Մասնագետը կասկածում է Fitch-ի կանխատեսման ճշգրտությանը Հայաստանի համար՝ Ադրբեջանի հետ խաղաղ գործընթացի ռիսկերի պատճառով
Լուրեր | 2026/07/22 13:22
Տատուլ Մանասարյանը կարծում է, որ կանխատեսումը չափազանց օպտիմիստական է
ԵՐԵՎԱՆ, 22 հուլիսի։ /ԱՌԿԱ/ Միջազգային վարկային գործակալություն Fitch Ratings-ի կողմից Հայաստանի պետական վարկանիշի հաստատումը «BB-» մակարդակում և «դրական» կանխատեսմամբ չափազանց օպտիմիստական է, քանի որ Ադրբեջանի հետ խաղաղ գործընթացի կայունությունը հարցականի տակ է, կարծում է «Ալտերնատիվ» հետազոտական կենտրոնի ղեկավար, տնտեսագիտության դոկտոր Տատուլ Մանասարյանը:
«Ես կարծում եմ, որ կանխատեսումը չափազանց օպտիմիստական է և նույնիսկ մի փոքր անիրատեսական, քանի որ դրա իրականացման համար պետք է կատարել շատ մեծ և լուրջ աշխատանք», - ասել է Մանասարյանը «ԱՌԿԱ» գործակալությանը տված հարցազրույցում:
Նրա խոսքով, հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների ապագան նույնիսկ կարճաժամկետ հեռանկարում անորոշ է:
«Չնայած երկու երկրների միջև ձեռք բերված համաձայնություններին, ամեն օր կարելի է սպասել նոր անակնկալների հարևան երկրի ղեկավարությունից: Այս իրավիճակը կարելի է բնութագրել «ոչ խաղաղություն, ոչ պատերազմ» բանաձևով: Ես չեմ կարծում, որ կարելի է երկարաժամկետ կանխատեսումներ անել», - նշել է փորձագետը:
Մանասարյանը կարծում է, որ Հայաստանին անհրաժեշտ է մշակել տնտեսության զարգացման տարբեր սցենարներ՝ հաշվի առնելով արտաքին քաղաքական ռիսկերը, հնարավոր սահմանների բացումը Թուրքիայի հետ, առևտրի պայմանների փոփոխությունները և Եվրասիական տնտեսական միության հետ հարաբերությունների տարբեր զարգացումները:
Նա հիշեցրել է, որ Հայաստանի արտահանումը Ռուսաստանում գերազանցում է $700 մլն տարեկան, մինչդեռ Եվրոպական միության կողմից առաջարկվող աջակցությունը զգալիորեն ավելի փոքր է:
«Տնտեսության համար նման սցենարային վերլուծությունը շատ ավելի օգտակար գործիք է, քան բացառապես բարենպաստ սպասումների վրա հիմնված հաշվարկները», - ընդգծել է փորձագետը:
Նրա խոսքով, տնտեսական անվտանգության հարցերը պետք է դառնան պետական տնտեսական քաղաքականության հիմնական ուղղություններից մեկը:
Մանասարյանն նաև չի բացառել, որ սահմանադրական հանրաքվեի պատրաստման ձգձգումը կամ քվեարկության բացասական արդյունքը կարող են հանգեցնել Հայաստանի վարկանիշի կանխատեսման վերանայման:
«Իհարկե: Սակայն նման կազմակերպությունները միշտ չէ, որ կարող են ցուցաբերել անհրաժեշտ ճկունություն և հաճախ ցույց են տալիս երկրի և տարածաշրջանի վերաբերյալ անբավարար գիտելիք», - ասել է նա:
Փորձագետը նաև նշել է, որ տեղական վերլուծական կառույցները գրեթե չեն զբաղվում նման հետազոտություններով, իսկ հայկական կազմակերպությունների սահմանափակ կանխատեսումները չեն ընդունվում ոչ կառավարության, ոչ էլ Կենտրոնական բանկի կողմից:
Խոսելով վարկանիշի ռիսկերի մասին, Մանասարյանը նշել է, որ աշխարհաքաղաքական անորոշությունը շարունակում է մնալ Հայաստանի տնտեսության գլխավոր գործոններից մեկը:
«Ոչ ոք երաշխավորել է խաղաղության հաստատումը, ոչ էլ այն, որ Ադրբեջանը կամ Թուրքիան չեն ձեռնարկի ագրեսիվ գործողություններ Հայաստանի դեմ: Այդ իսկ պատճառով պետության տնտեսական ռազմավարությունը պետք է նախատեսի կայունության մեխանիզմներ նույնիսկ անբարենպաստ զարգացումների դեպքում», - հայտարարել է նա:

Economist Questions Fitch's Forecast for Armenia Due to Risks of Peace Process with Azerbaijan
YEREVAN, July 22. /ARKA/. The confirmation by the international rating agency Fitch Ratings of Armenia's sovereign rating at 'BB-' with a 'positive' outlook appears overly optimistic, as the sustainability of the peace process with Azerbaijan remains in question, said Tatoul Manasaryan, head of the Alternative research center and Doctor of Economic Sciences.
"I think the forecast is overly optimistic and somewhat detached from reality, as a lot of serious work needs to be done for its realization," Manasaryan said in an interview with ARKA agency.
According to him, the future of Armenian-Azerbaijani relations remains unpredictable even in the short term.
"Despite the agreements reached between the two countries, new surprises from the leadership of the neighboring country can be expected every day. The current situation can be characterized by the formula 'neither peace nor war.' I would not make long-term forecasts based on this," the expert noted.
Manasaryan believes that Armenia needs to develop various scenarios for economic development, taking into account geopolitical risks, the possible opening of the border with Turkey, changes in trade conditions, and various options for relations with the Eurasian Economic Union.
He reminded that Armenia's exports to Russia exceed $700 million a year, while the volume of support offered by the European Union is significantly less.
"For the economy, such scenario analysis is a much more useful tool than calculations based solely on favorable expectations," the expert emphasized.
According to him, issues of economic security should become one of the key areas of state economic policy.
Manasaryan also did not rule out that delays in preparing for the constitutional referendum or a negative voting result could lead to a revision of Armenia's rating forecast.
"Of course. However, such organizations are not always able to demonstrate the necessary flexibility and often show insufficient knowledge of the country and the region," he said.
The expert also pointed out that local analytical structures hardly engage in such research, and the few forecasts from Armenian organizations are not taken into account by either the government or the Central Bank.
Speaking about the risks for the rating, Manasaryan noted that geopolitical uncertainty remains one of the main factors for the Armenian economy.
"No one has guaranteed either the establishment of peace or that Azerbaijan or Turkey will not take aggressive actions against Armenia. That is why the state's economic strategy should provide for mechanisms of resilience even in the event of unfavorable developments," he stated.