2026 թվականի հուլիսի 10-ին ՄԱԿ-ում Հայաստանի Հանրապետության պատվիրակությունը մասնակցեց և ելույթով հանդես եկավ ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ-ի մասով ՄԱԿ Գլխավոր Ասամբլեայի բարձր մակարդակի հանդիպմանը։ Ելույթում Հայաստանյան կողմից վերահաստատվեց մինչև 2030 թվականը ՁԻԱՀ-ը որպես հանրային առողջության սպառնալիք վերացնելու նպատակին հանձնառությունը։
Ընդգծվեց ՄԻԱՎ-ի կանխարգելման, թեստավորման և բուժման ոլորտներում արձանագրված առաջընթացը։ Նշվեց, որ 2024 թվականից ՀՀ կառավարությունն ամբողջությամբ ապահովում է հակառետրովիրուսային դեղամիջոցների ֆինանսավորումը պետական միջոցների հաշվին, ինչը կարևոր նշանակություն ունի բուժման կայուն և հուսալի հասանելիության ապահովման հարցում։
Հավելվեց նաև, որ թեստավորման և առողջապահական ծառայությունների ծածկույթի ընդլայնումը նպաստել են հիվանդության ավելի վաղ ախտորոշմանը և դեպքերի հայտնաբերման բարելավմանը: Ընդգծվեց նաև հավասարության, մարդու իրավունքների պաշտպանության, խտրականության վերացման ապահովման անհրաժեշտությունը որպես ՄԻԱՎ հակազդման արդյունավետ միջոց։

В ООН Армения подтвердила обязательство устранить ВИЧ как угрозу общественному здоровью до 2030 года
Новости | 2026/07/11 21:01
Армянская делегация подтвердила программы борьбы с ВИЧ в ООН
10 июля 2026 года делегация Республики Армения приняла участие и выступила на высокоуровневой встрече Генеральной Ассамблеи ООН по ВИЧ/СПИДу. В своем выступлении Армения подтвердила обязательство устранить ВИЧ как угрозу общественному здоровью до 2030 года.
Были подчеркнуты достижения в области профилактики, тестирования и лечения ВИЧ. Указано, что с 2024 года правительство Армении полностью финансирует антиретровирусные препараты за счет государственных средств, что имеет важное значение для обеспечения стабильного и надежного доступа к лечению.
Также было добавлено, что расширение охвата тестирования и медицинских услуг способствовало более раннему диагностированию заболеваний и улучшению выявления случаев. Подчеркнута необходимость обеспечения равенства, защиты прав человека и устранения дискриминации как эффективного средства противодействия ВИЧ.