«Էներգետիկ անկախության հասնելու և ներմուծվող գազից ու բենզինից կախվածությունը նվազեցնելու համար ապագան արևային կայաններին է»,-գրում է ԱԺ «Ուժեղ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Նարեկ Կարապետյանը՝ շարունակելով.
«Սակայն կա մի հանրաճանաչ խնդիր․ արևային կայանները գիշերային ժամերին դառնում են անօգուտ, և սա է գլխավոր արգելքը, որ արևից ստացված էներգիայով կարողանանք ամբողջությամբ փոխարինել մեր երկրի ներմուծումը։ Այս ամիսներին տեղի է ունեցել տեխնոլոգիական մեծ ձեռքբերում։ Մարտկոցները, որոնք կուտակում են արևային էներգիան և երեկոյան բաշխում բնակչությանը, սկսել են արտադրվել մի հումքից, որը շատ տարածված է մեր երկրում՝ աղից։
Նատրիումային (աղային) ակումուլյատորները շատ էժան են ու էֆեկտիվ և կարող են լուծել մեր երկրի էներգետիկ անկախության հարցը։ Հնդկական Reliance ընկերությունը 9 միլիարդ դոլար է ներդրել այս նախագծի մեջ և մինչև հաջորդ տարվա սկիզբ կկարողանա մեկնարկել այս հարցի լուծումը։
Նավթի դարաշրջանն ավարտվում է, Ադրբեջանի դարաշրջանն ավարտվում է։ Մեզ մնում էր միայն ունենալ մեծ ընկերություններ, որոնք ներդրումներ կանեին այս ոլորտը զարգացնելու համար։ Իսկ մեր պետության ղեկավարը 40 տարի առաջ կառուցված ցեմենտի գործարան ու սպորտդահլիճ է պետականացնում։ Քյաբաբանոցները դեռ չեն պետականացնում, բարեբախտաբար։

“To achieve energy independence and reduce dependence on imported gas and gasoline, the future lies in solar power plants,” writes Narek Karapetyan, a member of the National Assembly from the ‘Strong Armenia’ faction, continuing.
“However, there is a well-known problem: solar power plants become useless at night, and this is the main barrier to fully replacing our imports with energy derived from the sun. In recent months, there has been a significant technological breakthrough. Batteries that store solar energy and distribute it to the population in the evening have begun to be produced from a raw material that is very common in our country - salt.
Sodium (salt) accumulators are very cheap and effective and can solve our country’s energy independence issue. The Indian company Reliance has invested $9 billion in this project and will be able to start addressing this issue by the beginning of next year.
The oil era is ending, the Azerbaijan era is ending. We just need to have large companies that will invest in developing this sector. Meanwhile, our state leader is nationalizing a cement factory and a sports hall built 40 years ago. Fortunately, kebabans are not yet nationalized.