Կառուցապատողից հնարավոր կլինի բնակարան գնել առանց նոտարի վավերացման
Հայաստանում նորակառույց շենքում բնակարան գնելու հնարավորությունները ընդլայնվում են։ Շուտով հնարավոր կլինի էլեկտրոնային համակարգի միջոցով առանց նոտարական վավերացման տուն ձեռք բերել անշարժ գույքի առաջնային շուկայից։ Համապատասխան օրենքն ընդունվել էր դեռ նախորդ տարվա վերջում, այժմ արդեն կառավարության կողմից հաստատվել են պայմանագրերի օրինակելի ձևերը։ Մնում է թվային հարթակի գործիքակազմն ամբողջացվի, որից հետո ՀՀ քաղաքացիները կկարողանան այս հեշտացված տարբերակով նորակառույց շենքում բնակարան ձեռք բերել՝ գտնվելով ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ Հայաստանից դուրս։
«Այսօր նման գործարքի համար քաղաքացին պետք է նախ նոտարի մոտ որոշակի գործընթացի միջով անցնի, ժամանակ ու ֆինանսական ծախսեր կատարի։ Մենք նաև ունենք առանց նոտարական վավերացման գործարքների տիպային ձևեր, սակայն դրա համար էլ քաղաքացին պետք է այցելի Կադաստրի կոմիտեի գրասենյակ, աշխատակցի ներկայությամբ ստորագրի պայմանագիրը։ Այժմ մենք այս ամենը տանում ենք թվային հարթակ, որտեղ քաղաքացին, խիստ նույնականացում անցնելով, կկարողանա առանց նոտարի վավերացման էլեկտրոնային եղանակով ստորագրել»,- «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում այս մասին նշեց ՀՀ կադաստրի կոմիտեի ղեկավարի տեղակալ Նանե Ղազարյանը։
Այս հնարավորությունից կարող են օգտվել այն անձինք, որոնք ՀՀ քաղաքացի են և ունեն էլեկտրոնային ստորագրություն։ Գործարքը կատարվում է https://www.e-cadastre.am հարթակի միջոցով, որտեղ քաղաքացին անցնում է խիստ նույնականացում։
«Արտերկրում գտնվող ՀՀ քաղաքացին բնակարան գնելու համար պետք է կամ անձամբ գար Հայաստան, կամ լիազորագիր թողներ որևէ մեկին, որ կարողանար այդ գործարքը կատարեր։ Հիմա այդ օղակը դուրս է գալիս ու պրոցեսը բավական դյուրացվում է։ Հայաստանից դուրս գտնվող ՀՀ քաղաքացին, որն ունի էլեկտրոնային ստորագրություն, հանգիստ կարող է բնակարան գնել էլեկտրոնային համակարգի միջոցով»,-ասաց Նանե Ղազարյանը։
Բնակարանը քաղաքացին նման տարբերակով կարող է գնել միայն անշարժ գույքի շուկայի առաջնային օղակից, այսինքն՝ անձամբ կառուցապատողից։ Ընդ որում, բնակարանը կարելի է ձեռք բերել ինչպես նոր կառուցվող շենքից, երբ շինարարությունը դեռ ընթացքի մեջ է, այնպես էլ արդեն պատրաստի շենքից։
Էլեկտրոնային համակարգով բնակարանը գնելու համար անհրաժեշտ է կառուցապատողի ու բանկի կամ վարկային կազմակերպության ներգրավվածությունը։ Նրանք նույնպես համակարգում անցնում են խիստ նույնականացում՝ հաշվի առնելով բոլոր հնարավոր ռիսկերը։
Այս գործարքը նույն իրավական ուժն է ունենալու, ինչ նոտարական գրասենյակում վավերացրածը։ Նանե Ղազարյանն ընդգծեց, որ սա հնարավորություն է, ոչ մի պարտադիր պայման չկա։ Եթե կլինեն քաղաքացիներ, որոնք ամեն դեպքում կցանկանան գործարքը կնքել նոտարական վավերացմամբ, ապա այդ հնարավորությունը կունենան։

Можно будет купить квартиру у застройщика без нотариального удостоверения
В Армении расширяются возможности покупки квартиры в новостройках. Скоро можно будет приобрести жилье на первичном рынке недвижимости через электронную систему без нотариального удостоверения. Соответствующий закон был принят еще в конце прошлого года, теперь правительство утвердило образцы договоров. Остается завершить инструментарий цифровой платформы, после чего граждане Армении смогут приобрести квартиры в новостройках, находясь как в Армении, так и за пределами страны.
«Сегодня для такой сделки гражданину необходимо пройти определенные процессы у нотариуса, тратить время и финансовые средства. У нас также есть типовые формы сделок без нотариального удостоверения, но для этого гражданину нужно посетить офис Комитета кадастра и подписать договор в присутствии сотрудника. Теперь мы переносим все это на цифровую платформу, где гражданин, пройдя строгую идентификацию, сможет подписать электронным способом без нотариального удостоверения», - отметила заместитель председателя Комитета кадастра РА Нане Газарян на пресс-конференции в пресс-центре «Арменпресс».
Этой возможностью могут воспользоваться лица, являющиеся гражданами Армении и имеющие электронную подпись. Сделка осуществляется через https://www.e-cadastre.am, где гражданин проходит строгую идентификацию.
«Гражданин Армении, находящийся за границей, для покупки квартиры должен был либо лично приехать в Армению, либо оставить доверенность кому-то, чтобы тот мог совершить сделку. Теперь эта цепочка исключается, и процесс значительно упрощается. Гражданин Армении, находящийся за границей и имеющий электронную подпись, сможет спокойно купить квартиру через электронную систему», - добавила Нане Газарян.
Квартиру таким образом можно будет купить только на первичном рынке недвижимости, то есть непосредственно у застройщика. При этом квартиру можно приобрести как в новостройке, где строительство еще продолжается, так и в уже готовом здании.
Для покупки квартиры через электронную систему необходимо участие застройщика и банка или кредитной организации. Они также проходят строгую идентификацию в системе, учитывая все возможные риски.
Эта сделка будет иметь такую же юридическую силу, как и заверенная у нотариуса. Нане Газарян подчеркнула, что это возможность, и нет никаких обязательных условий. Если будут граждане, которые все же захотят заключить сделку с нотариальным удостоверением, такая возможность у них будет.