ԵՐԵՎԱՆ, 28 հուլիսի։ /ԱՌԿԱ/. Կատարի ազատ տնտեսական գոտիների վարչությունը (QFZ) հայտարարել է Կատարի ադամանդների բորսայի (Qatar Diamond Exchange, QDE) բացման մասին՝ որպես հարթակ՝ չհամալրված և մշակված ադամանդների, ինչպես նաև այլ թանկարժեք քարերի առևտրի համար: Բորսան տեղակայվելու է Դոհայի Ռաս-Բու-Ֆոնտաս ազատ տնտեսական գոտում:
Այս հարթակում կլինեն առևտրային գործողություններ, քարերի սերտիֆիկացում, մաքսային ձևակերպումներ, անկախ գնահատում, ապահովագրություն և պահեստավորում պաշտպանված պահեստում: QDE-ի ենթակառուցվածքը ներառում է առևտրային սրահ, փակ բանակցությունների և աճուրդների համար նախատեսված սենյակներ: Կազմակերպիչները նախատեսում են կապել Աֆրիկայի և Ասիայի ադամանդների արտադրողներին Եվրոպայի և Պարսից ծոցի երկրների գնորդների հետ:
Բորսայի մասնակիցները կարող են լինել ադամանդների առևտրով, արտադրությամբ, մշակմամբ և փայլեցմամբ զբաղվող ընկերություններ, ինչպես նաև ոլորտի ծառայությունների մատակարարներ: Համապատասխան պահանջներին համապատասխանող ընկերությունների համար ազատ գոտին նախատեսում է 100% օտարերկրյա սեփականության և զրո կորպորատիվ հարկ:
Կատարն 2021 թվականին միացել է Կիմբերլի գործընթացի սերտիֆիկացման սխեմային: 2025 թվականին ընդունված օրենքը QFZ-ն նշանակել է դրա իրականացման պատասխանատու, իսկ կատարյան ազատ տնտեսական գոտիները՝ չհամալրված ադամանդների ներմուծման և արտահանման միակ օրինական կետ:
Ավելի քան 1000 ընկերություններ կարող են մասնակցել բորսային, ինչը կօգնի բազմազանեցնել Կատարի տնտեսությունը և ամրապնդել Դոհայի դիրքերը համաշխարհային թանկարժեք քարերի առևտրում:

Катар объявил о запуске собственной алмазной биржи
ЕРЕВАН, 28 июля. /АРКА/. Управление свободных зон Катара (QFZ) объявило о запуске Катарской алмазной биржи (Qatar Diamond Exchange, QDE) — единой площадки для торговли необработанными и ограненными алмазами, а также другими драгоценными камнями. Биржа разместится в свободной экономической зоне Рас-Бу-Фонтас в Дохе, сообщает Frank Media со ссылкой на сообщения QFZ.
На одной площадке будут доступны торговые операции, сертификация камней, таможенное оформление, независимая оценка, страхование и хранение в защищенном хранилище. Инфраструктура QDE также включает торговый зал, помещения для закрытых переговоров и проведения аукционов и тендеров. Организаторы рассчитывают связать производителей алмазов из Африки и Азии с покупателями из Европы и стран Персидского залива.
Участниками биржи смогут стать компании, занимающиеся торговлей, производством, огранкой и полировкой алмазов, а также поставщики отраслевых услуг. Для соответствующих требованиям компаний свободная зона предусматривает возможность стопроцентного иностранного владения и нулевую ставку корпоративного налога.
Катар присоединился к схеме сертификации Кимберлийского процесса в 2021 году. Принятый в 2025 году закон назначил QFZ ответственным за ее реализацию, а катарские свободные зоны — единственным законным пунктом ввоза и вывоза необработанных алмазов. Власти рассчитывают, что новая биржа поможет диверсифицировать экономику Катара и укрепить позиции Дохи в мировой торговле драгоценными камнями.