Կիևը Եվրահանձնաժողովից 220 մլն եվրոյի օգնություն է ակնկալում
Եվրահանձնաժողովը հաստատել է, որ Կիևը 220 մլն եվրոյի օգնություն տրամադրելու հարցով է դիմել՝ ուկրաինական հացահատիկ արտադրողներին աջակցելու համար:
«Ուկրաինան այդ հարցման մեջ ներկայացրել է, թե ինչպես է նախատեսում օգտագործել իր հացահատիկային արտադրանքը», - Բրյուսելում ճեպազրույցի ժամանակ ասել է ԵՀ պաշտոնական ներկայացուցիչ Գիյոմ Մերսիեն։ Ըստ նրա՝ խոսքը բանկային վարկերի տոկոսների սուբսիդավորման և գյուղատնտեսական արտադրողներին տրամադրվող վարկերի ապահովման մասին է:
Միևնույն ժամանակ, Մերսիեն նշել է, որ Եվրահանձնաժողովն ուշադիր հետևում է Սև ծովում ստեղծված իրավիճակին, որն ազդեցություն է ունենում գյուղատնտեսության և տնտեսության վրա:
«Մենք շարունակում ենք կապի մեջ մնալ մեր ուկրաինացի գործընկերների հետ, և կարող եմ հաստատել, որ վերջերս տեղի է ունեցել հանդիպում Եվրամիության պատվիրակության և Ուկրաինայի գյուղատնտեսության նախարարի միջև», - հայտարարել է եվրոպացի պաշտոնյան՝ հավելելով՝ Եվրահանձնաժողովը նաև Ռումինիայի, Մոլդովայի և Ուկրաինայի հետ քննարկում է Ուկրաինայի գյուղմթերքը «Համերաշխության ուղիներով» տեղափոխելու այլընտրանքային ճանապարհների հարցը:

Kyiv Expects 220 Million Euros in Aid from the European Commission
The European Commission has confirmed that Kyiv has requested 220 million euros in aid to support Ukrainian grain producers.
“Ukraine has outlined in this request how it intends to utilize its grain production,” said EU spokesperson Guillaume Mercier during a press briefing in Brussels. According to him, this involves subsidizing bank loan interest rates and securing loans for agricultural producers.
At the same time, Mercier noted that the European Commission is closely monitoring the situation in the Black Sea, which is impacting agriculture and the economy.
“We continue to stay in touch with our Ukrainian partners, and I can confirm that a meeting recently took place between the EU delegation and the Ukrainian Minister of Agriculture,” the European official stated, adding that the European Commission is also discussing alternative routes for transporting Ukrainian agricultural products with Romania, Moldova, and Ukraine through the “Solidarity Corridors.”