«Էներգետիկ անկախության հասնելու և ներմուծվող գազից ու բենզինից կախվածությունը նվազեցնելու համար ապագան արևային կայաններին է»,-գրում է ԱԺ «Ուժեղ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Նարեկ Կարապետյանը՝ շարունակելով.
«Սակայն կա մի հանրաճանաչ խնդիր․ արևային կայանները գիշերային ժամերին դառնում են անօգուտ, և սա է գլխավոր արգելքը, որ արևից ստացված էներգիայով կարողանանք ամբողջությամբ փոխարինել մեր երկրի ներմուծումը։ Այս ամիսներին տեղի է ունեցել տեխնոլոգիական մեծ ձեռքբերում։ Մարտկոցները, որոնք կուտակում են արևային էներգիան և երեկոյան բաշխում բնակչությանը, սկսել են արտադրվել մի հումքից, որը շատ տարածված է մեր երկրում՝ աղից։
Նատրիումային (աղային) ակումուլյատորները շատ էժան են ու էֆեկտիվ և կարող են լուծել մեր երկրի էներգետիկ անկախության հարցը։ Հնդկական Reliance ընկերությունը 9 միլիարդ դոլար է ներդրել այս նախագծի մեջ և մինչև հաջորդ տարվա սկիզբ կկարողանա մեկնարկել այս հարցի լուծումը։
Նավթի դարաշրջանն ավարտվում է, Ադրբեջանի դարաշրջանն ավարտվում է։ Մեզ մնում էր միայն ունենալ մեծ ընկերություններ, որոնք ներդրումներ կանեին այս ոլորտը զարգացնելու համար։ Իսկ մեր պետության ղեկավարը 40 տարի առաջ կառուցված ցեմենտի գործարան ու սպորտդահլիճ է պետականացնում։ Քյաբաբանոցները դեռ չեն պետականացնում, բարեբախտաբար։

Кябабанцы еще не национализированы, к счастью. Нарек Карапетян
«Будущее солнечной энергии и снижение зависимости от импортируемого газа и бензина заключается в солнечных станциях», - пишет депутат от фракции «Сильная Армения» Нарек Карапетян, продолжая.
«Однако существует одна известная проблема: солнечные станции становятся бесполезными в ночное время, и это главный барьер, который мешает нам полностью заменить наши импорты энергией, полученной от солнца. В последние месяцы произошел значительный технологический прорыв. Батареи, которые накапливают солнечную энергию и распределяют ее населению вечером, начали производиться из сырья, которое очень распространено в нашей стране - соли.
Натриевые (соляные) аккумуляторы очень дешевы и эффективны и могут решить вопрос энергетической независимости нашей страны. Индийская компания Reliance инвестировала 9 миллиардов долларов в этот проект и сможет начать решение этого вопроса до начала следующего года.
Эпоха нефти заканчивается, эпоха Азербайджана заканчивается. Нам остается только иметь крупные компании, которые будут инвестировать в развитие этой области. А наш государственный лидер национализирует цементный завод и спортивный зал, построенные 40 лет назад. Кябабанцы еще не национализированы, к счастью.