Կառուցապատողից հնարավոր կլինի բնակարան գնել առանց նոտարի վավերացման
Հայաստանում նորակառույց շենքում բնակարան գնելու հնարավորությունները ընդլայնվում են։ Շուտով հնարավոր կլինի էլեկտրոնային համակարգի միջոցով առանց նոտարական վավերացման տուն ձեռք բերել անշարժ գույքի առաջնային շուկայից։ Համապատասխան օրենքն ընդունվել էր դեռ նախորդ տարվա վերջում, այժմ արդեն կառավարության կողմից հաստատվել են պայմանագրերի օրինակելի ձևերը։ Մնում է թվային հարթակի գործիքակազմն ամբողջացվի, որից հետո ՀՀ քաղաքացիները կկարողանան այս հեշտացված տարբերակով նորակառույց շենքում բնակարան ձեռք բերել՝ գտնվելով ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ Հայաստանից դուրս։
«Այսօր նման գործարքի համար քաղաքացին պետք է նախ նոտարի մոտ որոշակի գործընթացի միջով անցնի, ժամանակ ու ֆինանսական ծախսեր կատարի։ Մենք նաև ունենք առանց նոտարական վավերացման գործարքների տիպային ձևեր, սակայն դրա համար էլ քաղաքացին պետք է այցելի Կադաստրի կոմիտեի գրասենյակ, աշխատակցի ներկայությամբ ստորագրի պայմանագիրը։ Այժմ մենք այս ամենը տանում ենք թվային հարթակ, որտեղ քաղաքացին, խիստ նույնականացում անցնելով, կկարողանա առանց նոտարի վավերացման էլեկտրոնային եղանակով ստորագրել»,- «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում այս մասին նշեց ՀՀ կադաստրի կոմիտեի ղեկավարի տեղակալ Նանե Ղազարյանը։
Այս հնարավորությունից կարող են օգտվել այն անձինք, որոնք ՀՀ քաղաքացի են և ունեն էլեկտրոնային ստորագրություն։ Գործարքը կատարվում է https://www.e-cadastre.am հարթակի միջոցով, որտեղ քաղաքացին անցնում է խիստ նույնականացում։
«Արտերկրում գտնվող ՀՀ քաղաքացին բնակարան գնելու համար պետք է կամ անձամբ գար Հայաստան, կամ լիազորագիր թողներ որևէ մեկին, որ կարողանար այդ գործարքը կատարեր։ Հիմա այդ օղակը դուրս է գալիս ու պրոցեսը բավական դյուրացվում է։ Հայաստանից դուրս գտնվող ՀՀ քաղաքացին, որն ունի էլեկտրոնային ստորագրություն, հանգիստ կարող է բնակարան գնել էլեկտրոնային համակարգի միջոցով»,-ասաց Նանե Ղազարյանը։
Բնակարանը քաղաքացին նման տարբերակով կարող է գնել միայն անշարժ գույքի շուկայի առաջնային օղակից, այսինքն՝ անձամբ կառուցապատողից։ Ընդ որում, բնակարանը կարելի է ձեռք բերել ինչպես նոր կառուցվող շենքից, երբ շինարարությունը դեռ ընթացքի մեջ է, այնպես էլ արդեն պատրաստի շենքից։
Էլեկտրոնային համակարգով բնակարանը գնելու համար անհրաժեշտ է կառուցապատողի ու բանկի կամ վարկային կազմակերպության ներգրավվածությունը։ Նրանք նույնպես համակարգում անցնում են խիստ նույնականացում՝ հաշվի առնելով բոլոր հնարավոր ռիսկերը։
Այս գործարքը նույն իրավական ուժն է ունենալու, ինչ նոտարական գրասենյակում վավերացրածը։ Նանե Ղազարյանն ընդգծեց, որ սա հնարավորություն է, ոչ մի պարտադիր պայման չկա։ Եթե կլինեն քաղաքացիներ, որոնք ամեն դեպքում կցանկանան գործարքը կնքել նոտարական վավերացմամբ, ապա այդ հնարավորությունը կունենան։

In Armenia, opportunities for purchasing apartments in new buildings are expanding. Soon it will be possible to buy a home in the primary real estate market through an electronic system without notarization. The corresponding law was adopted at the end of last year, and the government has now approved the sample contracts. The digital platform's toolkit needs to be completed, after which Armenian citizens will be able to purchase apartments in new buildings while located both in Armenia and abroad.
“Today, for such a transaction, a citizen must go through a certain process with a notary, spending time and financial resources. We also have standard forms for transactions without notarization, but for that, the citizen must visit the Cadastre Committee office and sign the contract in the presence of an employee. Now we are transferring all this to a digital platform, where the citizen, after passing strict identification, will be able to electronically sign without notarization,” said Nane Ghazaryan, Deputy Chair of the Cadastre Committee of Armenia, at a press conference in the press center of Armenpress.
This opportunity can be utilized by those who are citizens of Armenia and have an electronic signature. The transaction is carried out through https://www.e-cadastre.am, where the citizen undergoes strict identification.
“A citizen of Armenia living abroad had to either come to Armenia in person or leave a power of attorney for someone to carry out the transaction. Now this link is eliminated, and the process is significantly simplified. An Armenian citizen living abroad, who has an electronic signature, can easily purchase an apartment through the electronic system,” Ghazaryan added.
The apartment can only be purchased in this way from the primary real estate market, meaning directly from the developer. Moreover, the apartment can be bought either from a building under construction or from a completed building.
To purchase an apartment through the electronic system, the involvement of the developer and a bank or credit organization is necessary. They also undergo strict identification in the system, considering all possible risks.
This transaction will have the same legal force as one notarized at a notary's office. Ghazaryan emphasized that this is an opportunity, and there are no mandatory conditions. If there are citizens who still wish to conclude the transaction with notarization, they will have that option.