«Մարաշուտ Տրամպը» կարող է դառնալ Հայաստանի Թեխուտի մեծ պղնձի-մոլիբդենի հանքավայրի վերջնական շահառուն
Լուրեր | 2026/07/17 08:03
Թեխուտի հանքավայրի վաճառքը ավարտվել է, և նոր սեփականատերը դեռևս հայտնի չէ
Հայաստանի Լոռու մարզում գտնվող Թեխուտի պղնձի-մոլիբդենի հանքավայրի վաճառքը, որի մասին ՎՏԲ բանկը տեղեկացրել էր դեռևս գարնանը, ավարտվել է։ Սա պարզապես կորպորատիվ գործարք չէ, կարծում է Կովկասյան ուսումնասիրությունների ինստիտուտի փորձագետ Վագե Դավթյանը։ «Թեխուտը Հայաստանի երկրորդ ամենամեծ պղնձի և մոլիբդենի հանքավայրն է։ Նրա գնահատականային պաշարները կազմում են մոտ 450 միլիոն տոննա հանքաքար, իսկ արտադրական ենթակառուցվածքը ներառում է գործող հանքահոր-մշակման կոմբինատ», - հիշեցրել է նա։
Դավթյանը նշել է, որ 2018 թվականին, երբ Vallex Group-ը չկարողացավ սպասարկել իր վարկային պարտավորությունները, հանքավայրը անցել է ՎՏԲ բանկի վերահսկողության տակ՝ մոտ 380 միլիոն դոլարի պարտքի դիմաց։ 2024 թվականի վերջի դրությամբ բանկին չվճարված պարտավորությունների գումարը արդեն գերազանցել էր 162 միլիարդ դրամը, կամ մոտ 440 միլիոն դոլար։
«ՎՏԲ-ի համար արդյունաբերական ակտիվի սեփականությունը պրոֆիլային գործունեություն չէր։ Այս տարվա ապրիլին բանկի ղեկավար Անդրեյ Կոստինը հայտնել էր, որ վաճառքի գործարքը գտնվում է ավարտական փուլում։ Այժմ այն փակվել է։ Նոր փուլը սկսվել է հունիսին, երբ «Կուպրար ՌԱ» ներդրումային ընկերությունը դիմել է մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովին՝ «Թեխուտի» բաժնետոմսերը ձեռք բերելու թույլտվություն ստանալու համար։ Հուլիսի 7-ին կարգավորող մարմինը հաստատել է գործարքը։ Այդ իսկ պատճառով նոր սեփականատիրոջ վերջնական շահառուները դեռևս չեն հրապարակվել», - նշել է Դավթյանը։

News | 2026/07/17 08:03
The sale of the Teghut copper-molybdenum deposit in Armenia's Lori region, which VTB Bank had reported on preparing since spring, has been completed. This is not just a corporate deal, believes Vage Davtyan, an expert from the Institute of Caucasian Studies at the Russian Academy of Sciences. "Teghut is the second largest copper and molybdenum deposit in Armenia. Its estimated reserves amount to about 450 million tons of ore, and the production infrastructure includes an operating mining and processing plant," he reminded.
He noted that after Vallex Group was unable to service its debt obligations, the deposit came under the control of VTB Bank in 2018 in exchange for a debt of approximately $380 million. By the end of 2024, the amount of unpaid obligations to the bank had already exceeded 162 billion Armenian drams, or about $440 million. "For VTB, owning an industrial asset was not a core business direction. As early as April this year, the bank's head, Andrey Kostin, stated that the sale was in its final stages. Now it is closed. A new phase began in June when the investment company 'Kuprar RA' applied to the Competition Protection Commission for permission to acquire shares of 'Teghut'. On July 7, the regulator approved the deal. However, the ultimate beneficiaries of the new owner have not yet been disclosed," Davtyan noted.