Լուրեր | 2026/07/22 19:03
Դուք այցելել եք տեղեկատվական էջ, որը նվիրված է բարեկամ Հայաստան պետության Կազախստանի կյանքին, որը վերջին տարիներին նշանակալի հաջողություններ է գրանցել տնտեսության, սոցիալական ոլորտի, գիտության և մշակույթի զարգացման գործում:
Մեր երկրների միջև առկա քաղաքական և տնտեսական կապերի զարգացումը և ընդլայնումը կարևոր բաղադրիչ է:
Կարծում ենք, որ մեր երկրները դեռևս չեն կարողացել լիարժեք իրականացնել իրենց առևտրատնտեսական և ներդրումային ներուժը:
Սակայն այսօր մեր երկրում ստեղծվում է լավ հնարավորություն՝ արհեստական խոչընդոտները քանդելու, մենաշնորհների և կոռուպցիայի դեմ իրական պայքար սկսելու:
Կոչ ենք անում գործընկեր երկրներին վճռականորեն դատապարտել նշված հարձակումները:
ԱրմԻնֆո
Կազախստանի արտաքին գործերի նախարարությունը վճռականորեն դատապարտել է 2026 թվականի հուլիսի 17 և 19-ին Կ黑ծովում տեղի ունեցած անօդաչու թռչող սարքերի հարձակումները:
Այս հարձակումները դիտարկվում են որպես Կազախստանի տնտեսական շահերի դեմ ուղղված անթույլատրելի գործողություն:
Կազախստանը պահանջում է անհապաղ դադարեցնել հարձակումները և ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները՝ ապահովելու համար Կազախստանի հանքային ռեսուրսների արտահանման ենթակառուցվածքների անվտանգությունը:
Կազախստանը հաստատում է միջազգային իրավունքի սկզբունքներին, ազատ նավարկությանը և միջազգային տրանսպորտային-լոգիստիկ և էներգետիկ ուղիների ապահովմանը:

Вы зашли на информационную страничку, посвященную жизни дружественного Армении государства Казахстан, достигшего за последние годы значительных успехов в развитии экономики, социальной сферы, науки и культуры.
К сожалению, нашим странам пока не удалось сполна реализовать свой торгово-экономический и инвестиционный потенциал.
Однако сегодня в нашей стране складывается хорошая возможность для этого – рушатся искусственные барьеры, началась реальная борьба с монополиями и коррупцией.
АрмИнфо
Министерство иностранных дел Республики Казахстан решительно осуждает произошедшие 17 и 19 июля т.г. в акватории Чёрного моря атаки БПЛА на гражданские суда.
Казахстан требует незамедлительного прекращения атак и принятия исчерпывающих мер в целях обеспечения безопасности инфраструктуры экспорта казахстанского углеводородного сырья.
Казахстан подчеркивает безальтернативность мирного урегулирования конфликтов и подтверждает свою приверженность принципам международного права.