Կարբոնային բռնկման բումի ճաքեր
Կառավարությունները և խոշոր էներգետիկ ընկերությունները միլիարդավոր դոլարներ են ներդնում կարբոնային բռնկման (CCS) նախագծերում՝ դժվարությամբ վերականգնվող արդյունաբերություններից արտանետումները նվազեցնելու նպատակով: Սակայն շատ CCS նախագծեր չեն կարողացել հասնել իրենց սպասվող արդյունքների, իսկ ծախսերը զգալիորեն ավելի բարձր են, քան սկզբում կանխատեսվել էր:
CCS տեխնոլոգիաները, որոնք նախատեսված են ածխածնի երկօքսիդը բռնելու համար, սկսել են լայն տարածում գտնել COVID-19 համավարակի ընթացքում, երբ մի շարք կառավարություններ և մասնավոր ընկերություններ խոստացան աջակցել կանաչ անցմանը: Սակայն վերջին տարիներին աճում է կասկածը CCS տեխնոլոգիաների արդյունավետության նկատմամբ:
2025 թվականին Համաշխարհային տնտեսական ֆորումը կանխատեսել էր, որ CCS արդյունաբերությունը կաճի չորս անգամ մինչև տասնամյակի վերջը: Սակայն մի շարք ընկերություններ չեն տեսնում սպասվող արդյունքները:
Ավելին, շրջակա միջավայրի պաշտպանները պնդում են, որ CCS-ը պարզապես մեկ այլ ձև է «կանաչ լվացման», և որ տեխնոլոգիայի ֆինանսավորումը կարող է ավելի լավ ծախսվել այլ, մաքուր էներգիայի տարբերակների ուսումնասիրության վրա:

Бум захвата углерода начинает трещать
Правительства и крупные энергетические компании инвестируют миллиарды долларов в проекты по захвату углерода (CCS) с целью снижения выбросов в трудновосстанавливаемых отраслях. Однако многие проекты CCS не смогли достичь ожидаемых результатов, а затраты остаются значительно выше, чем первоначально прогнозировалось.
Технологии CCS, которые предназначены для захвата углекислого газа, начали набирать популярность во время пандемии COVID-19, когда ряд правительств и частных компаний пообещали поддержать зеленый переход. Однако в последние годы растет скептицизм по поводу эффективности технологий CCS.
В 2025 году Всемирный экономический форум предсказал, что индустрия CCS вырастет в четыре раза к концу десятилетия. Однако ряд компаний не видят ожидаемых результатов.
Более того, защитники окружающей среды утверждают, что CCS является просто еще одной формой «зеленого мытья», и что финансирование технологии может быть лучше потрачено на исследование других, чистых энергетических вариантов.