Կոնստանտին Սոկոլովը կղեկավարի TRIPP + առևտրային հիմնադրամը
ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի նորաստեղծ ձեռնարկատիրական հիմնադրամը, որը նախատեսված է Հարավային Կովկասի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանային նախագծերի ֆինանսավորման համար, կղեկավարի ռուսաստանյան ծագմամբ, Չիկագոյում բնակվող ներդրող Կոնստանտին Սոկոլովը։ Այդ մասին հայտնում է բրիտանական The Guardian պարբերականը։
Պետքարտուղարությունը հաստատել է Սոկոլովի նշանակումը։ The Guardian-ի փոխանցմամբ՝ նա այն 36 խոշոր դոնորներից մեկն է, որոնք, ըստ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի, ավելի քան 350 միլիոն դոլար են տրամադրել Սպիտակ տան նոր «պարահանդեսային դահլիճի» կառուցման նախագծին։
Խոսքը TRIPP+ (Trump Route International Partnership Project) ձեռնարկատիրական հիմնադրամի մասին է, որի հիմնադիրն ու նախագահը Սոկոլովն է։ Հիմնադրամը կապված է TRIPP առևտրային միջանցքի նախագծի հետ, որը նախատեսվում է անցկացնել Հայաստանի հարավով և Ադրբեջանի տարածքով։ Նախաձեռնության նպատակն է խթանել տրանսպորտային, էներգետիկ և ռազմավարական հանքարդյունաբերական ոլորտների զարգացումը։
Պետքարտուղարության տվյալներով՝ հիմնադրամի ներկայիս ծավալը կազմում է 201 միլիոն դոլար, և այն կարող է տրամադրել վարկեր, դրամաշնորհներ ու ներդրումներ մասնավոր հատվածի ծրագրերին։ Ֆինանսավորումը նախատեսված է Հարավային Կովկասի և Կենտրոնական Ասիայի մի շարք երկրների համար, այդ թվում՝ Հայաստանի, Ադրբեջանի, Վրաստանի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Տաջիկստանի, Թուրքմենստանի և Ուզբեկստանի։
The Guardian-ը հիշեցնում է, որ փետրվարին Երևան կատարած այցի ընթացքում ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը TRIPP+ նախաձեռնությունը ներկայացրել էր որպես լայնածավալ տարածաշրջանային վերափոխման նախագիծ՝ հայտարարելով, որ այն կարող է ստեղծել առևտրի, տարանցման և էներգետիկ համագործակցության նոր հնարավորություններ։
Մայիսին էլ ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն և Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը ստորագրել էին TRIPP-ի տնտեսական և անվտանգության համաձայնագիրը։ Այդ ժամանակ Միրզոյանը նշել էր, որ նախաձեռնությունը կարող է նպաստել տնտեսական ակտիվության և բարեկեցության աճին ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ ԱՄՆ-ում։
Պարբերականը միաժամանակ ուշադրություն է հրավիրում այն հանգամանքի վրա, որ դեռևս հստակ չէ՝ արդյոք Սոկոլովը որևէ ֆինանսական փոխհատուցում կստանա հիմնադրամում իր գործունեության համար, ինչպես նաև՝ ինչպիսի օգուտ կարող են ստանալ նրա հետ փոխկապակցված բիզնես կառույցները։
Կոնստանտին Սոկոլովը հայտնի է որպես Հայաստանի հեռահաղորդակցության ոլորտի խոշոր խաղացողներից մեկի՝ Viva Armenia-ի բաժնետեր։ Նա ներգրավված է նաև Northern Pillar Energy Consortium նախագծում, որը նպատակ ունի Եվրոպան և Աֆրիկան կապել մաքուր էներգիայի և օպտիկամանրաթելային ենթակառուցվածքների միջոցով։ Բացի այդ, Սոկոլովը ղեկավարում է Pelagos Data Centres ընկերությունը և հիմնադրել է IJS Investments ու Gotthard Investment AG ներդրումային ընկերությունները։
The Guardian-ի հետ զրուցած ԱՄՆ արտաքին աջակցության ոլորտի փորձագետները նշել են, որ նման հիմնադրամների ղեկավարների ընտրությունը սովորական պրակտիկա է և իրականացվում է Սպիտակ տան մասնակցությամբ։ Սակայն, նրանց խոսքով, նման պաշտոններ զբաղեցնող անձինք չպետք է անձնական շահ ստանան իրականացվող ներդրումներից։
ԱՄՆ-ն նմանատիպ ձեռնարկատիրական հիմնադրամներ ստեղծում է դեռ 1989 թվականից։ Առաջին ծրագրերը գործարկվել էին Արևելյան Եվրոպայում՝ Խորհրդային Միության փլուզումից հետո։ TRIPP+ հիմնադրամը նույնպես ստեղծվել է այդ ժամանակաշրջանի օրենսդրական մեխանիզմների հիման վրա։
Պարբերականը նաև նշում է, որ հիմնադրամի բյուջեն ապագայում կարող է զգալիորեն աճել։ Դրա մասին ակնարկել էր Պետքարտուղարության արտաքին աջակցության վարչության պաշտոնյա Ջերեմի Լևինը, որը ապրիլին հայտարարել էր, որ TRIPP+ նախաձեռնության համար արդեն ապահովվել է շուրջ 400 միլիոն դոլարի ֆինանսավորում։

Новый предпринимательский фонд Госдепартамента США, предназначенный для финансирования региональных проектов в Южном Кавказе и Центральной Азии, возглавит инвестор российского происхождения, проживающий в Чикаго, Константин Соколов. Об этом сообщает британское издание The Guardian.
Госдепартамент подтвердил назначение Соколова. По данным The Guardian, он является одним из 36 крупных доноров, которые, по словам президента США Дональда Трампа, выделили более 350 миллионов долларов на строительство нового «выставочного зала» Белого дома.
Речь идет о предпринимательском фонде TRIPP+ (Trump Route International Partnership Project), основателем и президентом которого является Соколов. Фонд связан с проектом торгового коридора TRIPP, который планируется провести через юг Армении и территорию Азербайджана. Цель инициативы — содействовать развитию транспортного, энергетического и стратегического горнодобывающего секторов.
По данным Госдепартамента, текущий объем фонда составляет 201 миллион долларов, и он может предоставлять кредиты, гранты и инвестиции в проекты частного сектора. Финансирование предназначено для ряда стран Южного Кавказа и Центральной Азии, включая Армению, Азербайджан, Грузию, Казахстан, Кыргызстан, Таджикистан, Туркменистан и Узбекистан.
The Guardian напоминает, что во время визита в Ереван в феврале вице-президент США Джей Ди Вэнс представил инициативу TRIPP+ как масштабный проект региональной трансформации, заявив, что он может создать новые возможности для торговли, транзита и энергетического сотрудничества.
В мае госсекретарь США Марко Рубио и министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян подписали экономическое и безопасностное соглашение TRIPP. Тогда Мирзоян отметил, что инициатива может способствовать росту экономической активности и благосостояния как в Армении, так и в США.
Издание также обращает внимание на то, что пока неясно, будет ли Соколов получать какую-либо финансовую компенсацию за свою деятельность в фонде, а также какую выгоду могут получить его связанные бизнес-структуры.
Константин Соколов известен как один из крупных игроков в телекоммуникационной сфере Армении, являясь акционером Viva Armenia. Он также участвует в проекте Northern Pillar Energy Consortium, который направлен на соединение Европы и Африки через инфраструктуру чистой энергии и оптоволоконных сетей. Кроме того, Соколов управляет компанией Pelagos Data Centres и является основателем инвестиционных компаний IJS Investments и Gotthard Investment AG.
Эксперты в области внешней помощи США, опрошенные The Guardian, отметили, что выбор руководителей таких фондов является обычной практикой и осуществляется с участием Белого дома. Однако, по их словам, лица, занимающие такие должности, не должны получать личную выгоду от осуществляемых инвестиций.
США создают подобные предпринимательские фонды с 1989 года. Первые программы были запущены в Восточной Европе после распада Советского Союза. Фонд TRIPP+ также был создан на основе законодательных механизмов того времени.
Издание также отмечает, что бюджет фонда в будущем может значительно увеличиться. Об этом намекнул сотрудник Управления внешней помощи Госдепартамента Джереми Левин, который в апреле заявил, что для инициативы TRIPP+ уже обеспечено финансирование в размере около 400 миллионов долларов.