Մասնագետը կասկածում է Fitch-ի կանխատեսման ճշգրտությանը Հայաստանի համար՝ Ադրբեջանի հետ խաղաղ գործընթացի ռիսկերի պատճառով
Լուրեր | 2026/07/22 13:22
Տատուլ Մանասարյանը կարծում է, որ կանխատեսումը չափազանց օպտիմիստական է
ԵՐԵՎԱՆ, 22 հուլիսի։ /ԱՌԿԱ/ Միջազգային վարկային գործակալություն Fitch Ratings-ի կողմից Հայաստանի պետական վարկանիշի հաստատումը «BB-» մակարդակում և «դրական» կանխատեսմամբ չափազանց օպտիմիստական է, քանի որ Ադրբեջանի հետ խաղաղ գործընթացի կայունությունը հարցականի տակ է, կարծում է «Ալտերնատիվ» հետազոտական կենտրոնի ղեկավար, տնտեսագիտության դոկտոր Տատուլ Մանասարյանը:
«Ես կարծում եմ, որ կանխատեսումը չափազանց օպտիմիստական է և նույնիսկ մի փոքր անիրատեսական, քանի որ դրա իրականացման համար պետք է կատարել շատ մեծ և լուրջ աշխատանք», - ասել է Մանասարյանը «ԱՌԿԱ» գործակալությանը տված հարցազրույցում:
Նրա խոսքով, հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների ապագան նույնիսկ կարճաժամկետ հեռանկարում անորոշ է:
«Չնայած երկու երկրների միջև ձեռք բերված համաձայնություններին, ամեն օր կարելի է սպասել նոր անակնկալների հարևան երկրի ղեկավարությունից: Այս իրավիճակը կարելի է բնութագրել «ոչ խաղաղություն, ոչ պատերազմ» բանաձևով: Ես չեմ կարծում, որ կարելի է երկարաժամկետ կանխատեսումներ անել», - նշել է փորձագետը:
Մանասարյանը կարծում է, որ Հայաստանին անհրաժեշտ է մշակել տնտեսության զարգացման տարբեր սցենարներ՝ հաշվի առնելով արտաքին քաղաքական ռիսկերը, հնարավոր սահմանների բացումը Թուրքիայի հետ, առևտրի պայմանների փոփոխությունները և Եվրասիական տնտեսական միության հետ հարաբերությունների տարբեր զարգացումները:
Նա հիշեցրել է, որ Հայաստանի արտահանումը Ռուսաստանում գերազանցում է $700 մլն տարեկան, մինչդեռ Եվրոպական միության կողմից առաջարկվող աջակցությունը զգալիորեն ավելի փոքր է:
«Տնտեսության համար նման սցենարային վերլուծությունը շատ ավելի օգտակար գործիք է, քան բացառապես բարենպաստ սպասումների վրա հիմնված հաշվարկները», - ընդգծել է փորձագետը:
Նրա խոսքով, տնտեսական անվտանգության հարցերը պետք է դառնան պետական տնտեսական քաղաքականության հիմնական ուղղություններից մեկը:
Մանասարյանն նաև չի բացառել, որ սահմանադրական հանրաքվեի պատրաստման ձգձգումը կամ քվեարկության բացասական արդյունքը կարող են հանգեցնել Հայաստանի վարկանիշի կանխատեսման վերանայման:
«Իհարկե: Սակայն նման կազմակերպությունները միշտ չէ, որ կարող են ցուցաբերել անհրաժեշտ ճկունություն և հաճախ ցույց են տալիս երկրի և տարածաշրջանի վերաբերյալ անբավարար գիտելիք», - ասել է նա:
Փորձագետը նաև նշել է, որ տեղական վերլուծական կառույցները գրեթե չեն զբաղվում նման հետազոտություններով, իսկ հայկական կազմակերպությունների սահմանափակ կանխատեսումները չեն ընդունվում ոչ կառավարության, ոչ էլ Կենտրոնական բանկի կողմից:
Խոսելով վարկանիշի ռիսկերի մասին, Մանասարյանը նշել է, որ աշխարհաքաղաքական անորոշությունը շարունակում է մնալ Հայաստանի տնտեսության գլխավոր գործոններից մեկը:
«Ոչ ոք երաշխավորել է խաղաղության հաստատումը, ոչ էլ այն, որ Ադրբեջանը կամ Թուրքիան չեն ձեռնարկի ագրեսիվ գործողություններ Հայաստանի դեմ: Այդ իսկ պատճառով պետության տնտեսական ռազմավարությունը պետք է նախատեսի կայունության մեխանիզմներ նույնիսկ անբարենպաստ զարգացումների դեպքում», - հայտարարել է նա:

Экономист усомнился в прогнозе Fitch по Армении из-за рисков мирного процесса с Азербайджаном
ЕРЕВАН, 22 июля. /АРКА/. Подтверждение международным рейтинговым агентством Fitch Ratings суверенного рейтинга Армении на уровне «BB-» с «позитивным» прогнозом выглядит чрезмерно оптимистичным, поскольку устойчивость мирного процесса с Азербайджаном остается под вопросом, считает руководитель исследовательского центра «Альтернатива», доктор экономических наук Татул Манасарян.
«Я думаю, что прогноз чрезмерно оптимистичен и даже несколько оторван от реальности, поскольку для его реализации предстоит проделать очень большую и серьезную работу», — заявил Манасарян в интервью агентству «АРКА».
По его словам, будущее армяно-азербайджанских отношений остается непредсказуемым даже в краткосрочной перспективе.
«Несмотря на достигнутые между двумя странами договоренностями, каждый день можно ожидать новых сюрпризов со стороны руководства соседней страны. Нынешнюю ситуацию можно охарактеризовать формулой "ни мир, ни война". Я бы не стал строить на этом долгосрочные прогнозы», — отметил эксперт.
Манасарян считает, что Армении необходимо разрабатывать различные сценарии развития экономики с учетом внешнеполитических рисков, возможного открытия границы с Турцией, изменения условий торговли и различных вариантов развития отношений с Евразийским экономическим союзом.
Он напомнил, что экспорт Армении в Россию превышает $700 млн в год, тогда как объем предлагаемой Евросоюзом поддержки значительно меньше.
«Для экономики подобный сценарный анализ является гораздо более полезным инструментом, чем расчеты, основанные исключительно на благоприятных ожиданиях», — подчеркнул эксперт.
По его словам, вопросы экономической безопасности должны стать одним из ключевых направлений государственной экономической политики.
Манасарян также не исключил, что затягивание подготовки конституционного референдума или отрицательный результат голосования могут привести к пересмотру рейтингового прогноза Армении.
«Конечно. Однако подобные организации не всегда способны проявлять необходимую гибкость и нередко демонстрируют недостаточное знание страны и региона», — сказал он.
Эксперт также обратил внимание на то, что местные аналитические структуры практически не занимаются подобными исследованиями, а немногочисленные прогнозы армянских организаций не принимаются во внимание ни правительством, ни Центральным банком.
Говоря о рисках для рейтинга, Манасарян отметил, что геополитическая неопределенность продолжает оставаться одним из главных факторов для армянской экономики.
«Никто не гарантировал ни установления мира, ни того, что Азербайджан или Турция не предпримут агрессивных действий против Армении. Именно поэтому экономическая стратегия государства должна предусматривать механизмы устойчивости даже при неблагоприятном развитии событий», — заявил он.