Լուրեր | 2026/07/22 19:03
Դուք այցելել եք տեղեկատվական էջ, որը նվիրված է բարեկամ Հայաստան պետության Կազախստանի կյանքին, որը վերջին տարիներին նշանակալի հաջողություններ է գրանցել տնտեսության, սոցիալական ոլորտի, գիտության և մշակույթի զարգացման գործում:
Մեր երկրների միջև առկա քաղաքական և տնտեսական կապերի զարգացումը և ընդլայնումը կարևոր բաղադրիչ է:
Կարծում ենք, որ մեր երկրները դեռևս չեն կարողացել լիարժեք իրականացնել իրենց առևտրատնտեսական և ներդրումային ներուժը:
Սակայն այսօր մեր երկրում ստեղծվում է լավ հնարավորություն՝ արհեստական խոչընդոտները քանդելու, մենաշնորհների և կոռուպցիայի դեմ իրական պայքար սկսելու:
Կոչ ենք անում գործընկեր երկրներին վճռականորեն դատապարտել նշված հարձակումները:
ԱրմԻնֆո
Կազախստանի արտաքին գործերի նախարարությունը վճռականորեն դատապարտել է 2026 թվականի հուլիսի 17 և 19-ին Կ黑ծովում տեղի ունեցած անօդաչու թռչող սարքերի հարձակումները:
Այս հարձակումները դիտարկվում են որպես Կազախստանի տնտեսական շահերի դեմ ուղղված անթույլատրելի գործողություն:
Կազախստանը պահանջում է անհապաղ դադարեցնել հարձակումները և ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները՝ ապահովելու համար Կազախստանի հանքային ռեսուրսների արտահանման ենթակառուցվածքների անվտանգությունը:
Կազախստանը հաստատում է միջազգային իրավունքի սկզբունքներին, ազատ նավարկությանը և միջազգային տրանսպորտային-լոգիստիկ և էներգետիկ ուղիների ապահովմանը:

News | 2026/07/22 19:03
You have entered an information page dedicated to the life of the friendly state of Kazakhstan, which has achieved significant success in the development of its economy, social sphere, science, and culture in recent years.
Unfortunately, our countries have not yet fully realized their trade-economic and investment potential.
However, today there is a good opportunity for this – artificial barriers are being dismantled, and a real fight against monopolies and corruption has begun.
Arminfo
The Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Kazakhstan strongly condemns the attacks that occurred on July 17 and 19 in the Black Sea on civilian vessels involved in legitimate oil transportation.
Kazakhstan demands an immediate cessation of the attacks and the implementation of comprehensive measures to ensure the safety of the infrastructure for exporting Kazakhstan's hydrocarbon resources.
Kazakhstan emphasizes the necessity of peaceful conflict resolution and reaffirms its commitment to the principles of international law.