Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հայերեն գրառում է կատարել «Ինստագրամ»-ի էջում` ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հեռախոսազրույցից հետո։
«Զրուցել եմ Նիկոլ Փաշինյանի հետ՝ վերահաստատելու Ֆրանսիայի աջակցությունը ՀՀ ինքնիշխանությանը, ինչպես նաև տնտեսական և ժողովրդավարական բարեփոխումների շարունակական իրականացմանը։
Հանգամանորեն քննարկել ենք մայիսին կնքված մեր երկկողմ ռազմավարական գործընկերության իրականացման ընթացքը։
Ես վերահաստատել եմ Ֆրանսիայի աջակցությունը Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության գործընթացին, որը պետք է շարունակի շոշափելի արդյունքներ ապահովել` ի շահ տարածաշրջանի ժողովուրդների։
Ես նաեւ վերահաստատել եմ Ֆրանսիայի աջակցությունը Հայաստանի կողմից ընտրված` ԵՄ-ի հետ մերձեցման գործընթացին»,- գրել է նա:

Макрон подтвердил поддержку Франции процессу сближения Армении с ЕС
Президент Франции Эммануэль Макрон сделал запись на армянском языке в своем Instagram после телефонного разговора с премьер-министром Армении Николом Пашиняном.
«Я поговорил с Николом Пашиняном, чтобы подтвердить поддержку Франции суверенитету Армении, а также продолжению экономических и демократических реформ.
Мы подробно обсудили ход реализации нашего двустороннего стратегического партнерства, подписанного в мае.
Я подтвердил поддержку Франции процессу мира между Арменией и Азербайджаном, который должен продолжать обеспечивать ощутимые результаты на благо народов региона.