Հայաստանի Հանրապետությունում արհեստական բանականության տեխնիկական հնարավորությունների հզորացման նպատակով կառավարությունը 957․9 մլն դրամ է հատկացրել։ Այս միջոցառումը նախատեսում է «Ֆայրբըրդ ԷյԱյ» ՓԲԸ-ից առաջատար գրաֆիկական պրոցեսորների ձեռքբերում։
2026 թվականի ապրիլի 17-ին ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության և «Ֆայրբըրդ ԷյԱյ» ՓԲԸ-ի միջև կնքվել է պայմանագիր, որով նախատեսվում է ստեղծել արհեստական բանականության ժամանակակից տվյալների կենտրոն՝ հիմնված «NVIDIA» ընկերության տեխնոլոգիաների վրա։
Ընկերությունը պատրաստվում է 2026 թվականին գործարկել տարածաշրջանի առաջին արհեստական բանականության սուպերհամակարգիչը, որն օգտագործելու է NVIDIA Blackwell գրաֆիկական պրոցեսորներ։ Ծրագիրը նպատակ ունի աջակցել արհեստական բանականության ոլորտում գործող ստարտափներին, գիտահետազոտական խմբերին և ուսումնական հաստատություններին՝ ապահովելով բարձր արտադրողականությամբ հաշվողական ռեսուրսներ։

Правительство выделило 957,9 млн драм на развитие искусственного интеллекта
Правительство Армении выделило 957,9 млн драм на развитие технических возможностей искусственного интеллекта. В рамках этого мероприятия планируется приобрести ведущие графические процессоры у компании «Файберд ЭйАй».
17 апреля 2026 года было подписано соглашение между Министерством высоких технологий Армении и компанией «Файберд ЭйАй», в рамках которого будет создан современный центр данных искусственного интеллекта на основе технологий компании «NVIDIA».
Компания планирует запустить первый в регионе суперкомпьютер искусственного интеллекта в 2026 году, который будет использовать графические процессоры NVIDIA Blackwell. Программа направлена на поддержку стартапов, научно-исследовательских групп и учебных заведений в области искусственного интеллекта, обеспечивая их высокопроизводительными вычислительными ресурсами.