Օրերս Բաբ էլ Մանդեբի նեղուցով անցել է ընդամենը 11 բեռնատար նավ, ինչը վերջին մի քանի ամիսների նվազագույն ցուցանիշն է, մինչդեռ Հորմուզի նեղուցում լցանավերի ակտիվությունը հանգստյան օրերին մնացել է ցածր, հաղորդում է Reuters-ը՝ հղում անելով Kpler-ի տվյալներին։ Նավագնացության թուլացումը հաջորդել է Իրանի աջակցությունը վայելող հութիների կողմից սաուդյան նավերի և Saudi Aramco-ի օբյեկտների վրա իրականացված հարձակումներին:
Հութիները հայտարարել են, որ հարվածներ են հասցրել Ջիզանի և Յանբուի օբյեկտներին։ Ջիզանում ծուխ է բարձրացել օրական մինչև 400.000 բարել վերամշակման հզորությամբ նավթավերամշակման գործարանի մոտ, իսկ Յանբուի ուղղությամբ արձակված երկու հրթիռ խոցվել է Patriot համակարգով։ Յանբուն առանցքային ուղի է սաուդյան նավթի արտահանման համար, և նոր հարձակումները կարող են վտանգել էներգակիրների մատակարարման ևս մեկ կարևոր միջանցք:
Միևնույն ժամանակ Հորմուզի նեղուցով հանգստյան օրերին օրական անցել է 10-ից պակաս բեռնատար նավ, իսկ կիրակի՝ յոթ, որոնցից երեքը կապված էին Իրանի հետ։ Թեև ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև ռազմական գործողությունների դադարը մտել է երկրորդ օր, լարվածությունը պահպանվում է։ Reuters-ի տվյալներով՝ Իրանը պատրաստ է չշարունակել հարձակումները, եթե ԱՄՆ-ը պահպանի ավիահարվածների դադարը։ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը շարունակում է դիվանագիտությունը ներկայացնել որպես նախընտրելի ուղի:

Замедление судоходства в Красном море после атак хуситов
На днях через Баб-эль-Мандеб прошел всего 11 грузовых судов, что является минимальным показателем за последние несколько месяцев, в то время как активность танкеров в Ормузском проливе оставалась низкой в выходные дни, сообщает Reuters со ссылкой на данные Kpler. Ослабление судоходства последовало за атаками хуситов, поддерживаемых Ираном, на саудовские суда и объекты Saudi Aramco.
Хуситы заявили, что нанесли удары по объектам в Джизане и Янбу. В Джизане дым поднимался рядом с нефтеперерабатывающим заводом мощностью до 400.000 баррелей в день, в то время как два выпущенных ракеты в сторону Янбу были сбиты системой Patriot. Янбу является ключевым путем для экспорта саудовской нефти, и новые атаки могут угрожать еще одному важному коридору поставок энергоресурсов.
В то же время через Ормузский пролив в выходные прошло менее 10 грузовых судов, в воскресенье - семь, из которых три были связаны с Ираном. Хотя прекращение военных действий между США и Ираном вступило в силу на второй день, напряженность сохраняется. По данным Reuters, Иран готов не продолжать атаки, если США сохранят прекращение авиаударов. Администрация Дональда Трампа продолжает рассматривать дипломатию как предпочтительный путь.