Մայքրոսոֆթը երկուշաբթի օրը ներկայացրեց նոր արհեստական բանականության մոդել, որը նախատեսված է կիբեռանվտանգության խոցելիությունները հայտնաբերելու համար: Սա ընկերության առաջին խոշոր քայլն է կիբեռանվտանգության ոլորտում, որը տեղի է ունեցել ղեկավարության փոփոխությունից հետո:
Նոր մոդելը, որը կոչվում է MAI-Cyber-1-Flash, կարող է գերազանցել Anthropic-ի Mythos 5 մոդելը, Google's 3.5 Flash Cyber-ը և OpenAI-ի GPT-5.5 Cyber-ը CyberGym չափանիշով:
- Մայքրոսոֆթը պնդում է, որ իր մոդելը 50%-ով ավելի է արդյունավետ, քան մրցակիցները:
- Նոր մոդելը կաշխատի Project Perception գործիքների հետ, որոնք նախատեսված են խոցելիությունները հայտնաբերելու և ուղղելու համար:
- Մայքրոսոֆթը նախատեսում է սկսել մոդելի փորձարկումները օգոստոսի 3-ից:
Մայքրոսոֆթի AI բաժնի CEO Մուստաֆա Սուլեյմանն ասել է, որ նրանք ունեն աշխարհում լավագույն կատարողականը:
Այս տարի ընկերությունը նաև ներկայացրել է մոդել, որը կարող է կոդ ստեղծել GitHub Copilot գործիքի միջոցով:
Cybersecurity գործադիրները կարծում են, որ այս մոդելը կարող է օգնել ավելի շատ մասնագետների ներգրավել SOC-ներում:
Մայքրոսոֆթը դեռ չի հրապարակել իր կիբեռանվտանգության բիզնեսի չափերը, սակայն 2023 թվականին հայտարարեց, որ տարեկան եկամուտը գերազանցում է 20 միլիարդ դոլարը:

Microsoft в понедельник представила новую модель искусственного интеллекта для выявления уязвимостей в кибербезопасности. Это первый крупный шаг компании в области кибербезопасности после изменения руководства:
Новая модель, названная MAI-Cyber-1-Flash, может превзойти модель Mythos 5 от Anthropic, Google's 3.5 Flash Cyber и OpenAI's GPT-5.5 Cyber по стандарту CyberGym:
- Microsoft утверждает, что ее модель на 50% эффективнее, чем у конкурентов:
- Новая модель будет работать с инструментами Project Perception, предназначенными для выявления и устранения уязвимостей:
- Microsoft планирует начать тестирование модели с 3 августа:
Генеральный директор AI Microsoft Мустафа Сулейман заявил, что у них лучшая производительность в мире:
В этом году компания также представила модель, которая может генерировать код в инструменте GitHub Copilot:
Кибербезопасные руководители считают, что эта модель может помочь привлечь больше специалистов в SOC:
Microsoft еще не раскрыла размеры своего бизнеса в области кибербезопасности, но в 2023 году сообщила, что годовой доход превышает 20 миллиардов долларов: