Կիբեռհանցագործություն՝ 6.7 մլն դրամի համակարգչային հափշտակություն
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչության կիբեռհանցագործությունների և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում կատարված հանցագործությունների քննության վարչությունում ավարտվել է  առանձնապես խոշոր չափերով համակարգչային հափշտակության դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունը՝ 1 անձի մասով:
Նախաքննության ընթացքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Խ․Մ․-ն տեղեկանալով ընկերության էլեկտրոնային հավելվածի միջոցով հաշիվների միջև փոխանցումներ իրականացնելիս հաշվի մնացորդի ստուգման գործառույթ չիրականացնելու տեխնիկական խոտանի մասին, ուրիշի գույքի հափշտակություն կատարելու ուղղակի դիտավորությամբ, 2024 թվականի մարտի 30-ից ապրիլի 8-ն ընկած ժամանակահատվածում, ապօրինի՝ առանց օրենքով, պայմանագրով կամ իրավաչափ այլ հիմքով նախատեսված թույլտվության, համակարգչային համակարգում՝ իր անվամբ բացված բանկային հաշվում մուտքագրել է իբր առկա տարբեր չափերի գումարներ դեպի ընկերության իր հաշվեհամար փոխանցելու վերաբերյալ տվյալներ:
Այնուհետև, վերը ներկայացված տեխնիկական խոտանով պայմանավորված՝ ընկերության իր էլեկտրոնային դրամապանակի և իր անվամբ բացված հաշվեհամարի հաշվեկշռին գեներացվել է առանձնապես խոշոր չափերով՝ 6 մլն 714 հզր ՀՀ դրամ գումար, որն այլ բանկային քարտերի փոխանցելու եղանակով հափշտակվել է։

Cybercrime: Computer Theft of 6.7 Million Drams
The preliminary investigation of a criminal case regarding a large-scale computer theft has been completed at the Cybercrime and High-Tech Crime Investigation Department of the Investigative Committee of Armenia.
During the investigation, evidence was gathered indicating that K.M., having learned about a technical flaw in the company's electronic application that allows transfers between accounts without checking the account balance, with direct intent to steal someone else's property, illegally entered data into the computer system regarding transfers of various amounts to his account in the company from March 30 to April 8, 2024.
As a result of this technical flaw, a total of 6 million 714 thousand drams was generated in the company's electronic wallet and his account, which was then stolen through transfers to other bank cards.
The criminal case against K.M. has been sent to the supervising prosecutor with an accusatory conclusion.
Notice: The accused in the crime is presumed innocent until proven guilty in accordance with the procedure established by the Criminal Procedure Code by a court decision that has entered into legal force.