Մամիկոն Ասլանյանը հայտարարել է իր դեմ նոր քրեական գործի հարուցման մասին
Հայաստանի Վանաձոր քաղաքի նախկին քաղաքապետ Մամիկոն Ասլանյանը հայտնել է, որ իր դեմ նոր քրեական գործ է հարուցվել: Նա նշել է, որ այս գործը քննարկվում է 2022 թվականից, սակայն 2026 թվականին որոշվել է այն վերակենդանացնել, երբ նա հայտարարել է "Սильная Армения" կուսակցությանը միանալու մասին:
Ասլանյանը Facebook-ի իր էջում գրել է, որ իրեն կանչել են Քննչական կոմիտե, որտեղ նրան տեղեկացրել են, որ նա ներգրավված է որպես մեղադրյալ: Նա հավելել է, որ չի տվել որևէ ցուցմունք այդ ընթացքում:
Նա նաև նշել է, որ իր նկատմամբ ընտրվել է խափանման միջոց՝ գրավ և արգելք՝ բացակայելու համար: "Ես ապրում էի սովորական կյանքով, մինչև իմացա, որ գործը ուղարկվել է դատարան: Գործի մանրամասները չեմ գիտակցում, սակայն կարծում եմ, որ այն առանձնացված է 2021 թվականի իմ նախկին գործից՝ իմ քաղաքական ակտիվությունը սահմանափակելու նպատակով," - ասել է նա:
2025 թվականի հունվարի 29-ին, հակակոռուպցիոն դատարանը Մամիկոն Ասլանյանին դատապարտել է 4 տարի և 4 ամիս ազատազրկման՝ պաշտոնեական լիազորությունները գերազանցելու և ծառայողական կեղծիք կատարելու համար 2016-2021 թվականներին:

Мамикон Асланян сообщил об инициировании нового уголовного дела в его отношении
Бывший мэр Ванадзора Мамикон Асланян сообщил о том, что против него возбуждено новое уголовное дело. Он отметил, что это дело рассматривается с 2022 года, но в 2026 году было решено его реанимировать после того, как он объявил о присоединении к "Сильной Армении":
Асланян написал на своей странице в Facebook, что его вызвали в Следственный комитет, где ему сообщили, что он вовлечен в дело в качестве обвиняемого. Он добавил, что не давал никаких показаний в ходе посещения следственного органа:
Он также отметил, что в его отношении избрана мера пресечения в виде залога и запрет на отсутствие. "Я жил обычной жизнью до тех пор, пока не узнал, что дело отправлено в суд. Я не знаю деталей дела, но считаю, что оно выделено из моего предыдущего дела 2021 года с целью ограничения моей политической активности," - заявил он:
29 января 2025 года Антикоррупционный суд приговорил Мамикона Асланяна к 4 годам и 4 месяцам лишения свободы за превышение должностных полномочий и служебный подлог в период с 2016 по 2021 год: