Եվրոպան կանգնած է Հայաստանի և նրա ժողովրդի կողքին, ասաց Հելեն Մաքենթին, Իռլանդիայի արտաքին գործերի և առևտրի նախարար, ներկայացնելով ԵՄ նախագահությունը:
Եվրամիությունը հաստատել է նախաձեռնություն, որը տրամադրում է ժամանակավոր առևտրային արտոնություններ Հայաստանի համար:
«Այսօրվա որոշումը հստակ ուղերձ է ուղարկում. երբ առևտրային ճնշումների առաջ ենք կանգնած, ԵՄ-ն պատասխանելու է: Մենք նոր հնարավորություններ կստեղծենք և կկանգնենք մեր գործընկերների կողքին», - ասաց նա:
Եվրոպական խորհրդի կողմից հաստատված նախաձեռնությունը նախատեսում է ժամանակավոր առևտրի ազատականացման միջոցառումներ հայկական ապրանքների համար:
Այս նախաձեռնությունը, որը նպատակ ունի աջակցել Հայաստանի տնտեսությանը, ընդգրկվել է ԵՄ օրակարգում Ռուսաստանի կողմից imposed առևտրային սահմանափակումների արդյունքում:
Նախաձեռնությունը նախատեսում է Հայաստանի արտահանման շուրջ 80%-ի ազատականացում ԵՄ-ին, ժամանակավորապես դադարեցնելով մաքսային պարտքերը լայն տեսականի ապրանքների համար:
Այս արտոնյալ ռեժիմը նախատեսվում է պահպանել երկու տարի:
Եվրոպական հանձնաժողովը Հայաստանին տրամադրել է 34 միլիոն եվրո՝ Ռուսաստանի առևտրային սահմանափակումների ազդեցությունը մեղմելու համար:

Маккенте говорит, что решение Армении отправляет ясное сообщение ЕС
Европа стоит на стороне Армении и ее народа, сказала Хелен Маккенте, министр иностранных дел и торговли Ирландии, представляя страну, которая председательствует в ЕС:
ЕС одобрил инициативу, предоставляющую временные торговые преференции для Армении.
«Сегодняшнее решение отправляет четкое сообщение: когда мы сталкиваемся с экономическим принуждением, ЕС ответит. Мы создадим новые возможности и будем стоять рядом с нашими партнерами», - сказала она.
Совет ЕС одобрил законодательную инициативу Европейской комиссии, предусматривающую временные меры по либерализации торговли для армянских товаров.
Инициатива, направленная на поддержку экономики Армении, была включена в повестку дня ЕС после введения торговых ограничений Россией.
Она предполагает либерализацию около 80% экспорта Армении в ЕС путем временного приостановления таможенных пошлин на широкий спектр товаров.
Преференциальный режим должен действовать в течение двух лет с момента вступления в силу регламента.
Совет ЕС одобрил предложение Европейской комиссии без поправок, что открывает путь для быстрого принятия регламента.
Европейская комиссия выделила 34 миллиона евро Армении для смягчения воздействия российских торговых ограничений на частный сектор.