլ պատրաստ շահագործման: Մյուս խոսքով, ամբողջ Իրան-Հայաստան, Հայաստան-Վրաստան ցանցը պատրաստ կլինի գործել որպես միավորված ցանց», - ասաց նա:
Աբրահամյանի խոսքով, ենթակառուցվածքների շահագործման հանձնման արդյունքում հնարավոր կլինի բազմապատկել սահմանային էլեկտրաէներգիայի հոսքերը:
«Ինչու եմ ասում էլեկտրաէներգիայի հոսքեր? Որովհետև սա վերաբերում է ինչպես ներմուծումներին, այնպես էլ արտահանմանը: Այդ ժամանակի իրավիճակը կպարզի, թե որն է օգտագործվելու», - բացատրեց նա:
Նա նաև անդրադարձավ աճող սպառմանը, ներառյալ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի զարգացմանը և նոր խոշոր սպառողների ի հայտ գալուն, ինչպես նաև այն հարցին, թե երբ կարող է Հայաստանը բախվել էլեկտրաէներգիայի պակասի: Աբրահամյանը նշեց, որ ներկայումս նման խնդիր չկա:
«Ինչ վերաբերում է էլեկտրաէներգիայի պակասին, նման բան չկա: Մենք մեր սպառողներին ապահովում ենք կայուն և անխափան էլեկտրաէներգիայի մատակարարում, և մեր ամբողջ քաղաքականությունը ուղղված է դրան», - ասաց նա:
Աբրահամյանը նաև անդրադարձավ Հայաստանի վերականգնվող էներգիայի զարգացմանը, նշելով, որ երկիրը տարիներ շարունակ լավ զարգացած ջրաէներգետիկ համակարգ ունի, մինչդեռ արևային էներգիայի հզորությունը վերջին տարիներին զգալիորեն աճել է:
Նրա ներկայացրած թվերի համաձայն, Հայաստանի արևային էներգիայի հզորությունը 2018 թվականին կազմել է մի քանի տասնյակ մեգավատ, մինչդեռ ցանցին միացված հզորությունը այժմ հասնում է շուրջ 1200 ՄՎտ:
«Մենք փորձում ենք զարգացնել մեր վերականգնվող էներգիայի ռեսուրսները, թե արևային, թե ջրային, հնարավորինս շատ, այսինքն՝ որքան մեր համակարգը թույլ է տալիս», - ասաց Աբրահամյանը:
Նա նաև նշեց, որ Հայաստանը ծրագրում է զարգացնել քամու էներգիան: Աբրահամյանի խոսքով, այս ոլորտը ներառված է երկրի էներգետիկ ռազմավարությունում:
«Մենք արդեն ունենք Ասիական զարգացման բանկի հետ քամու էլեկտրակայանի կառուցման նախագիծ, որը ներկայումս նախագծման փուլում է», - ասաց նա:
Միևնույն ժամանակ, նա ավելացրեց, որ արդյունաբերական մասշտաբի քամու կայանների զարգացումը կախված է երկու կարևոր հարցերի լուծումից՝ արևային արտադրության մեծ ծավալների ինտեգրման պատճառով առաջացած խնդիրների լուծումից և նոր միջպետական էլեկտրահաղորդման ցանցերի ավարտից:
«Երբ մենք լուծենք այս արևային կայանների պատճառով առաջացած խնդիրները, և երբ այս ցանցերը պատրաստ լինեն, մենք կդիտարկենք արդյունաբերական մասշտաբի քամու կայանների ունենալու տարբերակը», - բացատրեց Աբրահամյանը:
Նա նաև նշեց, որ Հայաստանը արդեն օգտագործում է իր վերականգնվող էներգիայի պոտենցիալը մի չափով, որը մի փոքր ավելի է, քան առկա էլեկտրական համակարգը կարող է ընդունել առանց լրացուցիչ լուծումների:
Աբրահամյանը նաև անդրադարձավ Հայաստանի հնարավոր մասնակցությանը նախատեսվող Սև ծովի ծովային էլեկտրահաղորդման կաբելային նախագծին: Նա նշեց, որ Հայաստանը պատրաստակամություն է հայտնել մասնակցելու նախագծին շատ նախնական փուլում:
«Ինչպես նախագիծը զարգանա, այդպես էլ հնարավոր կլինի մեկնաբանել Հայաստանի մասնակցությունը», - ասաց նա:
Նա ընդգծեց, որ ներկայումս դեռ վաղ է ճշտել Հայաստանի հնարավոր մասնակցության ձևաչափը և ծավալը, հատկապես հաշվի առնելով տարածաշրջանում արագ փոփոխվող իրավիճակը:
«Մենք հետաքրքրված ենք և մեր գործընկերներին ցույց ենք տվել մեր հետաքրքրությունը, դա փաստ է», - ասաց պաշտոնյան:
Սև ծովի հատակով բարձր լարման էլեկտրական կաբել դնելու նախագիծը նախատեսում է Վրաստանի և Ռումինիայի էլեկտրական համակարգերի միացում՝ «կանաչ» էլեկտրաէներգիա փոխանցելու համար Հարավային Կովկասից Եվրոպա: Նախագիծը իրականացվում է Վրաստանի, Ադրբեջանի, Ռումինիայի և Հունգարիայի կողմից, մինչդեռ Հայաստանը նախկինում հայտնել է մասնակցելու հետաքրքրություն:

Полная сеть, состоящая из высоковольтных линий передачи Иран-Армения и Армения-Грузия, планируется к запуску в 2031-2033 годах. Об этом сообщил Ховханнес Абраамян, глава Департамента региональных энергетических рынков Министерства территориального управления и инфраструктуры Армении, сообщает Sputnik Армения.
Проект включает в себя развитие важной энергетической инфраструктуры для Армении. По словам Абраамяна, строится 400-кВ линия передачи и подстанция в сторону Ирана, в то время как инфраструктура такой же мощности уже построена в сторону Грузии.
«К 2031-33 годам мы будем готовы к эксплуатации обеих линий. Другими словами, полная сеть Иран-Армения, Армения-Грузия будет готова к работе как единая сеть», - сказал он.
По словам Абраамяна, ввод в эксплуатацию инфраструктуры позволит многократно увеличить существующие трансграничные электрические потоки.
«Почему я говорю о потоках электроэнергии? Потому что это будет касаться как импорта, так и экспорта. Ситуация в то время определит, какой вариант будет использоваться», - объяснил он.
По его словам, направление, в котором будет течь электричество в любой данный период, будет зависеть от обстоятельств, существующих в то время.
Отвечая на вопрос о растущем потреблении, включая развитие ИТ-сектора и появление новых крупных потребителей, а также о том, когда Армения может столкнуться с нехваткой электроэнергии, Абраамян сказал, что в настоящее время такой проблемы нет.
«Что касается нехватки электроэнергии, то такой проблемы нет. Мы обеспечиваем наших потребителей стабильным и бесперебойным электроснабжением, и вся наша политика направлена на это», - сказал он.
Представитель министерства отметил, что ему неясно, что вызвало обсуждения о возможной нехватке электроэнергии в Армении. Абраамян добавил, что изолированные случаи чрезвычайного спроса были исключением и также были обсуждены в ходе секторальных обсуждений.
«Все остальное идет нормально. В данный момент нет причин для беспокойства», - подчеркнул он.
Абраамян также коснулся развития возобновляемой энергии в Армении, отметив, что страна на протяжении многих лет имеет хорошо развитую гидроэнергетическую систему, в то время как солнечная энергетика значительно увеличилась в последние годы.
По представленным им данным, мощность солнечной энергии в Армении в 2018 году составляла несколько десятков мегаватт, в то время как подключенная к сети мощность сейчас достигла около 1200 МВт.
«Мы пытаемся развивать наши возобновляемые энергетические ресурсы, будь то солнечные или гидро, в максимальной степени — то есть, насколько это позволяет наша система», - сказал Абраамян.
По его оценке, темпы развития возобновляемой энергетики уже достигли уровня, при котором технические возможности системы необходимо адаптировать для размещения новой мощности. Официальный также сказал, что Армения планирует развивать ветровую энергетику. По словам Абраамяна, эта сфера включена в стратегию энергетики страны.
«У нас уже есть проект с Азиатским банком развития по строительству ветровой электростанции. Он сейчас на стадии проектирования», - сказал он.
В то же время он добавил, что развитие ветровых электростанций промышленного масштаба зависит от решения двух важных вопросов: устранения проблем в энергетической системе, вызванных интеграцией больших объемов солнечной генерации, и завершения новых межгосударственных электрических сетей.
«Как только мы решим проблемы, вызванные этими солнечными электростанциями, и как только эти сети будут готовы, мы рассмотрим возможность создания ветровых электростанций промышленного масштаба», - объяснил Абраамян.
По словам представителя министерства, Армения уже использует свой потенциал возобновляемой энергии в объеме, который немного превышает возможности существующей энергетической системы без дополнительных решений.
Абраамян также коснулся возможного участия Армении в проекте подводного электрокабеля Черного моря. Он сказал, что Армения выразила готовность и интерес к участию на очень предварительном этапе проекта.
«Как проект будет развиваться, это позволит прокомментировать участие Армении», - сказал он.
Он подчеркнул, что на текущем этапе еще слишком рано уточнять формат и объем возможного участия Армении в проекте, особенно учитывая быстро меняющуюся ситуацию в регионе. «Факт, что мы заинтересованы и продемонстрировали наш интерес нашим партнерам, это факт», - сказал официальный.
Проект по прокладке высоковольтного электрокабеля по дну Черного моря предназначен для соединения электрических систем Грузии и Румынии для передачи «зеленой» электроэнергии из Южного Кавказа в Европу. Проект реализуется Грузией, Азербайджаном, Румынией и Венгрией, в то время как Армения ранее выражала интерес к участию.