ԿԳԴ. Բեսպոշլին ներմուծման քվոտան էլեկտրոմոբիլների համար օգտագործվել է 90%-ով
Հայաստանի պետական եկամուտների կոմիտեն (ԿԳԴ) ներկայացրել է էլեկտրոմոբիլների բեսպոշլին ներմուծման քվոտայի օգտագործման տվյալները: 2026 թվականի օգոստոսի 2-ի դրությամբ, դիլեր-դիստրիբյուտորների կողմից երկիր է ներմուծվել 1283 միավոր տեխնիկա, իսկ ոչ դիլեր-դիստրիբյուտորների կողմից՝ 1164 միավոր: Այսպիսով, առաջին խմբի անձանց կողմից քվոտան օգտագործվել է 57%-ով, երկրորդի կողմից՝ 90%-ով:
«Հաշվի առնելով, որ ոչ դիլեր-դիստրիբյուտորների համար նախատեսված քվոտան արդեն օգտագործվել է 90%-ով, Կոմիտեն ավելի հաճախ կհրապարակի քվոտայի մնացորդների մասին տեղեկություններ», - նշվում է ԿԳԴ-ի հաղորդագրությունում:

Комитет государственных доходов (КГД) представил данные по использованию квот на беспошлинный импорт электромобилей. Так, по состоянию на 2 августа 2026 года, со стороны дилеров-дистрибьюторов было ввезено в страну 1283 единицы техники, со стороны субъектов, не являющихся дилерами-дистрибьюторами - 1164 единицы техники. То есть, со стороны первой группы лиц - квоты использованы на 57%, второй - 90%.
«Учитывая, что квота для субъектов, не являющихся дилерами-дистрибьюторами, уже использована на 90%, Комитет будет чаще публиковать информацию об остатках квоты», - говорится в сообщении КГД.