Կիևը Եվրահանձնաժողովից 220 մլն եվրոյի օգնություն է ակնկալում
Եվրահանձնաժողովը հաստատել է, որ Կիևը 220 մլն եվրոյի օգնություն տրամադրելու հարցով է դիմել՝ ուկրաինական հացահատիկ արտադրողներին աջակցելու համար:
«Ուկրաինան այդ հարցման մեջ ներկայացրել է, թե ինչպես է նախատեսում օգտագործել իր հացահատիկային արտադրանքը», - Բրյուսելում ճեպազրույցի ժամանակ ասել է ԵՀ պաշտոնական ներկայացուցիչ Գիյոմ Մերսիեն։ Ըստ նրա՝ խոսքը բանկային վարկերի տոկոսների սուբսիդավորման և գյուղատնտեսական արտադրողներին տրամադրվող վարկերի ապահովման մասին է:
Միևնույն ժամանակ, Մերսիեն նշել է, որ Եվրահանձնաժողովն ուշադիր հետևում է Սև ծովում ստեղծված իրավիճակին, որն ազդեցություն է ունենում գյուղատնտեսության և տնտեսության վրա:
«Մենք շարունակում ենք կապի մեջ մնալ մեր ուկրաինացի գործընկերների հետ, և կարող եմ հաստատել, որ վերջերս տեղի է ունեցել հանդիպում Եվրամիության պատվիրակության և Ուկրաինայի գյուղատնտեսության նախարարի միջև», - հայտարարել է եվրոպացի պաշտոնյան՝ հավելելով՝ Եվրահանձնաժողովը նաև Ռումինիայի, Մոլդովայի և Ուկրաինայի հետ քննարկում է Ուկրաինայի գյուղմթերքը «Համերաշխության ուղիներով» տեղափոխելու այլընտրանքային ճանապարհների հարցը:

Киев ожидает 220 миллионов евро помощи от Еврокомиссии
Еврокомиссия подтвердила, что Киев обратился с просьбой о помощи в размере 220 миллионов евро для поддержки украинских производителей зерна.
«Украина в этом запросе представила, как планирует использовать свою зерновую продукцию», - сказал официальный представитель ЕК Гийом Мерсье на брифинге в Брюсселе. По его словам, речь идет о субсидировании процентных ставок по банковским кредитам и обеспечении кредитов для сельскохозяйственных производителей.
В то же время Мерсье отметил, что Еврокомиссия внимательно следит за ситуацией в Черном море, которая влияет на сельское хозяйство и экономику.
«Мы продолжаем поддерживать связь с нашими украинскими партнерами, и могу подтвердить, что недавно состоялась встреча делегации ЕС с министром сельского хозяйства Украины», - заявил европейский чиновник, добавив, что Еврокомиссия также обсуждает с Румынией, Молдовой и Украиной альтернативные пути транспортировки украинских сельхозпродуктов по «Коридорам солидарности».