Մամիկոն Ասլանյանը հայտարարել է իր դեմ նոր քրեական գործի հարուցման մասին
Հայաստանի Վանաձոր քաղաքի նախկին քաղաքապետ Մամիկոն Ասլանյանը հայտնել է, որ իր դեմ նոր քրեական գործ է հարուցվել: Նա նշել է, որ այս գործը քննարկվում է 2022 թվականից, սակայն 2026 թվականին որոշվել է այն վերակենդանացնել, երբ նա հայտարարել է "Սильная Армения" կուսակցությանը միանալու մասին:
Ասլանյանը Facebook-ի իր էջում գրել է, որ իրեն կանչել են Քննչական կոմիտե, որտեղ նրան տեղեկացրել են, որ նա ներգրավված է որպես մեղադրյալ: Նա հավելել է, որ չի տվել որևէ ցուցմունք այդ ընթացքում:
Նա նաև նշել է, որ իր նկատմամբ ընտրվել է խափանման միջոց՝ գրավ և արգելք՝ բացակայելու համար: "Ես ապրում էի սովորական կյանքով, մինչև իմացա, որ գործը ուղարկվել է դատարան: Գործի մանրամասները չեմ գիտակցում, սակայն կարծում եմ, որ այն առանձնացված է 2021 թվականի իմ նախկին գործից՝ իմ քաղաքական ակտիվությունը սահմանափակելու նպատակով," - ասել է նա:
2025 թվականի հունվարի 29-ին, հակակոռուպցիոն դատարանը Մամիկոն Ասլանյանին դատապարտել է 4 տարի և 4 ամիս ազատազրկման՝ պաշտոնեական լիազորությունները գերազանցելու և ծառայողական կեղծիք կատարելու համար 2016-2021 թվականներին:

Mamikon Aslanyan announced the initiation of a new criminal case against him
The former mayor of Vanadzor, Mamikon Aslanyan, announced that a new criminal case has been initiated against him. He stated that this case has been under consideration since 2022, but it was decided to revive it in 2026 after he announced his joining of the "Strong Armenia" party:
Aslanyan wrote on his Facebook page that he was summoned to the Investigative Committee, where he was informed that he was involved in the case as a defendant. He added that he did not provide any testimony during his visit to the investigative body:
He also noted that a preventive measure in the form of bail and a prohibition on absence has been imposed on him. "I lived a normal life until I learned that the case was sent to court. I do not know the details of the case, but I believe it has been separated from my previous case from 2021 to limit my political activity," he stated:
On January 29, 2025, the Anti-Corruption Court sentenced Mamikon Aslanyan to 4 years and 4 months of imprisonment for exceeding official powers and committing service forgery from 2016 to 2021: