Քսի Չինաստանը որպես արհեստական բանականության գործընկեր է ներկայացնում զարգացող աշխարհին
Չինաստանի նախագահ Քսի Ցզինփինը հուլիսի 17-ին Շանհայում կայացած Աշխարհի արհեստական բանականության կոնֆերանսում հայտարարեց, որ Չինաստանը պատրաստ է համագործակցել զարգացող երկրների հետ արհեստական բանականության զարգացման հարցում:
Նա նշեց, որ Չինաստանը առաջիկա հինգ տարիների ընթացքում 5,000 ուսուցման և սեմինարների հնարավորություններ կտրամադրի զարգացող երկրներին:
«Չինաստանը պատրաստ է աշխատել բոլոր կողմերի հետ, որպեսզի seize and address the opportunities and challenges of artificial intelligence development with a more open attitude, more pragmatic actions, and a longer-term vision», - ասաց նա:
Քսի Ցզինփինը նաև կոչ արեց ուժեղացնել ռիսկերի գիտակցությունը և ապահովել, որ արհեստական բանականությունը «անվտանգ և վերահսկելի» լինի:
Նա ընդգծեց, որ երկրների միջև պետք է լինի համագործակցություն, և որ արհեստական բանականության զարգացումը չպետք է լինի մեկ երկրի «մենակատարություն», այլ «միջազգային համագործակցության սիմֆոնիա»:
Այս հայտարարությունները 29 երկրների կողմից Աշխարհի արհեստական բանականության համագործակցության կազմակերպության (WAICO) ստեղծման համաձայնագրի ստորագրումից հետո են:
Քսի Ցզինփինը նաև զգուշացրեց, որ պետք է խուսափել «ազգային անվտանգության հասկացության չափազանցման» և մեկ երկրի անվտանգության մյուսների նկատմամբ գերադասելուց:

Xi pitches China as AI partner to developing world
Chinese President Xi Jinping on July 17 at the World AI Conference in Shanghai positioned China as a partner in artificial intelligence to the Global South.
He announced that China will provide developing countries with 5,000 opportunities in AI training and seminar programs over the next five years.
“China is willing to work with all parties to seize and address the opportunities and challenges of artificial intelligence development with a more open attitude, more pragmatic actions, and a longer-term vision,” he stated.
Xi also urged to strengthen risk awareness and ensure that AI remains “secure and controllable.”
He emphasized that there should be cooperation among countries and that AI development should not be a “solo performance” by a single country, but a “symphony of international cooperation.”
These remarks come a day after 29 countries signed an agreement to establish the World Artificial Intelligence Cooperation Organization (WAICO).
Xi also warned against “overstretching the national security concept” and prioritizing one country’s security over that of others.