Օրերս կառավարությունում ընդունել են նախորդ շաբաթ բողոքի ակցիայի դուրս եկած բեռնափոխադրողներին և վարորդներին։ Բեռնատարի վարորդ Վարդան Վարդանյանն ասում է՝ այս անգամ իրենց լսելու էին եկել միանգամից մի քանի կառույցների ներկայացուցիչներ:
«Տարածքային կառավարումից եղել են, Մաքսայինից եղել են, Կառավարությունից եղել են, մի 4-5 ոլորտից մարդիկ եղել են: Էս անգամ նոր զգացել ենք, որ մենք հանդիպում ենք ունեցել», - ասաց Վարդանյանը:
Հանդիպման ընթացքում բեռնափոխադրողները պահանջել են, որ Կառավարությունը բանակցի Ռուսաստանի հետ և հայկական փոխադրողներն էլ ստանան միջազգային բեռնափոխադրումների համար անհրաժեշտ թույլտվությունները, որոնք հնարավորություն են տալիս, օրինակ, Վրաստանից բեռ տեղափոխել Ռուսաստան։
Բեռնափոխադրողները նաև պահանջել են, որ Հայաստանի կառավարությունը բանակցի Վրաստանի հետ՝ սահմանային խնդիրները լուծելու համար, իսկ Եվրամիության երկրների հետ քննարկեն վարորդների վիզաների ու փոխադրումների թույլտվությունների հարցերը: Դժգոհում են՝ շենգեն վիզա ստանալը բարդ ու երկար գործընթաց է իրենց համար:
Ասում են՝ ավելի քան 2 ամիս է ինչ հազարավոր բեռնափոխադրողներ գրեթե չեն աշխատում, պատճառն, ըստ նրանց, հայ և օտարերկրյա բեռնափոխադրողների համար ստեղծված անհավասար պայմաններն են:
«Մեր մեքենաներին առավելություն տրվի, որովհետև օտարազգի մեքենաները մեզ շուկաներից դուրս են հանել: Ճանապարհը որ փակ է, արտահանումները չկան, մենք այստեղից բեռ չունենք, որ գնանք, ավտոմատ մնում ենք շուկայից դուրս: Վրաստանից իրեք բարձում են, բարձր գներով գնում են Մոսկվա, Մոսկվայից մեր հայկական բեռը վերցնում են, ետվերադարձի բեռ, հետ են գալիս», - ասաց վարորդներից մեկը:
Նախորդ շաբաթ կառավարության շենքի մոտ հավաքված բեռնափոխադրողները բացատրում էին, թե որքան կարևոր է, որ հայկական փոխադրողներին նույնպես միջազգային բեռնափոխադրումների համար անհրաժեշտ «դոզվոլները»՝ թույլտվություններ տրամադրեն:
Այդ փաստաթուղթը փոխանակվում է երկրների միջև՝ միջկառավարական համաձայնագրերի շրջանակում: Բեռնափոխադրողների խոսքով՝ այսօր վրացական և այլ երկրների ընկերություններն այդ իրավունքն ունեն, իսկ հայկականները՝ ոչ:
«Լոգիստիկական ընկերություններն էլ պետք է հարկային դաշտ մտնեն», - ասում են վարորդներն ու նշում, որ դրանք այսօր սնկի նման բազմանում են:
Բեռնափոխադրողների նշած խնդիրները խորացել են հատկապես վերջին ամիսներին Ռուսաստանի կիրառած տնտեսական սահմանափակումներից հետո, երբ արգելվեց հայկական գյուղմթերքի, խմիչքի, ծաղիկների ներմուծումը: Արդյունքում Հայաստանից արտահանվող բեռները կտրուկ նվազել են, իսկ բեռնափոխադրողները հաճախ ուղղակի աշխատանք չեն ունենում:
Կառավարության անդամների հետ հանդիպմանը ներկա բեռնատարի վարորդ Վարդան Վարդանյանն ասաց՝ ոլորտի հիմնական խնդիրներն ու պահանջները ներկայացրել են, սպասում են, որ պաշտոնյաները դրանք փոխանցեն արձակուրդում գտնվող վարչապետին և հետո իրենց պատասխանեն, թե որ հարցին ինչ ընթացք է տրվել: Ասում են՝ «երկար սպասել չեն կարող»:

В правительстве приняли протестующих грузоперевозчиков
На днях в правительстве приняли протестующих грузоперевозчиков и водителей, которые вышли на акцию протеста на прошлой неделе. Водитель грузовика Вартан Вартанян сообщил, что на этот раз их слушали представители сразу нескольких учреждений:
«Были представители территориального управления, таможни, правительства, человек 4-5 из разных сфер. На этот раз мы почувствовали, что у нас состоялась встреча», - сказал Вартанян:
Во время встречи грузоперевозчики потребовали, чтобы правительство вело переговоры с Россией, чтобы армянские перевозчики также получили необходимые разрешения для международных грузоперевозок, которые позволяют, например, перевозить груз из Грузии в Россию.
Грузоперевозчики также потребовали, чтобы правительство Армении вело переговоры с Грузией для решения пограничных проблем, а с государствами Европейского Союза обсудили вопросы виз для водителей и разрешений на перевозки. Они недовольны тем, что получение шенгенской визы является сложным и длительным процессом для них.
Они говорят, что более двух месяцев тысячи грузоперевозчиков почти не работают, причиной, по их словам, являются неравные условия для армянских и иностранных грузоперевозчиков:
«Нашим машинам должно быть предоставлено преимущество, потому что иностранные машины вытеснили нас с рынков. Если дорога закрыта, экспорт отсутствует, у нас нет груза, чтобы уехать, мы автоматически остаемся вне рынка. Из Грузии забирают три груза, по высоким ценам едут в Москву, оттуда забирают наш армянский груз, возвращаются с обратным грузом», - сказал один из водителей:
На прошлой неделе собравшиеся у здания правительства грузоперевозчики объясняли, насколько важно, чтобы армянским перевозчикам также предоставляли необходимые разрешения для международных грузоперевозок:
Этот документ обменивается между странами в рамках межправительственных соглашений. По словам грузоперевозчиков, сегодня грузинские и другие компании имеют это право, а армянские - нет:
«Логистические компании также должны выйти на налоговый рынок», - говорят водители и отмечают, что их сейчас становится все больше.
Проблемы, о которых упоминают грузоперевозчики, особенно обострились в последние месяцы после введения Россией экономических ограничений, когда была запрещена импорт армянских сельскохозяйственных продуктов, напитков и цветов. В результате резко сократился объем грузов, экспортируемых из Армении, и грузоперевозчики часто просто остаются без работы:
На встрече с членами правительства водитель грузовика Вартан Вартанян сказал, что они представили основные проблемы и требования отрасли и ждут, что чиновники передадут их премьер-министру, находящемуся в отпуске, а затем ответят им, какому вопросу какое внимание было уделено. Они говорят, что «долго ждать не могут»: