Շատ պետություններ սկսել են ընդլայնել իրենց ուսանողական վարկերի ծրագրերը՝ ի պատասխան նախագահ Դոնալդ Թրամփի "մեծ գեղեցիկ օրենքի" նոր դաշնային վարկավորման սահմանափակումների:
«Չնայած պետական վարկերը կարող են կարևոր տարբերակ լինել որոշ վարկառուների համար, ուսանողները պետք է հասկանան առևտրային պայմանները և ռիսկերը, նախքան դրանք դաշնային վարկերի հետ համեմատելը», - ասաց Տիարա Մուլտրի, The Century Foundation-ի աշխատակից:
Պետական ուսանողական վարկերի տոկոսադրույքները կարող են գերազանցել 10%-ը, և պարտքը դուրս է մնացել դաշնային պաշտպանության և օգնության տարբերակներից:
Պետությունները, այդ թվում՝ Կոնեկտիկուտը, Մասաչուսեթսը, Մինեսոտան, Փենսիլվանիան և Ռոդ Այլենդը, վերջերս սկսել են ընդլայնել իրենց վարկային առաջարկները՝ հաշվի առնելով դաշնային վարկավորման նոր սահմանափակումները:
Նոր դաշնային սահմանափակումները կարող են ստիպել ավելի շատ վարկառուների դիմել մասնավոր վարկատուների, ինչպիսիք են SoFi-ն և Navient-ը:
Պետական ուսանողական վարկերի տոկոսադրույքները կարող են տարբեր լինել ըստ պետության և կախված են նաև ուսման ծրագրից և վարկառուի որակավորումներից, ինչպիսիք են եկամուտը և վարկային միավորը:
Վարկային ծրագրերը սովորաբար ունենում են բնակության կանոններ, և պետական վարկերի ծրագրերը չեն ենթարկվում դաշնային օգնության տարբերակներին:

Расширение государственных студенческих кредитов на фоне новых федеральных ограничений
Многие штаты начали расширять свои программы студенческих кредитов в ответ на новые ограничения федерального кредитования от президента Дональда Трампа, известного как "большой красивый закон".
«Хотя государственные кредиты могут быть важным вариантом для некоторых заемщиков, студенты должны понимать компромиссы и риски, прежде чем предполагать, что они эквивалентны федеральным кредитам», - сказала Тиара Мултри, сотрудник Фонда Century.
Процентные ставки по государственным студенческим кредитам могут превышать 10%, а долг не подпадает под федеральные меры защиты и варианты помощи.
Штаты, такие как Коннектикут, Массачусетс, Миннесота, Пенсильвания и Род-Айленд, недавно начали расширять свои кредитные предложения в ожидании новых ограничений на федеральное кредитование.
Новые федеральные ограничения могут заставить больше заемщиков обращаться к частным кредиторам, таким как SoFi и Navient.
Процентные ставки по государственным студенческим кредитам могут сильно варьироваться в зависимости от штата и также зависят от программы обучения и квалификации заемщика, такой как доход и кредитный рейтинг.
Кредитные программы обычно имеют правила проживания, и государственные кредитные программы не подпадают под федеральные варианты помощи.