Քսի Չինաստանը որպես արհեստական բանականության գործընկեր է ներկայացնում զարգացող աշխարհին
Չինաստանի նախագահ Քսի Ցզինփինը հուլիսի 17-ին Շանհայում կայացած Աշխարհի արհեստական բանականության կոնֆերանսում հայտարարեց, որ Չինաստանը պատրաստ է համագործակցել զարգացող երկրների հետ արհեստական բանականության զարգացման հարցում:
Նա նշեց, որ Չինաստանը առաջիկա հինգ տարիների ընթացքում 5,000 ուսուցման և սեմինարների հնարավորություններ կտրամադրի զարգացող երկրներին:
«Չինաստանը պատրաստ է աշխատել բոլոր կողմերի հետ, որպեսզի seize and address the opportunities and challenges of artificial intelligence development with a more open attitude, more pragmatic actions, and a longer-term vision», - ասաց նա:
Քսի Ցզինփինը նաև կոչ արեց ուժեղացնել ռիսկերի գիտակցությունը և ապահովել, որ արհեստական բանականությունը «անվտանգ և վերահսկելի» լինի:
Նա ընդգծեց, որ երկրների միջև պետք է լինի համագործակցություն, և որ արհեստական բանականության զարգացումը չպետք է լինի մեկ երկրի «մենակատարություն», այլ «միջազգային համագործակցության սիմֆոնիա»:
Այս հայտարարությունները 29 երկրների կողմից Աշխարհի արհեստական բանականության համագործակցության կազմակերպության (WAICO) ստեղծման համաձայնագրի ստորագրումից հետո են:
Քսի Ցզինփինը նաև զգուշացրեց, որ պետք է խուսափել «ազգային անվտանգության հասկացության չափազանցման» և մեկ երկրի անվտանգության մյուսների նկատմամբ գերադասելուց:

Си представляет Китай как партнера в области ИИ для развивающегося мира
Президент Китая Си Цзиньпин 17 июля на Всемирной конференции по искусственному интеллекту в Шанхае заявил, что Китай готов стать партнером в области искусственного интеллекта для развивающихся стран.
Он отметил, что Китай предоставит развивающимся странам 5000 возможностей для обучения и семинаров в области ИИ в течение следующих пяти лет.
«Китай готов работать со всеми сторонами, чтобы использовать и решать возможности и вызовы развития искусственного интеллекта с более открытым подходом, более прагматичными действиями и более долгосрочным видением», - сказал он.
Си Цзиньпин также призвал усилить осознание рисков и обеспечить, чтобы ИИ оставался «безопасным и контролируемым».
Он подчеркнул, что между странами должно быть сотрудничество, и что развитие ИИ не должно быть «сольным выступлением» одной страны, а «симфонией международного сотрудничества».
Эти заявления сделаны после подписания соглашения о создании Всемирной организации сотрудничества в области искусственного интеллекта (WAICO) 29 странами.
Си Цзиньпин также предостерег от «перерастяжения концепции национальной безопасности» и предпочтения безопасности одной страны безопасности других.