Հայաստանի Հանրապետության պետական եկամուտների կոմիտեն (ԿԳԴ) տեղեկություններ է ստացել «Արարատցեմենտ» գործարանում հարկերից խուսափելու, վաճառքի ծավալները նվազեցնելու և հարկային պարտավորությունները կեղծ (ապառիկ) գործարքների միջոցով նվազեցնելու հնարավոր դեպքերի մասին:
ԿԳԴ-ի մամուլի ծառայության հաղորդմամբ, ստացված տեղեկությունների ստուգման նպատակով կոմիտեի համապատասխան վարչության աշխատակիցները իրականացրել են արտաքին գաղտնի դիտարկում, որի ընթացքում պարզվել են բեռնատար ավտոմեքենաների երթուղիները, որոնք դուրս են եկել Արարատի մարզի ցեմենտի գործարանի տարածքից:
Հայտնաբերվել է, որ մեկ օրում գործարանից դուրս է եկել 101 բեռնատար ավտոմեքենա, որոնցից 35-ի համար հարկային հաշիվներ չեն ներկայացվել:
Այսպիսով, մեկ օրում առանց համապատասխան հաշվարկային փաստաթղթերի վաճառվել է ցեմենտի մոտ 43.2 մլն դրամի չափով, ինչը հանգեցրել է 7.2 մլն դրամի ԱԱՀ-ի չհաշվարկմանը:
ԿԳԴ-ն նաև պարզել է, որ «Արարատցեմենտ» ընկերությունը դիզելային վառելիք է ձեռք բերել մոտ 1.2 մլրդ դրամի չափով, որի համար օգտագործվել են կեղծ (ապառիկ) հարկային հաշիվներ:

Комитет государственных доходов Республики Армения (КГД) получил информацию о возможных случаях уклонения от уплаты налогов на заводе "Араратцемент". Ущерб государству оценивается более чем в 400 миллионов драмов.
По данным пресс-службы КГД, в целях проверки полученной информации сотрудники соответствующего управления провели наружное скрытое наблюдение, в ходе которого были установлены маршруты движения грузовых автомобилей, выезжавших с территории завода.
В результате наблюдения было зафиксировано, что в течение одного дня с территории завода выехал 101 грузовой автомобиль, при этом по поставкам, осуществленным 35 из них, налоговые счета выставлены не были.
Таким образом, за один день без оформления соответствующих расчетных документов было поставлено цемента на сумму около 43.2 миллиона драмов, что привело к недоначислению около 7.2 миллиона драмов НДС.
КГД также выявил, что компания приобрела дизельное топливо на сумму около 1.2 миллиарда драмов с использованием предположительно фиктивных налоговых счетов, что нанесло ущерб государству в размере около 442 миллионов драмов.