Մոտ տասը տարի առաջ Երևանում 10.4 միլիոն եվրո վարկային միջոցներով Աերացիա կեղտաջրերի մաքրման նոր կայանը կառուցվեց, որը այդպես էլ չշահագործվեց։ Այն նախատեսված էր օրական 400 հազար խորանարդ մետր կեղտաջրի մեխանիկական մաքրման համար, որը բավարարում էր Երևան քաղաքից բաց թողնվող կեղտաջրերի օրական ծավալին։ Փորձել ենք պարզել, թե ինչու՞ չի գործում վարկային միջոցներով կառուցված նոր կայանը և, թե ո՞րն է կառավարության ձախողման պատճառը։
Ե՞րբ և ինչպե՞ս կառուղվեց կեղտաջրերի մաքրման նոր կայանը
«Հետքը» Աերացիա մաքրման նոր կայանի պատմությունը սկսել է ուսումնասիրել դեռ 2022 թվականին և պարզել է, որ թեև 2016-ի դեկտեմբերին շինարարական աշխատանքներն ավարտված էին, այն չէր հանձնվել շահագործման, քանի որ չուներ ավարտական ակտ։
Նոր կայանի կառուցումը մեկնարկել էր 2015-ին՝ Ֆրանսիայի կառավարության տրամադրած վարկային միջոցներով։ 10,4 մլն եվրո արժողությամբ պայմանագիրը կնքվել էր ֆրանսիական «ՍԱԴԵ» ընկերության հետ։ Նոր կայանը կառուցվեց Երևանի «Աերացիա» կեղտաջրերի մաքրման հին կայանի տարածքում։
Շինարարությունն ավարտվեց 2016-ի դեկտեմբերին։ Կայանն այդպես էլ չհանձնվեց շահագործման։ Պատճառը շինարարության վերջին փուլում հայտնաբերված փոքր թերություններն էին, որոնք չշտկվեցին, և կառույցը չունեցավ ավարտական ակտ, պետական գրանցում, հետևաբար նաև չշահագործվեց։
Ո՞վ կառուցեց կայանը, ու՞մ փոխանցվեց և ինչ ունենք այսօր
Կայանի կառուցման պայմանագրի պատվիրատուն ի սկզբանե «Համայնքային զարգացման ծրագրերի իրականացման գրասենյակ» պետական հիմնարկն էր։ 2017-ի վերջին այն լուծարվեց, իսկ ծրագրի իրավահաջորդ դարձավ «Ջրային տնտեսության ԾԻԳ-ը»։ 2019-ի վերջին լուծարվեց նաև այս հիմնարկը, և պայմանագրերը փոխանցվեցին Հայաստանի տարածքային զարգացման հիմնադրամին։ Հիմնադրամից մեր հարցմանն ի պատասխան նշեցին, որ փոխանցված պայմանագրերում «Աերացիա» կայանին առնչվող որևէ պայմանագիր չի եղել։
2017-ին վարձակալության պայմանագիր է կնքվել «Վեոլիա ջուր» ընկերության հետ։ Արդյունքում, 64 հեկտար տարածքը, որտեղ գտնվում է և՛ հին, և՛ նոր չգործող կայանը, վարձակալությամբ տրված է «Վեոլիա ջուր» ընկերությանը, սակայն նոր կայանը վարձակալությամբ հանձնվող գույքերի ցանկում չի եղել։
«Ջինջ» ընկերության հիմնադիր տնօրեն Էդուարդ Մեսրոպյանի խոսքով՝ նոր կայանի շինարարությունն իրականացվել էր լավ որակով, սակայն նոր օպերատորի հետ կնքված պայմանագրում կայանի սպասարկումը ներառված չէր․ «17 թվականի հունվարի 1-ից պիտի աշխատեր նոր օպերատորը։ Պայմանագրի մեջ նոր օպերատորի համար չկար կայանի մասին նշված պարտադիր պայման։ «Վեոլիա ջուրը» նոր պայմաններով, նոր պայմանագրով սկսեց աշխատանքը, և իր վրա չկար այդպիսի պարտավորություն։ Եթե կառավարությունը 17 թվականի հունվարի 1-ին ասեր՝ պայմանագիրը վերանայում ենք և այդ պայմանն ավելացնում ենք որպես պարտադիր, ինքը կլիներ պատասխանող»։
Մենք հարցումներ ենք ուղարկել ՏԿԵՆ, Ջրային Կոմիտե և «Վեոլիա ջուր» ՝պարզելու՝ արդյոք ձեռնարկվել է որևէ միջոց տասը տարի առաջ կառուցված կայանը գործարկելու ուղղությամբ։ Վեոլիա ջուրը նշել է, որ կայանն իրենց հանձնված չէ վարձակալությամբ, խնդրել է՝ հարցերն ուղղել ջրային կոմիտե։ Ջրային կոմիտեն նշել է, որ պայմանագրի կողմ չի։ Կոմիտեն «Աերացիա» կայանի պայմանագիրն ավարտին հասցնելու համար կառավարության որոշման նախագիծ է մշակել, որը չի ընդունվել։ Տարածքային զարգացման ծրագրերի հիմնադրամն էլ նշել է, որ պայմանագրերի մեջ Աերացիայի մասին ոչինչ չի եղել։ ՏԿԵՆ-ն էլ հայտնել է, որ բանակցություններ է վարում։ Պատասխանի վերջում նշված էր նաև, որ կայանի շահագործումը հնարավոր կլինի միայն պայմանագիրը վերանայելու և դրա կողմերը հստակեցնելուց հետո, որի շուրջ այժմ քննարկումներ են ընթանում։ Իսկ մինչ այդ մենք՝ հարկատուներս, մարում ենք կայանի կառուցման համար վերցված 10.4 մլն եվրո վարկը։
Դեռ 2020թ․-ի մայիսին ծախսված միջոցների ոչ նպատակային օգտագործման և դրա պատճառով հասցված ծանր հետևանքների՝ մասնավորապես Հրազդան գետի աղտոտման հիմքով հարուցվել էր քրեական գործ։ Մեր հարցմանն ի պատասխան դատախազությունից նշեցին, որ հետքի 2022 թվականի հոդվածը դարձել է քննության առարկա։ Նախաքննությունը շարունակվում է, սակայն քրեական վարույթով մեղադրյալի կարգավիճակ ունեցող անձ այս պահին չկա։
Հիմա Երևանի կեղտաջրերի մի մասն է միայն մաքրվում հին կայանի ճաղավանդակների միջոցով։ Այն Աերացիա կոչվող հին կայանից մնացած միակ աշխատող մասն է։ Ճաղավանդակները որսում են խոշոր աղբը։ Ավելի մանր և լուծված մասնիկները մնում են ջրում և հոսում Հրազդան գետ։
Այս խնդիրը լուծելու նպատակով էր հենց կառուցվել մեխանիկական մաքրման նոր կայան: Եթե այն գործարկվեր, լիովին կբավարարեր Երևանից բաց թողնվող կեղտաջրերի օրական ծավալի մաքրմանը: Երկրորդ փուլում նախատեսվում էր գործարկել նաև մաքրման ավելի բարձր մակարդակ ապահովող կենսաբանական կայանը: Բացի այդ, նոր կայանի գործարկումը կպահպաներ միջազգային դոնորների վստահությունը։ Ըստ Էդուարդ Մեսրոպյանի «Աերացիա» կայանի ձախողումը բացասական նախադեպ դարձավ միջազգային դոնորների համար՝ կասեցնելով նաև Սևանի և Արմավիրի մաքրման կայանների կառուցումը. «Սա շատ վատ, բացասական դաս է մեզ համար, որով ամբողջ աշխարհով խայտառակ եղանք: Դրանից ելնելով՝ միջազգային դոնորներն ու բանկերն այժմ զգուշանում են նոր կայաններ ֆինանսավորելուց: Նրանց տրամաբանությունն պարզ է. եթե չեք կարողանում շահագործել արդեն կառուցված մեկ կայանը, որտե՞ղ է երաշխիքը, որ կկարողանաք շահագործել հաջորդը։ Սա նախադեպ դարձավ նաև մյուս ծրագրերի կասեցման համար. նախատեսված էր կառուցել ևս երկու մաքրման կայան՝ Սևան և Արմավիր քաղաքներում: Նախագծերն արվեցին, բայց շինարարությունը չիրականացվեց, որովհետև դոնորն ուղղակի հրաժարվեց ֆինանսավորել՝ չցանկանալով նմանատիպ ձախողման մաս կազմել»:
Հայաստանն ու բնապահպանությունը
Այսօր, «Աերացիա» կեղտաջրերի մաքրման կայանի մուտքի մոտ դեռ պահպանվել է խորհրդային տարիների կարգախոսը՝ «Մաքուր լինի ջուրը Հրազդանի»:
Վերջին տարիներին անցկացված մոնիթորինգի տվյալներով՝ Հրազդան գետի ջրի որակը վերջին տարիներին դասակարգվում է ամենավատ՝ 5-րդ դասի։
2026 թվականի հոկտեմբերին Հայաստանը պատրաստվում է ընդունել բնապահպանական ոլորտի ամենախոշոր միջազգային իրադարձություններից մեկը՝ ՄԱԿ-ի Կենսաբազմազանության համաշխարհային համաժողովը (COP-17)։ Երկիր են ժամանելու հազարավոր պատվիրակներ, բնապահպաններ և պետությունների ղեկավարներ աշխարհի ավելի քան 190 երկրներից։
Միջոցառման հիմնական մասն անցկացվելու է Երևանի «Մերիդիան» էքսպո կենտրոնում, որը գտնվում է Հրազդան գետից ընդամենը 50 մետր հեռավորության վրա։ Այն նույն գետի, որի մեջ ամեն օր լցվում են մայրաքաղաքի կեղտաջրերը։
Այն մեծ հնարավորություն է ներգրավելու բնապահպանական ներդրումներ ու դրամաշնորհներ: Եթե պետությունը, հասրակական կազմակերպությունները չկարողանան այս հնարավորությունն օգտագործել գործնական փոփոխությունների համար, ապա այս մասշտաբային միջոցառման օրերին կմեծանան միայն Հրազդան թափվող կեղտաջրերի մասշտաբները։

Почти десять лет назад в Ереване был построен новый завод по очистке сточных вод «Аэрация» стоимостью 10,4 миллиона евро, который так и не был введен в эксплуатацию. Он был предназначен для механической очистки 400 тысяч кубометров сточных вод в день, что достаточно для объема сточных вод, сбрасываемых из города Ереван. Мы попытались выяснить, почему не работает новый завод, построенный на кредитные средства, и в чем причина провала правительства.
Когда и как был передан новый завод по очистке сточных вод
«Хетк» начал исследовать историю нового завода по очистке сточных вод «Аэрация» еще в 2022 году и выяснил, что, хотя строительные работы были завершены в декабре 2016 года, он не был введен в эксплуатацию, так как не имел акта завершения.
Строительство нового завода началось в 2015 году на кредитные средства, предоставленные правительством Франции. Контракт на сумму 10,4 миллиона евро был подписан с французской компанией «САДЕ». Новый завод был построен на территории старого завода по очистке сточных вод «Аэрация» в Ереване.
Строительство было завершено в декабре 2016 года. Завод так и не был введен в эксплуатацию. Причиной стали небольшие недостатки, выявленные на последнем этапе строительства, которые не были устранены, и сооружение не получило акта завершения, государственной регистрации, следовательно, не было введено в эксплуатацию.
Кто построил завод, кому он был передан и что у нас есть сегодня
Заказчиком строительства завода изначально было государственное учреждение «Офис по реализации программ местного развития». В конце 2017 года оно было ликвидировано, а правопреемником программы стал «Государственный комитет водного хозяйства». В конце 2019 года это учреждение также было ликвидировано, и контракты были переданы Фонду территориального развития Армении. В ответ на наш запрос в фонде сообщили, что в переданных контрактах не было никаких соглашений, касающихся завода «Аэрация».
В 2017 году был подписан договор аренды с компанией «Веолия Вода». В результате 64 гектара земли, на которой находятся как старый, так и новый неработающий завод, были переданы в аренду компании «Веолия Вода», однако новый завод не был включен в перечень арендуемого имущества.
По словам основателя и генерального директора компании «Джиндж» Эдуарда Месропяна, строительство нового завода было выполнено качественно, однако в договоре с новым оператором не было предусмотрено обслуживание завода: «С 1 января 2017 года новый оператор должен был начать работу. В договоре не было обязательного условия о заводе для нового оператора. «Веолия Вода» начала работу на новых условиях, с новым договором, и у нее не было такой обязанности. Если бы правительство 1 января 2017 года сказало, что мы пересматриваем договор и добавляем это условие как обязательное, оно было бы ответственным».
Мы направили запросы в Министерство территориального управления и инфраструктуры, Водный комитет и «Веолию Воду», чтобы выяснить, были ли предприняты какие-либо меры для запуска завода, построенного десять лет назад. «Веолия Вода» отметила, что завод не был передан им в аренду и попросила направить вопросы в Водный комитет. Водный комитет заявил, что он не является стороной договора. Комитет разработал проект решения правительства для завершения договора по заводу «Аэрация», который не был принят. Фонд территориального развития также сообщил, что в контрактах ничего не было о «Аэрации». Министерство территориального управления также сообщило, что ведет переговоры. В конце ответа также было указано, что эксплуатация завода будет возможна только после пересмотра договора и уточнения его сторон, о чем сейчас ведутся обсуждения. А пока мы, налогоплательщики, погашаем кредит в 10,4 миллиона евро, взятый на строительство завода.
Еще в мае 2020 года было возбуждено уголовное дело по факту нецелевого использования выделенных средств и причиненных серьезных последствий, в частности, загрязнения реки Раздан. В ответ на наш запрос в прокуратуре сообщили, что статья «Хетк» 2022 года стала предметом расследования. Предварительное расследование продолжается, однако на данный момент нет лиц, имеющих статус обвиняемого в уголовном производстве.
Сейчас лишь часть сточных вод Еревана очищается через решетки старого завода. Это единственная работающая часть, оставшаяся от старого завода «Аэрация». Решетки улавливают крупный мусор. Более мелкие и растворенные частицы остаются в воде и сбрасываются в реку Раздан.
Именно для решения этой проблемы был построен новый механический очистной завод. Если бы он был запущен, он полностью удовлетворил бы ежедневный объем очистки сточных вод, сбрасываемых из Еревана. На втором этапе также планировалось запустить биологическую станцию, обеспечивающую более высокий уровень очистки. Кроме того, запуск нового завода сохранил бы доверие международных доноров. По словам Эдуарда Месропяна, провал завода «Аэрация» стал негативным прецедентом для международных доноров, что также приостановило строительство очистных сооружений в Севане и Армавире: «Это очень плохой, негативный урок для нас, из-за которого мы стали посмешищем во всем мире. В связи с этим международные доноры и банки теперь остерегаются финансировать новые заводы. Их логика проста: если вы не можете эксплуатировать уже построенный завод, где гарантия, что вы сможете эксплуатировать следующий? Это также стало прецедентом для приостановления других проектов: планировалось построить еще две очистные станции в городах Севан и Армавир. Проекты были разработаны, но строительство не состоялось, потому что донор просто отказался финансировать, не желая быть частью подобного провала».
Армения и экология
Сегодня у входа в завод «Аэрация» все еще сохранился советский лозунг: «Пусть вода Раздана будет чистой».
По данным мониторинга, проведенного в последние годы, качество воды реки Раздан в последние годы классифицируется как самое плохое - 5-й класс.
В октябре 2026 года Армения готовится принять одно из крупнейших международных событий в области экологии - Всемирную конференцию ООН по биоразнообразию (COP-17). В страну приедут тысячи делегатов, экологов и руководителей государств более чем из 190 стран мира.
Основная часть мероприятия пройдет в выставочном центре «Меридиан» в Ереване, который находится всего в 50 метрах от реки Раздан. Это та самая река, в которую каждый день сбрасываются сточные воды столицы.
Это большая возможность привлечь экологические инвестиции и гранты. Если государство и общественные организации не смогут использовать эту возможность для практических изменений, то масштабы сточных вод, сбрасываемых в Раздан, только увеличатся в дни этого масштабного мероприятия.