168 TV–ի «Դիպլոմատ» հաղորդաշարի հյուրն է դիվանագետ, քաղաքական վերլուծաբան Վարդան Հակոբյանը:
– Պարոն Հակոբյան, Նիկոլ Փաշինյանն իր հերթական պաշտոնավարումը սկսում է հայ-ռուսական հարաբերությունների՝ թերևս նախադեպը չունեցող ճգնաժամով, երբ չկան հետընտրական պաշտոնական շնորհավորանքներ, երբ խաթարված է, ըստ էության, քաղաքական երկխոսությունը, երբ կիրառվում են տնտեսական սահմանափակումներ, որոնցից վերջինի մասին լսեցինք երեկ, երբ «Россельхознадзор»-ը հայտարարեց արդեն հայկական կաթնամթերքը ռուսական շուկա արգելափակելու որոշման մասին։ Ինչպե՞ս կբնութագրեք ստեղծված իրավիճակը: Ըստ ձեզ, այս անգամ հայաստանյան իշխանություններին կհաջողվի՞ հանգել պայմանավորվածության, գործարքի, թե՞ կողմերն արդեն հատել են անշրջելիության կետը։
– Ոչ թե աննախադեպ են այսօրվա հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ, այլ «Քաղաքացիական պայմանագիրը» հենց այդ կարգախոսներով էլ եկավ իշխանության, այսինքն՝ նպաստեցին նրա իշխանության գալուն Հայաստանում 2018 թվականից, մինչև դա էլ նրանք հակառուսական թեզեր էին զարգացնում: Իսկ գալով իշխանության՝ հենց առաջին օրվանից առաջին քայլը եղավ՝ Ռուսաստանի նկատմամբ որոշակի վերաբերմունքի փոփոխություն, որն անդրադարձավ, ասենք, ՀԱՊԿ-ի հետ կապված հարցով, նույն Արցախի հետ կապված հարցով։ Այսինքն՝ սա նորություն չէ։ Ընտրությունը Ռուսաստանի վերաբերյալ կատարվել է մինչև իշխանության գալը, և կարելի է ասել՝ հենց դրա համար էլ եկել են իշխանության։
- Իրան. Դժվար ամառ-2026
- «Ռոսսելխոզնադզորի» հերթական «սանկցիան»․ ինչո՞ւ Միշուստինի հետ հանդիպումը չփրկեց հայկական արտահանումը
- «Մեր արևմտամետ շառլատաններին բան ունեմ ասելու…». Սուրեն Սուրենյանց
Ու միշտ հիշեցնում եմ դրա հաստատումը՝ Բոլտոնի այցը և նրա հայտարարությունը, որ պետք է փոխել ու պատմական կաղապարներից պետք է դուրս գալ, և այլն։ Եվ մարդիկ այդ օրվանից հենց էդ գործով զբաղված են։ Այլ բան, որ, ասենք, տնտեսական որոշ հարցերով, քանի որ Հայաստանը շատ խիստ, մանավանդ՝ տնտեսապես, նաև ռազմաքաղաքականորեն կախված էր, կապված է Ռուսաստանի հետ (իհարկե, ռազմաքաղաքականը մի կողմ դրած, ամենակարևորը տնտեսականն է), և տնտեսական հարցերի պատճառով էդ բանը ձգձգվում էր։
Ռուսական կողմը շատ լավ հասկանում էր, թե ովքեր են եկել իշխանության, ինչ խնդիրներ ունեն, և ուր է գնալու էս ամեն ինչը, բայց ելնելով էն իրավիճակից, որ ստեղծվել է Ռուսաստանի համար, մասնավորապես՝ Արևմուտքի հետ արդեն սկսվող էդ հակադրությունը, արդեն աճող վտանգը, 2014 թվականին Մայդանից հետո հեղաշրջում Ուկրաինայում և այլն, Ռուսաստանը հայտնվել է շատ լուրջ կացության մեջ, և դրա համար որոշ կոմպրոմիսային դիրքորոշման հանգեցին, որպեսզի զսպեն, ինչ-որ տեղ ձգձգեն պրոցեսները և այլն, չնայած շատ լավ տեսնում էր, որ ռուսաֆոբիան, հակառուսականությունը թափ է առնում Հայաստանում և ուր է հասնելու։
Ուստի սա նորություն չի, սա էն գործընթացն է, որի համար եկել են և իրականացնում են, և պետք է ասել, որ իրականացնում են հետևողականորեն։ Իսկ ինչ վերաբերում է կարմիր գծերին, ես չեմ կարծում, թե կարմիր գծերը դեռ անցել են։ Դիվանագիտության մեջ, եթե խոսում են կարմիր գծերի, չգիտեմ, էդ տեսակ հարաբերություններից և այլն, ուրեմն, պետք է հասկանալ, որ Հայաստանի Հանրապետությունը չունի այն ինքնիշխանության չափը, որ ինքը, էսպես ասած, էդ հարաբերություններում որոշակի դիրքորոշում ունենա, որոշիչ լինի։ Այսինքն՝ նա գործում է որոշակի արտաքին ազդեցության տակ՝ այն ուժերի իրավիճակից ելնելով, որոնք հակադիր են Ռուսաստանին։
– Ըստ ձեզ՝ Ռուսաստանն ինչո՞ւ հենց այս փուլում նման կոշտ, անհանդուրժողական դիրքորոշում ստանձնեց։ Ի վերջո, ներկայումս ևս ուկրաինական ճակատում բավականին բարդ վիճակ է, ակտիվ է, Արևմուտքի հետ կրկին հարաբերությունները բարդ են, Միացյալ Նահանգների հետ բանակցությունները կրկին բավականին բարդ փուլում են, ինչո՞ւ հիմա։
– Կարող ենք ասել՝ բարդ, բայց կարող ենք ասել նաև՝ որոշ գործընթացներ կան, որ էդպես չի։ Թեև հիմա շատ են տարածում Արևմուտքում, որ ուկրաինական ճակատում ուկրաինացիներն ակտիվացել են, որ արդեն կարծես նաև խախտում են, և այլն, մոլորություններ են։ Ռուսաստանը հետևում է և հետևողականորեն գնում է իր մարտավարությամբ։
Նրանք շատ լավ գիտեն՝ ինչ են անում, և նույնը Միացյալ Նահանգների հետ հարաբերություններին է վերաբերում, երբ որ ասում են՝ Անքորիջի պայմանավորվածություններն ավարտված են, և այլն, այդտեղ տակն ուրիշ բաներ կան։ Եվ այդ պատերազմը մի կողմից պետք է Եվրոպային, Արևմտյան Եվրոպային կամ Եվրոմիությանը, ասենք, որոշ իմաստով պետք է նաև շատ այլ պետությունների՝ Միացյալ Նահանգների, հարևան պետությունների, ասենք թե՝ Թուրքիային, կամ, եթե կուզեք, նույնիսկ Չինաստանին, և այլն, որովհետև Ուկրաինան դարձրել են փորձադաշտ շատ ուղղություններով՝ թե՛ զենքը փորձարկելու, թե՛ դիվանագիտական ինչ-որ ճանապարհներ և այլն, թե՛ որոշակի նպատակների հասնելու միջնորդավորված ձևով, այսինքն՝ ուկրաինացիների կյանքի միջոցով, զոհերի շնորհիվ։
Հիմա Ռուսաստանը նման դիրքորոշում ստանձնեց, որովհետև որոշ բաներ փոխվեցին, թե՛ ուկրաինական ճակատում հարցերը շատ հետաքրքիր են գնում, Ռուսաստանը շատ վստահ է գործում, և թե՛ Ռուսաստանը՝ որպես մեծ բազա ունեցող պետություն-տերություն, փորձված դիվանագետներով, շատ լավ հասկանում է, թե ինչ քայլ է, ինչի հետևից է գնում, և այլն։ Եվ արդեն, երբ որոշակի առումով նկատեց, որ իր դիրքերն ամրապնդվում են, այլ ոչ թե, ինչպես ասում են, թուլանում են, արդեն նա կարողանում է ավելի խիստ ուշադրություն դարձնել Հարավային Կովկասին։
Երկրորդը՝ Հարավային Կովկասը՝ որպես կորցրած տարածաշրջան, որը կապված է Մերձավոր Արևելքի հետ, շատ մեծ կենսական նշանակություն ունի Ռուսաստանի համար, ինչպես նաև Իրանի համար, Թուրքիայի համար։ Այսինքն՝ քիչ-քիչ էդ ԵՄ տերությունների հակադրության կիզակետն Ուկրաինայից և այլն տեղափոխվում է Մերձավոր Արևելք։ Այսինքն, կարելի է ասել, նա վաղուց էր էնտեղ, բայց հարաբերական սառեցված վիճակում էր, և հիմա այստեղ, երբ այսօրվա իշխանությունները խառնվում են էդ պրոցեսներին Հարավային Կովկասում, դառնում են նույն միջնորդը, ինչպես Ուկրաինան՝ հակառուսականության իր գործընթացում, այնպես էլ էսօր ուզում են Հայաստանը դարձնել միջնորդ ու պայքարի հարթակ Ռուսաստանի դեմ։
Արդեն սա սկսում է որոշակի մարտահրավերներ ուժեղացնել, և կարող է գնալով ավելի խորանալ ու ուշ լինել, ինչպես բավական ստիպված էին ուշացնել Ուկրաինայի հարցում։ Երբ ամբողջ Արևմուտքն արագացնում էր պատերազմը, ուղղակի ամեն ինչ անում էին, որ ռուսները հարձակվեն Ուկրաինայի վրա՝ և՛ զինում էին, և՛ էդ պաշտպանական գոտիներն էին կառուցում, և եթե էդ հատուկ օպերացիան չսկսեր Ռուսաստանը, Ուկրաինան ինքն էր սկսելու։
Հենց 14 թվին հեղաշրջումը եղավ, առաջինը՝ ինչ որ արեցին, հայտարարեցին Դոնբասի բնակիչներին 3-րդ, 4-րդ սորտի մարդիկ, հակառուսական հայտարարություններ արեցին և սկսեցին ռմբակոծել Դոնեցկն ու Լուգանսկը։
– Դուք նշեցիք, որ այստեղ ևս կարող է իրավիճակը բռնկվել, բայց հայաստանյան իշխանությունները, ըստ էության, գնում են բանակցությունների ճանապարհով, բոլոր հարցերում զիջումային դիրքորոշում են պահպանում, և ինչի՞ց պետք է իրավիճակը բռնկվի:
– Հայաստանի իշխանությունները չեն որոշում։ Բանակցությունների և այլն, բոլորը իմիտացիա է, ծխածածկույթ։ Որոշողը, թե ինչպիսի հարաբերություններ կձևավորվեն, բռնկում կլինի՞, թե՞ չի լինի, ինչպես և ինչ ճանապարհով, որոշում են այլ պետություններ, որոշում են խոշոր տերությունները, ասենք՝ Միացյալ Նահանգները, Եվրամիությունը, ասենք՝ Թուրքիան, սրանցից է կախված, թե ինչպես կգնա, այդ բանակցությունները կընթանա՞ն, թե՞ չեն ընթանա։
Տարածում են, թե հիմա մեր իշխանությունները կբանակցեն, կխոսեն ռուսների հետ, կկարգավորեն, մենք դեռ գազը կստանանք նույն գնով, շուկան կլինի մեր համար բաց և այլն, բայց հենց որ էդ հարցերը տնտեսական լուծենք, այլընտրանք գտնենք, միանգամից կկտրենք։ Այսինքն՝ նա ապուշի տեղ է դնում այն պետությանը, որի հետ հարաբերությունների մեջ է։ Հնարավոր չէ, նա կարող է քեզ ապուշի տեղ դնել որոշ ժամանակ՝ քանի դեռ հանգիստ նստած ես, իսկ հետո հարցերը միանգամից լուծվեն։ Էնպես որ, էդ բանակցություններն էստեղ էական չեն։
Հիմա տեսեք՝ ինչով են շեղում մեր հասարակությանը։ Այսինքն՝ դա տիպիկ եվրոպական լիբերալ-գլոբալիստական մեթոդ է՝ հասարակական գիտակցությունը մանիպուլյացիայի ենթարկել։ Ասենք՝ խոսում են «TRIPP»-ի մասին։ Իբր աշխատանք է տարվում, Ամերիկայի հետ պայմանավորվում են, գնում-գալիս են, հանդիպումներ են լինում, կամ խոսում են Ադրբեջանի միջոցով այլընտրանքային գազի, թուրքական շուկայի, եվրոպական շուկայի և այլն մասին։ Այս բոլորը լուրջ չէ, որովհետև, կրկնում եմ, էդ անունները, որ տալիս են՝ էդ պետությունների կամ պետական գործիչների, դա մի կողմն է։ Երկրորդ կողմը՝ հայկական, ըստ էության, սուբյեկտայնություն չունի:
Այսինքն՝ այն, ինչ որ նրանք թելադրում են և պահանջում են, նա, այսպես թե այնպես, անում է։ Ասում են՝ «TRIPP» ստորագրեք՝ ստորագրում են, ասում են՝ էդ ճանապարհն էսպես անցնի՝ համաձայնում են, և այլն։ Այստեղ, խոշոր իմաստով, միջպետական հարաբերություններ, որպես այդպիսիք, չկան։ Այսինքն՝ պետություններն ինչպե՞ս են․․․ Եթե դու քո պետական շահը, քո ազգային շահը նույնացնում ես, դնում ես էդ հարթության վրա, ինչ որ նրանց պահանջներն են, այսինքն՝ որպես այդպիսին, չկա քո պետական-ազգային շահը։
– Դուք նշում եք, որ հայաստանյան իշխանությունները, ըստ էության, բան չեն որոշում, ազդեցություն չունեն։ Ըստ ձեզ՝ Ռուսաստանի Դաշնությունն ի՞նչ որոշում ունի՝ Հայաստանի հետ կապված, Հարավային Կովկասի հետ կապված, ինչպե՞ս են ընթանալու զարգացումները, ի՞նչ սպասել։
– Կարմիր գծերն, ինձ թվում է՝ դեռ չեն անցել, և ռուսական կողմը հույսեր ունի, որ դեռ դիվանագիտական ճանապարհներով, որոշ իմաստով՝ քաղաքական ճնշումների ճանապարհով կկարողանա հարցը կարգավորել։ Ես չեմ բացառում, որ, օրինակ, հենց Իրանի հետ կոնկրետ նաև խոսվում է Հարավային Կովկասում իրավիճակի զարգացման մասին։
Իսկ քանի որ Հայաստանը, ըստ էության, ոչ մի ինքնուրույն արտաքին քաղաքականություն չի վարում, նա խնդիր չի դնում, ուրեմն Հայաստանի համար կարող է էդ լուծումները, այսինքն՝ լուծումներն՝ ի շահ Ռուսաստանի և ի շահ Իրանի, այսինքն՝ նրանց շահերից ելնելով, լինել մեր համար և՛ անսպասելի, և՛ անհասկանալի, և՛ ուղղակի նրանք որոշեն, նրանք էլ անեն, որովհետև թե՛ Իրանի համար, թե՛ Ռուսաստանի համար դա կենսական նշանակություն ունի։

Новости | 2026/07/26 00:02
— Господин Хачатрян, Никол Пашинян начинает свое очередное правление в условиях, когда армяно-российские отношения переживают, вероятно, беспрецедентный кризис, когда нет официальных поздравлений после выборов, когда фактически нарушен политический диалог, когда вводятся экономические ограничения, о которых мы услышали вчера, когда «Россельхознадзор» объявил о решении заблокировать армянские молочные продукты на российском рынке. Как вы охарактеризуете сложившуюся ситуацию? На ваш взгляд, удастся ли в этот раз армянским властям прийти к соглашению, сделке, или стороны уже пересекли точку невозврата?
— Не то чтобы нынешние отношения с Россией беспрецедентны, а «Гражданский договор» пришел к власти именно с такими лозунгами, то есть способствовали его приходу к власти в Армении с 2018 года, до этого они развивали антироссийские тезисы. А придя к власти, с первого дня первым шагом стало изменение отношения к России, что отразилось, скажем, на вопросах, связанных с ОДКБ, тем же вопросом Нагорного Карабаха. То есть это не новость. Выбор в отношении России был сделан еще до прихода к власти, и можно сказать, что именно поэтому они пришли к власти.
Читать также
И всегда напоминаю о его подтверждении — визит Болтона и его заявление о том, что необходимо изменить и выйти из исторических шаблонов и так далее. И с тех пор люди занимаются именно этим. Другое дело, что, скажем, по некоторым экономическим вопросам, поскольку Армения была очень сильно, особенно экономически, а также военно-политически зависима от России (конечно, оставив в стороне военно-политическую зависимость, самое главное — экономическая), и из-за экономических вопросов это дело затягивалось.
Российская сторона очень хорошо понимала, кто пришел к власти, какие у них проблемы и куда это все идет, но исходя из той ситуации, которая сложилась для России, в частности, с началом противостояния с Западом, уже растущей угрозой, после переворота на Майдане в 2014 году и так далее, Россия оказалась в очень серьезной ситуации, и поэтому пришли к определенной компромиссной позиции, чтобы сдержать, где-то затянуть процессы и так далее, хотя очень хорошо видела, что русофобия, антироссийские настроения набирают силу в Армении и куда это приведет.
Поэтому это не новость, это тот процесс, для которого пришли и который, надо сказать, реализуют последовательно. Что касается красных линий, я не думаю, что красные линии еще пересечены. В дипломатии, если говорят о красных линиях, не знаю, в таких отношениях и так далее, то нужно понимать, что Республика Армения не имеет той степени суверенитета, чтобы, так сказать, иметь определенную позицию в этих отношениях, быть решающей. То есть она действует под определенным внешним влиянием — исходя из ситуации сил, которые противоположны России.
— На ваш взгляд, почему Россия именно на этом этапе заняла такую жесткую, нетерпимую позицию? В конце концов, на украинском фронте по-прежнему довольно сложная ситуация, активна, отношения с Западом снова сложны, переговоры с Соединенными Штатами снова находятся на довольно сложной стадии, почему именно сейчас?
— Можно сказать, что сложно, но можно сказать и так, что некоторые процессы идут не так. Хотя сейчас много распространяют на Западе, что на украинском фронте украинцы активизировались, что уже, кажется, и нарушают и так далее, это заблуждения. Россия следит и последовательно идет своей тактикой.
Они очень хорошо знают, что делают, и то же самое касается отношений с Соединенными Штатами, когда говорят, что соглашения в Анкоридже завершены и так далее, там под ними есть другие вещи. И эта война, с одной стороны, должна быть для Европы, Западной Европы или Европейского Союза, скажем, в определенном смысле должна быть и для многих других государств — Соединенных Штатов, соседних государств, скажем, Турции, или, если хотите, даже Китая и так далее, потому что Украину сделали полигоном по многим направлениям — как для испытания оружия, так и для дипломатических каких-то путей и так далее, чтобы достичь определенных целей опосредованно, то есть через жизнь украинцев, за счет жертв.
Теперь Россия заняла такую позицию, потому что некоторые вещи изменились, как на украинском фронте, вопросы идут очень интересно, Россия действует очень уверенно, и как Россия, как государство с большой базой, с опытными дипломатами, очень хорошо понимает, какой шаг, за чем идет и так далее. И уже, когда в определенном смысле заметила, что ее позиции укрепляются, а не ослабевают, она уже может более строго обратить внимание на Южный Кавказ.
Во-вторых, Южный Кавказ как потерянный регион, который связан с Ближним Востоком, имеет для России, как и для Ирана, Турции, очень большое жизненное значение. То есть постепенно этот центр противоречий между государствами ЕС перемещается с Украины и так далее на Ближний Восток. То есть можно сказать, что она давно была там, но находилась в относительно замороженном состоянии, и теперь здесь, когда сегодняшние власти вмешиваются в эти процессы на Южном Кавказе, становятся теми же посредниками, как Украина в своем антироссийском процессе, так и сегодня хотят сделать Армению посредником и площадкой борьбы против России.
Это уже начинает усиливать определенные вызовы и может углубляться с течением времени, и может стать поздно, как достаточно были вынуждены затянуть с вопросом Украины. Когда весь Запад ускорял войну, просто все делали, чтобы русские напали на Украину — и вооружали, и строили эти защитные зоны, и если бы эта специальная операция не началась, Украина сама бы начала.
В 14-м году произошел переворот, первое, что сделали, объявили жителям Донбасса, что они люди третьего, четвертого сорта, сделали антироссийские заявления и начали обстреливать Донецк и Луганск.
— Вы упомянули, что здесь также может возникнуть ситуация, но армянские власти, по сути, идут по пути переговоров, сохраняют уступчивую позицию, и из-за чего должна возникнуть ситуация?
— Армянские власти не решают. Переговоры и так далее — все это имитация, дымовая завеса. Решает, какие отношения будут сформированы, будет ли всплеск, или нет, как и каким путем, другие государства, решают крупные державы, скажем, Соединенные Штаты, Европейский Союз, скажем, Турция, от них зависит, как пойдут эти переговоры, будут ли они продолжаться или нет.
Распространяют, что сейчас наши власти будут вести переговоры, будут говорить с русскими, будут регулировать, мы все еще получим газ по той же цене, рынок будет открыт для нас и так далее, но как только мы решим эти вопросы экономически, найдем альтернативу, сразу отрежем. То есть он ставит в дурацкое положение то государство, с которым находится в отношениях. Невозможно, он может поставить тебя в дурацкое положение на некоторое время, пока ты спокойно сидишь, а потом вопросы сразу решатся. Так что эти переговоры здесь не имеют значения.
Теперь посмотрите, чем отвлекают наше общество. То есть это типичный европейский либерально-глобалистский метод — манипулировать общественным сознанием. Скажем, говорят о «TRIPP». Мол, ведется работа, договариваются с Америкой, ездят, встречаются, или говорят о альтернативном газе через Азербайджан, турецком рынке, европейском рынке и так далее. Все это не серьезно, потому что, повторяю, эти имена, которые дают — этих государств или государственных деятелей, это одна сторона. Вторая сторона — армянская, по сути, не имеет субъектности.
То есть то, что они диктуют и требуют, он так или иначе делает. Говорят: «Подпишите «TRIPP» — подписывают, говорят: «Этот путь должен пройти так» — соглашаются и так далее. Здесь, в крупном смысле, межгосударственных отношений, как таковых, нет. То есть как государства… Если ты свою государственную выгоду, свою национальную выгоду отождествляешь, ставишь на этот уровень, что их требования, то есть как таковых, нет твоей государственной-народной выгоды.
— Вы упомянули, что армянские власти, по сути, не решают, не имеют влияния. На ваш взгляд, какое решение имеет Российская Федерация в отношении Армении, в отношении Южного Кавказа, как будут развиваться события, что ожидать?
— Красные линии, мне кажется, еще не пересечены, и российская сторона надеется, что еще дипломатическими путями, в определенном смысле — путем политического давления сможет решить вопрос. Я не исключаю, что, например, именно с Ираном также обсуждается развитие ситуации на Южном Кавказе.
А поскольку Армения, по сути, не ведет никакой самостоятельной внешней политики, она не ставит задачу, то для Армении эти решения, то есть решения — в интересах России и в интересах Ирана, то есть исходя из их интересов, могут быть для нас и неожиданными, и непонятными, и просто они решат, они и сделают, потому что и для Ирана, и для России это имеет жизненное значение.