Լոգիստիկայի հսկաները մրցում են առողջապահական բումի հետ
UPS-ը, FedEx-ը և այլ լոգիստիկ ընկերություններ ներդրումներ են կատարում առողջապահական բումի մեջ, քանի որ սառեցված և ջերմաստիճանով վերահսկվող պահեստները դառնում են ավելի կարևոր:
Այս ընկերությունները միլիոնավոր դոլարներ են ներդնում և ամրացնում dozens of facilities to meet the evolving needs of shipping pharmaceuticals.
GLP-1 քաշի կորստի դեղամիջոցների նման դեղամիջոցների պայծառ աճը առողջապահությունը դարձրել է լոգիստիկ ընկերությունների ամենաարագ աճող հատվածներից մեկը:
UPS-ը հունիսին հայտարարեց $48 միլիոն ներդրման մասին ջերմաստիճանով վերահսկվող պահեստների մեջ, քանի որ տեսնում է կարևոր բուժումների աճող պահանջ:
2026 թվականին ԱՄՆ-ի 11%-ը GLP-1 դեղամիջոցներ է ընդունում քաշի կորստի նպատակով, ինչը 2024 թվականին 3%-ից բարձր է:
Եթե դրանք չեն պահվում և չեն փոխադրվում ճիշտ ջերմաստիճանում, կարող են կորցնել իրենց արդյունավետությունը:
FDA-ն զգուշացրել է, որ սխալ պահեստավորումը կարող է ազդել դեղամիջոցների որակի վրա:
Առողջապահական լոգիստիկայի աճ
UPS-ի առողջապահական բաժնի նախագահ John Bolla-ն նշել է, որ ընկերությունը տեսնում է ավելի շատ առողջապահական ընկերություններ, որոնք փնտրում են գործընկերներ:

Logistics giants are racing to keep up with healthcare boom
UPS, FedEx, and other logistics companies are investing in the healthcare boom as cold chain and temperature-controlled storage become increasingly important.
These companies are investing millions of dollars and strengthening dozens of facilities to meet the evolving needs of shipping pharmaceuticals.
The explosive growth of medications like GLP-1 weight loss drugs has positioned healthcare as one of the fastest-growing segments for logistics companies.
In June, UPS announced a new $48 million investment in temperature-controlled facilities as it sees a growing demand for critical treatments.
According to a July Gallup poll, 11% of Americans are taking GLP-1 medications for weight loss in 2026, up from just 3% in 2024.
However, if they are not stored and shipped at the correct temperature, they risk losing their efficacy.
The FDA has warned that improper storage during shipping can affect the medicine's quality.
Healthcare logistics growth
UPS Healthcare President John Bolla noted that the company is seeing more healthcare companies looking for partners.