Euromoney-ն, ֆինանսական ոլորտի հեղինակավոր միջազգային պարբերականներից մեկը, հրապարակել է հոդված, որտեղ ներկայացվում է Կոնվերս Բանկի թվային փոխակերպման ընթացքը և գրանցած հաջողությունները, ինչի շնորհիվ Բանկը վերջերս ճանաչվել է «Հայաստանի լավագույն թվային բանկ սպառողների համար» անվանակարգում:
Հոդվածում առանձնացված են Կոնվերս Բանկի թվային առաջընթացի հիմնական ուղղությունները՝
- Թվային ծառայությունների ընդլայնումը՝ Converse Mobile և C360 հարթակների զարգացման շնորհիվ հաճախորդները կարող են օգտվել և կառավարել ավելի քան 15 ծառայություն:
- Առցանց գործարքների աճը՝ հավելվածի ակտիվ օգտատերերի թիվը աճել է 17%-ով:
- Գործարքների արագությունը՝ հաշվի բացման միջին ժամանակը կրճատվել է 5 րոպեից մինչև 20 վայրկյան:
- Թվային վաճառքների մասնաբաժնի աճը՝ թվային հարթակներում մանրածախ պրոդուկտների վաճառքի մասնաբաժինը զգալիորեն աճել է:
- Թվային վարկավորման զարգացումը՝ ավտոմատացված գնահատման համակարգերի ներդրման շնորհիվ:
- Գործառնական արդյունավետության բարձրացումը՝ ամսական ավելի քան 100,000 փաստաթուղթ ստորագրվել է էլեկտրոնային եղանակով:
Euromoney-ի գնահատմամբ, այս զարգացումները վկայում են Կոնվերս Բանկի հետևողական աշխատանքի մասին, որն ուղղված է թվային բանկային փորձառության կատարելագործմանը:

Euromoney, one of the most prestigious international publications in the financial sector, has published an article presenting the digital transformation process of Converse Bank and its achievements, which led to the Bank being recently recognized as 'Armenia's Best Digital Bank for Consumers'.
The article highlights the main directions of digital progress at Converse Bank:
- Expansion of digital services: thanks to the development of the Converse Mobile and C360 platforms, customers can access and manage over 15 services in one unified environment.
- Growth of online transactions: the number of active users of the application has increased by 17%.
- Transaction speed: the average time to open an account has been reduced from 5 minutes to about 20 seconds.
- Increase in the share of digital sales: the share of retail product sales on digital platforms has significantly increased.
- Development of digital lending: the implementation of automated assessment systems has accelerated the lending processes.
- Improvement of operational efficiency: over 100,000 documents are signed electronically each month.
According to Euromoney, these developments demonstrate Converse Bank's consistent efforts to enhance the digital banking experience.
Converse Bank also emphasizes the application of international best practices and expertise from leading organizations in the development and improvement of digital solutions.