Լիխտենշտեյնի կառավարությունը հայտնել է խոշոր կիբերհարձակման մասին, որի հետևանքով արտահոսել են շուրջ 31 հազար մարդու տվյալներ։
Հարձակման թիրախը դարձել է տնտեսապես շահառու անձանց պետական տվյալների բազան, որտեղ պահվում են ընկերությունների և այլ կազմակերպությունների իրական սեփականատերերի տվյալները։
Իշխանությունների փոխանցմամբ՝ առայժմ որևէ նշան չկա, որ տվյալները փոփոխվել կամ ջնջվել են։
Նախնական տվյալներով՝ հաքերները համակարգ մուտք են գործել հուլիսի 30-ին։ Իշխանությունները ստեղծել են ճգնաժամային շտաբ, իսկ դեպքի հանգամանքներն ու հարձակման շարժառիթները դեռ քննվում են։
Լիխտենշտեյնի կառավարությունը նշում է, որ ռեեստրը ստեղծվել էր փողերի լվացման և ահաբեկչության ֆինանսավորման դեմ պայքարի նպատակով։

В Лихтенштейне зафиксирована крупная кибератака
Правительство Лихтенштейна сообщило о крупной кибератаке, в результате которой утекли данные около 31 тысячи человек.
Целью атаки стала государственная база данных экономически заинтересованных лиц, в которой хранятся данные о реальных владельцах компаний и других организаций.
По словам властей, пока нет никаких признаков того, что данные были изменены или удалены.
Предварительные данные показывают, что хакеры получили доступ к системе 30 июля. Власти создали кризисный штаб, а обстоятельства инцидента и мотивы атаки все еще расследуются.
Правительство Лихтенштейна отмечает, что реестр был создан для борьбы с отмыванием денег и финансированием терроризма.