«Մարաշուտ Տրամպը» կարող է դառնալ Հայաստանի Թեխուտի մեծ պղնձի-մոլիբդենի հանքավայրի վերջնական շահառուն
Լուրեր | 2026/07/17 08:03
Թեխուտի հանքավայրի վաճառքը ավարտվել է, և նոր սեփականատերը դեռևս հայտնի չէ
Հայաստանի Լոռու մարզում գտնվող Թեխուտի պղնձի-մոլիբդենի հանքավայրի վաճառքը, որի մասին ՎՏԲ բանկը տեղեկացրել էր դեռևս գարնանը, ավարտվել է։ Սա պարզապես կորպորատիվ գործարք չէ, կարծում է Կովկասյան ուսումնասիրությունների ինստիտուտի փորձագետ Վագե Դավթյանը։ «Թեխուտը Հայաստանի երկրորդ ամենամեծ պղնձի և մոլիբդենի հանքավայրն է։ Նրա գնահատականային պաշարները կազմում են մոտ 450 միլիոն տոննա հանքաքար, իսկ արտադրական ենթակառուցվածքը ներառում է գործող հանքահոր-մշակման կոմբինատ», - հիշեցրել է նա։
Դավթյանը նշել է, որ 2018 թվականին, երբ Vallex Group-ը չկարողացավ սպասարկել իր վարկային պարտավորությունները, հանքավայրը անցել է ՎՏԲ բանկի վերահսկողության տակ՝ մոտ 380 միլիոն դոլարի պարտքի դիմաց։ 2024 թվականի վերջի դրությամբ բանկին չվճարված պարտավորությունների գումարը արդեն գերազանցել էր 162 միլիարդ դրամը, կամ մոտ 440 միլիոն դոլար։
«ՎՏԲ-ի համար արդյունաբերական ակտիվի սեփականությունը պրոֆիլային գործունեություն չէր։ Այս տարվա ապրիլին բանկի ղեկավար Անդրեյ Կոստինը հայտնել էր, որ վաճառքի գործարքը գտնվում է ավարտական փուլում։ Այժմ այն փակվել է։ Նոր փուլը սկսվել է հունիսին, երբ «Կուպրար ՌԱ» ներդրումային ընկերությունը դիմել է մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովին՝ «Թեխուտի» բաժնետոմսերը ձեռք բերելու թույլտվություն ստանալու համար։ Հուլիսի 7-ին կարգավորող մարմինը հաստատել է գործարքը։ Այդ իսկ պատճառով նոր սեփականատիրոջ վերջնական շահառուները դեռևս չեն հրապարակվել», - նշել է Դավթյանը։

«Маршрут Трампа» может стать конечным бенефициаром крупного Техутского медно-молибденового месторождения Армении
Новости | 2026/07/17 08:03
Продажа Техутского месторождения завершена, и новый владелец пока не известен
Продажа Техутского медно-молибденового месторождения в Лорийской области Армении, о подготовке которой ВТБ сообщал еще весной, завершена. Речь идет не просто о корпоративной сделке, считает сотрудник сектора кавказских исследований ИКСА РАН, доктор политических наук Ваге Давтян. «Техут - второе по запасам месторождение меди и молибдена в Армении. Его оценочные запасы составляют около 450 млн тонн руды, а производственная инфраструктура включает действующий горно-обогатительный комбинат», - напомнил эксперт.
Он напомнил, что после того, как компания Vallex Group не смогла обслуживать кредитные обязательства, месторождение в 2018 году перешло под контроль банка ВТБ в счет задолженности в размере примерно $380 млн. По итогам 2024 года объем непогашенных обязательств перед банком уже превышал 162 млрд армянских драмов, или около $440 млн. «Для ВТБ владение промышленным активом не являлось профильным направлением бизнеса. Еще в апреле этого года глава банка Андрей Костин сообщил, что сделка по продаже находится на завершающей стадии. Теперь она закрыта. Новый этап начался в июне, когда инвестиционная компания «Купрар РА» обратилась в Комиссию по защите конкуренции за разрешением на приобретение акций «Техута». 7 июля регулятор одобрил сделку. При этом конечные бенефициары нового владельца пока не раскрыты», - заметил Давтян.