Օրերս Բաբ էլ Մանդեբի նեղուցով անցել է ընդամենը 11 բեռնատար նավ, ինչը վերջին մի քանի ամիսների նվազագույն ցուցանիշն է, մինչդեռ Հորմուզի նեղուցում լցանավերի ակտիվությունը հանգստյան օրերին մնացել է ցածր, հաղորդում է Reuters-ը՝ հղում անելով Kpler-ի տվյալներին։ Նավագնացության թուլացումը հաջորդել է Իրանի աջակցությունը վայելող հութիների կողմից սաուդյան նավերի և Saudi Aramco-ի օբյեկտների վրա իրականացված հարձակումներին:
Հութիները հայտարարել են, որ հարվածներ են հասցրել Ջիզանի և Յանբուի օբյեկտներին։ Ջիզանում ծուխ է բարձրացել օրական մինչև 400.000 բարել վերամշակման հզորությամբ նավթավերամշակման գործարանի մոտ, իսկ Յանբուի ուղղությամբ արձակված երկու հրթիռ խոցվել է Patriot համակարգով։ Յանբուն առանցքային ուղի է սաուդյան նավթի արտահանման համար, և նոր հարձակումները կարող են վտանգել էներգակիրների մատակարարման ևս մեկ կարևոր միջանցք:
Միևնույն ժամանակ Հորմուզի նեղուցով հանգստյան օրերին օրական անցել է 10-ից պակաս բեռնատար նավ, իսկ կիրակի՝ յոթ, որոնցից երեքը կապված էին Իրանի հետ։ Թեև ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև ռազմական գործողությունների դադարը մտել է երկրորդ օր, լարվածությունը պահպանվում է։ Reuters-ի տվյալներով՝ Իրանը պատրաստ է չշարունակել հարձակումները, եթե ԱՄՆ-ը պահպանի ավիահարվածների դադարը։ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը շարունակում է դիվանագիտությունը ներկայացնել որպես նախընտրելի ուղի:

Shipping in the Red Sea Slows After Houthi Attacks
Recently, only 11 cargo ships passed through the Bab el-Mandeb Strait, marking the lowest figure in recent months, while tanker activity in the Hormuz Strait remained low over the weekend, according to Reuters, citing Kpler data. The slowdown in shipping followed attacks on Saudi vessels and Saudi Aramco facilities by Houthis, who are backed by Iran.
The Houthis announced that they had struck facilities in Jizan and Yanbu. Smoke was seen rising near a refinery in Jizan with a processing capacity of up to 400,000 barrels per day, while two missiles fired towards Yanbu were intercepted by the Patriot system. Yanbu is a key route for Saudi oil exports, and new attacks could threaten another critical corridor for energy supplies.
Meanwhile, fewer than 10 cargo ships passed through the Hormuz Strait over the weekend, with only seven on Sunday, three of which were linked to Iran. Although the ceasefire in military operations between the US and Iran has entered its second day, tensions remain high. According to Reuters, Iran is prepared to refrain from further attacks if the US maintains the cessation of airstrikes. The Donald Trump administration continues to present diplomacy as the preferred route.