ԵՐԵՎԱՆ, 14 հուլիսի. /ԱՌԿԱ/. Վարչապետի հանձնարարությամբ, ԿՌՈՒ-ի ղեկավար Մեսրոպ Մեսրոպյանը քննարկել է Հայաստանի էներգետիկ շուկայի զարգացման և тарифային քաղաքականության հարցերը Միջազգային դրամավարկային հիմնադրամի (ՄՎՖ) ներկայացուցիչների հետ:
Ինչպես հայտնում է կարգավորող մարմնի մամուլի ծառայությունը, կողմերը քննարկել են էլեկտրաէներգիայի, գազի, ջրի, հեռահաղորդակցության և այլ կարգավորվող ոլորտների тарифների ձևավորման մեխանիզմները և գործող կարգավորիչ մեթոդաբանությունը:
Նրանք նաև քննարկել են ներդրումային ծրագրերի հաստատման կարգը, դրանց գնահատման չափանիշները և ներդրումների ազդեցությունը тарифների վրա: Հատուկ ուշադրություն է դարձվել էլեկտրաէներգության շուկայի մոդելին, մրցակցության զարգացմանը և ոլորտի հետագա կատարելագործմանը:

Тарифную политику и развитие энергорынка Армении обсудил глава КРОУ с делегацией МВФ
ЕРЕВАН, 14 июля. /АРКА/. Вопросы тарифной политики и развития энергорынка Армении обсудил во вторник глава Комиссии по регулированию общественных услуг (КРОУ) РА Месроп Месропян с представителями и экспертом Международного валютного фонда (МВФ).
Как сообщает пресс-служба регулятора, стороны рассмотрели механизмы формирования тарифов и действующую методологию регулирования в сферах электроэнергетики, газоснабжения, водоснабжения, телекоммуникаций и других регулируемых отраслях.
Также обсуждались порядок утверждения инвестиционных программ, критерии их оценки и влияние инвестиций на тарифы. Отдельное внимание было уделено модели рынка электроэнергии, развитию конкуренции и дальнейшему совершенствованию отрасли.