ԿԳԴ. Բեսպոշլին ներմուծման քվոտան էլեկտրոմոբիլների համար օգտագործվել է 90%-ով
Հայաստանի պետական եկամուտների կոմիտեն (ԿԳԴ) ներկայացրել է էլեկտրոմոբիլների բեսպոշլին ներմուծման քվոտայի օգտագործման տվյալները: 2026 թվականի օգոստոսի 2-ի դրությամբ, դիլեր-դիստրիբյուտորների կողմից երկիր է ներմուծվել 1283 միավոր տեխնիկա, իսկ ոչ դիլեր-դիստրիբյուտորների կողմից՝ 1164 միավոր: Այսպիսով, առաջին խմբի անձանց կողմից քվոտան օգտագործվել է 57%-ով, երկրորդի կողմից՝ 90%-ով:
«Հաշվի առնելով, որ ոչ դիլեր-դիստրիբյուտորների համար նախատեսված քվոտան արդեն օգտագործվել է 90%-ով, Կոմիտեն ավելի հաճախ կհրապարակի քվոտայի մնացորդների մասին տեղեկություններ», - նշվում է ԿԳԴ-ի հաղորդագրությունում:

KGD: Quota for duty-free import of electric vehicles for non-dealers used by 90%
The State Revenue Committee (SRC) has presented data on the use of quotas for duty-free import of electric vehicles. As of August 2, 2026, 1283 units of equipment were imported into the country by dealer-distributors, while 1164 units were imported by non-dealer distributors. Thus, the quota used by the first group is 57%, while the second group has utilized 90%.
"Considering that the quota for non-dealer distributors has already been used by 90%, the Committee will publish information about the remaining quota more frequently," the SRC's statement said.